Misirin “Embassies.com” saytında tanınmış tədqiqatçı-jurnalist Məhəmməd Səlamənin “Azərbaycan və Ermənistan arasındakı müharibədə qüsurlu balanslaşdırma siyasəti” sərlövhəli məqaləsi yer alıb.
M.Səlamə Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını azad etmək üçün apardığı müqəddəs Vətən müharibəsində Türkiyənin verdiyi birmənalı dəstəyin bəzi dövlətləri narahat etməsinin təəccüb doğurduğunu diqqətə çatdırıb. O yazıb: “Biz hesab edirdik ki, beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin, Avropa İttifaqının, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının, Qoşulmama Hərəkatının qəbul etdiyi qərarlar ən azından dünya dövlətlərini hərəkətə gətirəcək, həmin ölkələr qəbul olunmuş qətnamə və qərarlara bağlılıqlarını nümayiş etdirəcəklər”.
Misirli jurnalist qeyd edib ki, bu gün əksər dünya dövlətlərinin nümayiş etdirdiyi davranış, əslində, balanslaşdırma siyasəti deyil, əksinə, öz torpaqlarını azad etmək, işğalçı dövlətin təxribatlarının qarşını almaq haqqını tanıyan BMT-nin prinsiplərindən imtina etməkdir. Belə qüsurlu balanslaşdırma siyasətinin həmin ölkələrə fayda verməyəcəyini qeyd edən jurnalist bildirib ki, bu gün onların Azərbaycanla bağlı sərgilədikləri biganə mövqe gələcəkdə həmin dövlətlər üçün bumeranq effekti verə bilər.
Türkiyənin nümayiş etdirdiyi dəstək və mövqeyə gəlincə, jurnalist bu yanaşmanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olduğunu, eyni zamanda, Pakistan, Ukrayna, Əfqanıstan və sair ölkələrin də Azərbaycanın haqq işini müdafiə etdiklərini diqqətə çatdırıb.
M.Səlamə ərəb dövlətlərini də açıq mövqe nümayiş etdirməyə səsləyərək, işğalçı ilə işğala məruz qalan arasında qüsurlu balanslaşdırılmış siyasət aparmaqdan çəkinməyə çağırıb.

На египетском сайте Embassies.com опубликована статья известного исследователя-журналиста Мохаммада Саламе под названием «Ущербная политика балансирования в войне между Азербайджаном и Арменией».
М.Саламе отметил, что его удивляет тот факт, что однозначная поддержка Турцией Азербайджана в его Священной Отечественной войне за освобождение оккупированных земель так сильно беспокоит некоторые страны. Он пишет: «Мы считали, что решения, принимаемые международными организациями, в том числе известные резолюции Совета Безопасности ООН, Европейского Союза, Организации исламского сотрудничества и Движения неприсоединения, по крайней мере, подтолкнут страны мира к действиям. Мы надеялись, что эти страны продемонстрируют свою приверженность принятым резолюциям и решениям».
Египетский журналист отметил, что позиция, демонстрируемая сегодня большинством государств мира, на самом деле не является политикой балансирования. Напротив, по их мнению, освободить свою землю — значит отказаться от принципов ООН, признающих право предотвращать провокации государства-оккупанта. Такой подход может иметь для этих государств «эффект бумеранга» в будущем.
Что касается поддержки и позиции, продемонстрированной Турцией, журналист сказал, что такой подход соответствует нормам и принципам международного права. В то же время он отметил, что Пакистан, Украина, Афганистан и другие страны также выступили в защиту правого дела Азербайджана.
М.Салама призвал арабские государства проявить открытую позицию и воздержаться от проведения ущербной политики балансирования между агрессором и страной, подвергшейся оккупации.