Özbəkistanın “Interfax.uz”, “qalampir.uz”, “orol24.uz”,”human.uz”portalları Ermənistan silahlı qüvvələrinin qədim Gəncənin və Mingəçevirin mülki obyektlərini və dinc əhalisini raket atəşinə tutması ilə bağlı özbək və rus dillərində məqalələr verib.
Materiallarda deyilir: “Moskvada humanitar atəşkəs rejimi razılaşdırıldıqdan dərhal sonra Ermənistan ərazisindən Gəncə və Mingəçevir şəhərlərinin ballistik raket atəşinə tutulması beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası və onun Əlavə Protokollarını, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərar və qətnamələrini kobud şəkildə pozur. Bunun üçün erməni hərbçiləri məsuliyyət daşıyır və onlar gec-tez beynəlxalq qanunlar qarşısında cavab verməli olacaqlar”.
“Interfax.uz” portalı bildirir ki, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Gəncənin atəşə tutulması ilə əlaqədar deyib: “Oktyabrın 11-də Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin əhalinin sıx yaşadığı məntəqəsinə “SCUD” tipli ballistik raket də Ermənistanın ərazisindən atılmışdı. “SCUD” tipli böyük məhvetmə gücünə malik olan raketin döyüş zonasından kənarda mülki insanlara qarşı istifadə olunması ATƏT məkanında birinci haldır. Ümumiyyətlə, dünya üzrə son hərbi münaqişələrdə müşahidə olunan nadir hallardan biridir”.

Several Uzbek news portals - Interfax.uz, qalampir.uz, orol24.uz and human.uz - published articles in the Uzbek and Russian languages to highlight Armenia’s missile attacks on the Azerbaijani cities of Ganja and Mingachevir.
The articles read: “The ballistic missile attacks carried out by Armenia against the Azerbaijan cities of Ganja and Mingachevir immediately after the Moscow-brokered humanitarian ceasefire constitute a blatant breach of the norms and principles of international law, the Geneva Conventions of 1949 and their Additional Protocols, the relevant UN Security Council decisions and resolutions. Armenian troops are responsible for all this, and they will be held accountable sooner or later.”
Interfax.uz referred to the statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration regarding Armenia’s missile attack on Ganja: “A Scud missile was fired from the territory of Armenia at the densely-populated area of Ganja, the second largest city of Azerbaijan. It is the first case in the OSCE area that the Scud missile, which has a large destructive power, is used against civilians outside the combat zone. In general, it is one of the rare cases observed in recent military conflicts around the world. ”