Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova Bolqarıstanın nüfuzlu “FAKTİ” xəbər portalına Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən təcavüzü ilə bağlı müsahibə verib.
Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini atəşə tutmasından bəhs edən N.Qurbanova Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin hələ də icra olunmadığını diqqətə çatdırıb. Ermənistanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindən əlavə ətrafında yerləşən və ermənilərin heç yaşamadığı yeddi rayonu işğal etməsi faktına diqqət çəkən səfir Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə aparıldığı, burada qeyri-qanuni məskunlaşma siyasəti aparıldığı qeyd olunub. Son bir neçə gün ərzində Ermənistanın Azərbaycan kəndlərinə və mülki əhalisinə daimi atəş açdığını, mülki əhali arasında ölən və yaralananların mövcud olduğunu vurğulayan diplomat müvafiq şəkilləri əyani sübut olaraq göstərib. Bu xüsusda qeyd olunub ki, Azərbaycan tərəfi Cenevrə Konvensiyasına uyğun olaraq mülki əhalini hədəfə almır. N.Qurbanova vurğulayıb ki, əvvəlki cinayətkar hərbi xuntanı devirən Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlişi ilə Ermənistanda rəhbərlik dəyişikliyi əvvəllər münaqişənin həllində müəyyən ümidlərə yol açsa da, Ermənistanın yeni baş naziri ölkədə inkişaf vədləri yerinə yetirmək iqtidarında ola bilməməsi, daxili siyasi gərginlik və xalqının narazılığı fonunda münaqişə ilə bağlı mövqeyini radikallaşıb. Bu xüsusda, ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərində N.Paşinyanın oğlunun hərbi xidmət keçdiyi, həmçinin həyat yoldaşı Anna Akopyan və onun yaratdığı “Qadınlar sülhün tərəfdarıdır” təşkilatının üzvlərinin bir həftəlik hərbi təlimlərdə iştirak etdiyi qeyd olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, hələ 2019-cu ildə Ermənistan müdafiə naziri David Tonoyan Nyu-Yorkdakı erməni diasporası ilə görüşündə taktikalarının indi yeni ərazilər üçün yeni müharibə olduğunu açıq şəkildə ifadə etmişdir. Eyni zamanda, Ermənistanın yeni Milli Təhlükəsizlik Strategiyasında da Azərbaycana qarşı bu kimi aqressiv mövqe nümayiş etdirilib. Veriliş aparıcının Türkiyənin münaqişəyə cəlb olunması sualına cavab olaraq səfir guya Türkiyənin münaqişə tərəfi kimi iştirak etməsi barədə erməni tərəfinin yaydığı bütün şayiələrin təxribat xarakteri daşıdığını, Azərbaycanın strateji tərəfdaşı olmasına baxmayaraq Türkiyənin münaqişədə iştirakı etmədiyini və Azərbaycan Ordusunun öz xalqının və öz ərazisinin müdafiəsini təmin etmək üçün olduqca hazırlıqlı olduğunu qeyd edib. Bundan əlavə, Azərbaycanın Ermənistan ərazisində nə hərbi, nə də mülki hədəfinin olmadığını söyləyən diplomat BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq Azərbaycanın özünümüdafiə və işğal olunmuş ərazilərini azad etmək hüququna sahib olduğunu vurğulayıb.

Посол Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбанова дала интервью престижному новостному порталу Болгарии «ФАКТЫ» относительно продолжающейся агрессии Армении против нашей страны.
Она отметила, что резолюции Совета Безопасности ООН №822, 853, 874 и 884, требующие полного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, до сих пор не выполнены. Дипломат подчеркнула, что помимо Нагорного Карабаха Армения оккупировала еще семь прилегающих к нему районов. Посол сообщила, что на оккупированных территориях Азербайджана Армения провела этническую чистку. Подчеркнув, что за последние несколько дней Армения обстреляла азербайджанские села, в результате чего среди мирного населения есть убитые и раненые, дипломат в качестве наглядного доказательства продемонстрировала соответствующие фотографии.
Н.Гурбанова подчеркнула, что, хотя приход к власти Никола Пашиняна, свергнувшего предыдущую преступную военную хунту, изначально вселял определенные надежды на разрешение конфликта, новый премьер-министр Армении радикализировал свою позицию по Карабаху, поскольку он не в состоянии реализовать свои обещания касательно развития страны. Его сын служил в армии на оккупированных территориях нашей страны, а члены созданной его женой Анной Акопян организации «Женщины – сторонники мира» участвовали в недельных военных учениях. Отмечалось, что в 2019 году министр обороны Армении Давид Тоноян на встрече с армянской диаспорой в Нью-Йорке однозначно заявил, что их тактика – это новая война за новые территории. В новой Стратегии национальной безопасности Армении также отражена эта агрессивная позиция в отношении Азербайджана.
Отвечая на вопрос об участии Турции в конфликте, посол сказала, что слухи эти носят провокационный характер и что, несмотря на то, что Турция является стратегическим партнером Азербайджана, она не участвует в конфликте. Дипломат отметила, что Азербайджанская Армия хорошо подготовлена ​​к защите своего народа и своей территории. Кроме того, у Азербайджана нет ни военных, ни гражданских целей на территории Армении. Дипломат подчеркнула, что согласно статье 51 Устава ООН, Азербайджан имеет право на самооборону и освобождение своих оккупированных территорий.