Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Ukraina-24” telekanalının xəbərlər proqramının canlı efirində Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, bu ölkənin ordusunun Azərbaycanın mülki şəxslərini qətlə yetirməsi, Silahlı Qüvvələrimizin uğurlu əks-həmləsi barədə geniş məlumat verib.
Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyinə görə Ukrayna dövlətinə təşəkkürünü bildirən F.Muradov Ermənistan ordusunun Azərbaycan ərazisində genişmiqyaslı təxribatlar törətdiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu təxribatlar nəticəsində Azərbaycanın mülki şəxsləri, hərbçiləri arasında onlarla insan həlak olub. Sözsüz ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın 30 ilə yaxındır apardığı işğalçılıq, zorakılıq siyasətini görməli və qiymətləndirməlidir.
“Azərbaycan ötən illər ərzində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn prinsipləri çərçivəsində həlli üçün danışıqlarda iştirak edib. Azərbaycanın mövqeyi ondan ibarət olub ki, Ermənistan ordusu işğal etdiyi ərazilərimizdən qeyri-şərtsiz çıxmalıdır və problem ölkəmizin ərazi bütövlüyü, beynəlxalq hüququn prinsipləri çərçivəsində həllini tapmalıdır. Lakin Ermənistan BMT-nin qəbul etdiyi qətnamələrə, son illər ATƏT-in Minsk qrupunun münaqişə ilə bağlı əldə etdiyi heç bir prinsip və razılaşmaya məhəl qoymayıb. Son aylarda isə Qarabağın Ermənistan ərazisi olduğunu bəyan edib. Ona görə də danışıqlar masasında müzakirə etməyə mövzu qalmayıb. Bu gün isə Ermənistan Azərbaycanın mülki əhalisini qorxutmaq siyasəti yürüdür, münaqişənin həllinə üçüncü, hətta dördüncü tərəfləri cəlb etmək istəyir”, - deyə Komitə sədri əlavə edib.
F.Muradov qeyd edib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri mülki şəxsləri hədəf götürməyib, yalnız Ermənistan ordusunun təxribatlarına cavab verir.
“Bu gün Ermənistan tərəfindən terrorçuların, muzdluların döyüşməsi barədə kifayət qədər dəlillər var”, - deyə komitə sədri vurğulayıb.

Председатель Госкомитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов дал обширную информацию в программе новостей телеканала "Украина-24" об оккупационной политике Армении, убийствах азербайджанского мирного населения армией этой страны и успешном контрнаступлении наших Вооружённых сил.
Выразив благодарность украинскому государству за поддержку справедливой позиции Азербайджана, Мурадов отметил, что армянская армия совершила масштабные провокации на территории Азербайджана. Он сообщил, что в результате этих провокаций погибли десятки мирных жителей и военнослужащих. Международное сообщество должно увидеть и оценить политику агрессии и насилия, проводимую Арменией на протяжении почти 30 лет.
"На протяжении последних лет Азербайджан участвовал в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках принципов международного права. Позиция Азербайджана заключалась в том, что армянская армия должна безоговорочно уйти с наших оккупированных территорий, и проблема должна быть решена в рамках территориальной целостности нашей страны и принципов международного права. Однако Армения проигнорировала резолюции, принятые СБ ООН, любые принципы и договоренности, достигнутые в последние годы Минской группой ОБСЕ относительно конфликта.
В последние месяцы армянской стороной было заявлено, что Карабах – это территория Армении. Поэтому за столом переговоров не остается темы для обсуждения. Сегодня Армения проводит политику запугивания мирного населения Азербайджана и хочет привлечь к разрешению конфликта третью и даже четвертую сторону", - добавил председатель госкомитета.
Ф.Мурадов отметил, что Вооруженные силы Азербайджана не брали на прицел мирное население, а лишь реагировали на провокации армянской армии.
"Сегодня имеется достаточно доказательств того, что со стороны Армении воюют террористы и наемники", - подчеркнул Ф.Мурадов.