Mərakeşin “Akhbarona” elektron nəşrində AZƏRTAC-ın müxbirinin “Azərbaycan və Ermənistan arasında müharibə niyə başladı?” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib. Məqalədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən və mahiyyətindən, Dağlıq Qarabağda təmas xəttində şiddətli döyüş əməliyyatlarının yenidən başlanmasının səbəblərindən bəhs edilir.
Məqalədə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin işğal edilməsi, 1 milyondan çox azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi qeyd olunur.
Mərakeşli oxucuların diqqətinə çatdırılır ki, işğal edilmiş ərazilər tamamilə talanıb və etnik təmizləməyə məruz qalıb. Ermənistan bütün mədəniyyət abidələrini, o cümlədən məscidləri, islam abidələrini və qəbiristanlıqları məhv edib. İşğal olunmuş ərazilərdəki məscidlər dağıdılır və murdarlanır, içərisində donuz və inək saxlanılır. Bu, insanlığa və dinə hörmətsizliyi sübut edir.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, münaqişənin davam etməsinin bir səbəbi də BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələbinin təsbit olunduğu dörd qətnamənin yerinə yetirilməsi üçün beynəlxalq vasitəçilər tərəfindən Ermənistana təzyiq göstərilməməsidir.
Materialda bildirilir ki, 2020-ci sentyabrın 27-də Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağda təmas xəttində yerləşən yaşayış məntəqələrini minomyotlardan və iriçaplı silahlardan atəşə tutmaqla növbəti dəfə Azərbaycana qarşı təhrikçilik etdi. Nəticədə Azərbaycan əks-hücum əməliyyatına keçərək, öz torpaqlarını azad etməyə başladı.
Hazırda Azərbaycan torpaqlarında müharibə davam edir. Azərbaycan əsgəri öz Vətəni uğrunda və işğal olunmuş torpaqlarının qaytarılması uğrunda vuruşur.
Mərakeş qəzeti yazır ki, Azərbaycan öz sərhədləri hüdudlarından kənara çıxmayan və bir qarış belə öz torpağını güzəştə getməyən dinc ölkədir.

Akhbarona, a Moroccan newspaper, published an article, entitled ““Why did war break out between Azerbaijan and Armenia?”. The article, authored by an AZERTAC reporter, tells about the history and essence of the Nagorno-Karabakh conflict, and the reasons for the resumption of fierce hostilities on the contact line.
The article notes that as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Armenia occupied 20 percent of the lands of Azerbaijan, and more than a million Azerbaijani citizens became refugees and internally displaced persons.
It is brought to the attention of the Moroccan readers that the occupied lands were completely subjected to plunder and ethnic cleansing. Armenia destroyed all cultural monuments, including mosques, Islamic monuments and cemeteries. Mosques located in occupied lands are being destroyed and desecrated, and pigs and cows are kept in them, which shows a lack of respect for humanity and religion.
It should be noted that, unfortunately, the lack of persistence and pressure from international mediators on Armenia to implement four UN Security Council resolutions demanding the withdrawal of Armenian troops from the territories of Azerbaijan is one of the reasons for the continuation of the conflict.
The article also states that on September 27, 2020, Armenia again provoked Azerbaijan by firing mortars and large-caliber weapons at populated areas along the contact line in Karabakh. As a result, Azerbaijan, having launched a counter-offensive, began to liberate its lands.
“Currently, the war continues on Azerbaijani lands. The Azerbaijani soldier is fighting for his homeland and the return of the occupied lands. Azerbaijan is a peaceful country that does not go beyond its borders and at the same time does not give up an inch of its lands,” the article says.