Çilinin "infogate.cl" saytında dərc olunan "Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: Ermənistanın cəzasızlıq sindromu ilə necə başa çıxmalı" başlıqlı məqalədə iyul ayında Ermənistan-Azərbaycan sərhədində münaqişənin genişlənməsi, həmçinin sentyabrın 27-də qoşunların təmas xətti boyunca Ermənistan silahlı qüvvələrinin irimiqyaslı təxribatı ilə əlaqədar, Azərbaycan ordusu tərəfindən aparılan əks-hücum əməliyyatları barədə məlumatlar təqdim olunub.
Məqalədə qeyd edilir ki, Azərbaycanın iri əraziləri - Dağlıq Qarabağın bütün ərazisi və ona bitişik yeddi rayon (Laçın, Kəlbəcər, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan) 25 ildən artıq müddətdə Ermənistanın işğalı altında olub. Silahlı münaqişə nəticəsində 20 mindən çox azərbaycanlı həlak olub, 1 milyona yaxın insan qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
Beynəlxalq birlik tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri çərçivəsində onun suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə olunmasına baxmayaraq, Ermənistana qarşı heç bir sanksiya tətbiq olunmayıb. Faktiki olaraq, beynəlxalq birlik tərəfindən siyasi iradənin olmaması səbəbindən BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsi Ermənistan tərəfindən indiyədək yerinə yetirilməyib.
Agentlik yazır ki, beləliklə, cəzasızlıq sindromu həm Ermənistanın danışıqlar prosesində qeyri-konstruktiv mövqe tutmasına, həm də bu ölkə tərəfindən öz hərbi işğalının nəticələrinin möhkəmləndirilməsinə kömək edib. İstər Ermənistan hökuməti, istərsə də erməni cəmiyyəti münaqişənin dinc yolla nizamlanması çərçivəsində bu əraziləri Azərbaycana qaytarmaq fikrində deyil. Əksinə, Ermənistan hökuməti Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi məqsədilə uzun illərdir ki, həmin ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini həyata keçirir.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Ermənistan tərəfindən təşkil edilən iyul eskalasiyası danışıqlar prosesini pozmağa yönəlmişdi və hazırda cəbhə xətti boyunca davam edən şiddətli hərbi əməliyyatlarla nəticələnib.
Azərbaycan beynəlxalq birliyi təcavüzkar dövlətlərə vahid yanaşma tətbiq etməyə çağırır. Məqalədə qeyd olunur ki, ATƏT-in Minsk qrupu Dağlıq Qarabağın və ona bitişik yeddi rayonun erməni işğalı məsələsində tərəddüd etmədən möhkəm və qətiyyətli mövqe tutmalıdır.

В статье «Нагорно-Карабахский конфликт: как бороться с синдромом безнаказанности Армении», опубликованной на чилийском сайте infogate.cl, говорится о расширении конфликта на армяно-азербайджанской границе в июле, а также о масштабной провокации вооруженных сил Армении вдоль линии соприкосновения, совершенной 27 сентября. Была представлена информация о контрнаступательных операциях, проводимых Азербайджанской Армией.
В статье отмечается, что крупные территории Азербайджана - вся территория Нагорного Карабаха и семь прилегающих к нему районов (Лачын, Кельбаджар, Агдам, Фузули, Джабраил, Губадлы и Зангилан) уже более 25 лет находятся под оккупацией Армении. В результате вооруженного конфликта погибло более 20 тысяч азербайджанцев, около 1 миллионов человек стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Несмотря на выраженную Азербайджану международным сообществом поддержку его суверенитета и территориальной целостности в рамках признанных на международном уровне границ, никаких санкций против Армении не применялось. Фактически из-за отсутствия политической воли со стороны международного сообщества четыре резолюции Совета Безопасности ООН, требующие немедленного, полного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных азербайджанских территорий, до сих пор не выполнены Арменией.
Агентство пишет, что синдром безнаказанности помог Армении занять неконструктивную позицию в переговорном процессе, а также закрепить за ней результаты ее военной оккупации. Будь то правительство Армении или армянское общество, они не намерены возвращать эти территории Азербайджану в рамках мирного урегулирования конфликта. Напротив, правительство Армении в целях изменения демографической составляющей на оккупированных территориях Азербайджана много лет проводит политику нелегального расселения на этих территориях.
Июльская эскалация нагорно-карабахского конфликта, организованная Арменией, была направлена на срыв переговорного процесса и в настоящее время сопровождается ожесточёнными военными операциями вдоль линии фронта.
Азербайджан призывает международное сообщество применять единый подход к государствам-агрессорам. В статье отмечается, что Минская группа ОБСЕ должна продемонстрировать стойкую и решительную позицию в вопросе армянской оккупации Нагорного Карабаха и семи прилегающих к нему районов.