Qırğızıstanın “manas.kg”, “24.kg” portalları və “Veçerniy Bişkek” qəzeti Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatları, Silahlı Qüvvələrimizin əks hücumları barədə materiallar yayıb.
Materiallarda sentyabrın 27-də səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan mövqelərinə hücumu və ordumuzun əks-hücumu haqqında ətraflı məlumat yer alıb. Bildirilib ki, Ermənistan ordusu əsasən Azərbaycanın mülki obyektlərini, kəndlərini və dinc sakinləri hədəfə alıb. Tərtər, Ağdərə, Füzuli istiqamətindəki kəndlərdə xeyli dağıntı, dinc əhali arasında həlak olan və yaralananlar var.
“Manas.kg” portalı yazıb ki, Ermənistanın təmas xəttindəki təxribatları və Azərbaycanın əks-hücumu nəticəsində vəziyyətin daha da gərginləşməsinə görə bütün məsuliyyət işğalçı dövlətin hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Portal Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətini rus dilində dərc edib.
“Veçerniy Bişkek” qəzeti vurğulayıb ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir və münaqişə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi dörd qətnamənin müddəaları əsasında həll olunmalıdır. Qətnamələrdə deyilir ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan ərazilərini qeyd-şərtsiz tərk etməlidir.
Materiallarda Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi haqqında da məlumat verilir.

Кыргызские порталы manas.kg, 24.kg и газета «Вечерний Бишкек» опубликовали материалы о провокациях Армении против Азербайджана и контрнаступлении наших Вооруженных сил.
В материалах содержится подробная информация об атаках вооруженных сил Армении по позициям Азербайджанской Армии, начавшихся с утра 27 сентября, и начале контрнаступательной операции нашей армии. Было заявлено, что армянская армия брала на прицел в основном гражданские объекты, села и мирных жителей Азербайджана. В селах в направлении Тертер, Агдере, Фузули имеются значительные разрушения, среди мирного населения есть погибшие и раненые.
Портал manas.kg писал, что вся ответственность за дальнейшее обострение ситуации в результате провокаций Армении на линии соприкосновения и контрнаступления Азербайджана лежит на военно-политическом руководстве государства-оккупанта. Портал опубликовал обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к азербайджанскому народу на русском языке.
Газета «Вечерний Бишкек» подчеркнула, что Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана, и конфликт должен быть урегулирован на основе положений четырех резолюций, принятых Советом Безопасности ООН. В резолюциях говорится, что вооруженные силы Армении должны безоговорочно покинуть территории Азербайджана.