Serbiyanın nüfuzlu “Tanjug” xəbər agentliyi, “Danas” qəzeti və “RTV” xəbər agentlinin internet portalında “Azərbaycanın həyata keçirdiyi bütün tədbirlər özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilindədir - Qarabağ Azərbaycandır” başlıqlı məqalələr dərc edilib.
Məqalələrdə Ermənistan XİN-in bölgədə yaşanan son gərginlikdə guya ki, Türkiyənin tərəf kimi iştirak etməsi ilə bağlı verdiyi açıqlamaların yalan və təxribat xarakteri daşıdığı bildirilib.
Qeyd edilib ki, cari ilin 27 sentyabr tarixində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistanın yeni təcavüz aktına cavab olaraq beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü təmin etmək məqsədilə əks-hücum tədbirləri həyata keçirilib. Hazırda da Azərbaycan tərəfi Ermənistanın davam edən hərbi təxribatlarına adekvat cavablar verir. Azərbaycan Ordusu öz xalqının və torpaqlarının müdafiəsini təmin etmək üçün kifayət qədər hazırlıqlı və güclüdür.
Türkiyənin roluna gəldikdə, bu ölkə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin, eləcə də beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinə hörmətin təmin olunmasının tərəfdarıdır. Türkiyə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, başda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri olmaqla beynəlxalq təşkilatların qərarlarına uyğun olaraq və ədalətli şəkildə həllini dəstəkləyir.
Ermənistana məxsus Su-25 tipli döyüş təyyarəsinin guya ki, Türkiyə silahlı qüvvələrinə məxsus F-16 təyyarəsi tərəfindən vurulması ilə bağlı dezinformasiya xarakterli məlumata gəldikdə isə, bu kimi saxta məlumatları yayan Ermənistanın niyyəti münaqişəyə üçüncü tərəfləri cəlb etməkdir.
Görünən odur ki, Ermənistan tərəfi həqiqətə uyğun olmayan və cəfəng açıqlamaları ilə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini özünün təcavüzkar siyasətindən və azərbaycanlı mülki əhalini məqsədyönlü şəkildə atəşə tutaraq törətdiyi müharibə cinayətlərindən yayındırmaq məqsədini güdür.
Həmçinin məqalələrdə Ermənistan KİV-ləri işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində Fransanın “Le Monde” qəzetinin iki jurnalistinin yaralanması ilə bağlı məlumata dair bildirilib ki, Ermənistan xarici jurnalistlərin həyatını təhlükə altına ataraq və beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozaraq jurnalistlərin hərbi əməliyyatların getdiyi əraziyə səfərini təşkil edir. Xarici jurnalistlərin məqsədyönlü şəkildə təhlükəli əraziyə aparılması Ermənistan hökumətinin jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar öhdəliklərinə məhəl qoymadığını və xarici jurnalistlərdən özünün qanunsuz təbliğat məqsədləri üçün istifadə etdiyini açıq şəkildə göstərir.
Məqalələrdə “Azərbaycanın həyata keçirdiyi bütün tədbirlər özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilindədir - Qarabağ Azərbaycandır” fikri xüsusi vurğulanıb.

На интернет-порталах влиятельного информационного агентства Сербии Tanjug, газеты Danas и информационного агентства "RTV" опубликованы статьи под заголовком "Все предпринимаемые Азербайджаном меры он осуществляет в пределах своих международно признанных границ - Карабах - это Азербайджан».
В статьях указывалось, что заявления МИД Армении о якобы участии Турции как стороны в недавней напряженности в регионе являются ложными и провокационными.
Было отмечено, что 27 сентября текущего года в ответ на новый акт агрессии Армении Азербайджаном были предприняты контрнаступательные меры с целью обеспечения территориальной целостности в рамках его международно признанных границ. Азербайджанская армия достаточно подготовлена и сильна, чтобы обеспечить защиту своего народа и земель.
Что касается роли Турции, то эта страна поддерживает мир и безопасность в регионе, а также уважение фундаментальных норм и принципов международного права. Турция поддерживает справедливое урегулирование армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта в соответствии с нормами и принципами международного права.
Что касается дезинформации о том, что истребитель Су-25, принадлежавший Армении, якобы был сбит истребителем F-16, принадлежащим турецким вооруженным силам, то намерение Армении, распространяющей подобные фейковые новости, состоит в том, чтобы вовлечь в конфликт третьи стороны. Похоже, что армянская сторона своими лживыми заявлениями стремится отвлечь внимание международного сообщества от своей агрессивной политики и совершенных военных преступлений.
По поводу ранения двух журналистов французской газеты Le Monde в Нагорно-Карабахском регионе сообщалось, что Армения ставит под угрозу жизнь иностранных журналистов и грубо нарушает международное гуманитарное право, организуя визит журналистов в район боевых действий Ереван ясно показывает, что использует иностранных журналистов в пропагандистских целях.