Azərbaycan-Monteneqro Mədəni-İqtisadi Mərkəzinin direktoru Seyran Mirzəzadə Monteneqronun “A1” televiziya kanalının “Tamo i natrag” (“Oraya və geriyə”) verilişinin qonağı olub. Ölkədaxili, regional və beynəlxalq siyasi proseslərin təhlili aparılan verilişdə sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünə qarşı Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən əks-hücum əməliyyatları haqqında geniş məlumat verilib.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız iddiaları nəticəsində ölkəmizin ərazisində işğalçılara qarşı sülhə məcburetmə və torpaqlarımızın işğaldan azad olunması üçün əməliyyatların həyata keçirildiyi televiziya tamaşaçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin destruktiv və təcavüzkar siyasəti bu ölkəni çıxılmaz vəziyyətə salıb. Qeyd olunub ki, bütün dünya ölkələri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığına, Ermənistanın bu işğala haqq qazandırmaq üçün heç bir qanuni arqumentinin olmadığına görə ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyası aparılır. Məhz bu səbəbdən bir sıra ağlagəlməz iddia və böhtanlarla beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa cəhdlər göstərilib.
Seyran Mirzəzadə Ermənistan terrorçu dövlətdir. Hələ ötən əsrin 80-ci illərində erməni terror təşkilatları Avropanın bir sıra şəhərlərində, o cümlədən Belqradda türk diplomatlarına qarşı terror aktları törədiblər. Belə bir ölkənin Azərbaycanı döyüş bölgəsinə digər ölkələrdən terrorçular gətirməsi ilə bağlı ittiham etməsi absurddur.
Vurğulanıb ki, Ermənistan hökumətinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini tərk etməməsi və işğal siyasətini davam etdirməsi nəticəsində münaqişə nəinki hərbi yolla həllini tapacaq, eyni zamanda, Ermənistanın dəhşətli humanitar fəlakətlə, sosial-iqtisadi böhranla üzləşəcək.
Həmçinin qeyd edilib ki, Azərbaycanın mövqeyi beynəlxalq hüquqa əsaslanır, beynəlxalq ictimaiyyətin ikili standartlardan çıxış edir.

Director of the Azerbaijan-Montenegro Cultural and Economic Center Seyran Mirzazade joined as a guest on the program “There and Back” aired on the Montenegrin TV channel A1. During the program, Mirzazade provided detailed information about the counteroffensive operation launched on September 27 by the Azerbaijani Army to suppress the next military aggression of Armenia.
He noted that the main purpose of the Azerbaijani Army’s counteroffensive operation is to liberate the country’s occupied territories and force Armenia into peace.
Mirzazade said that the destructive and aggressive policy of the military-political leadership of Armenia has put this country in a desperate situation. He pointed out that all countries recognize the territorial integrity of Azerbaijan, therefore, Armenia, which has no legal argument to justify its occupation policy, keeps conducting a smear campaign against Azerbaijan.
Armenia is a terrorist state, said Mirzazade, adding: “Back in the 80s of the last century, Armenian terrorist organizations committed terrorist acts against Turkish diplomats in several European cities, including Belgrade. It is absurd for such a country to accuse Azerbaijan of attracting terrorists from other countries to the war zone.”
According to him, as a result of Armenia’s refusal to withdraw its troops from the occupied Azerbaijani territories, the conflict will not only be resolved by military means, but at the same time, Armenia will face a terrible humanitarian disaster and socio-economic crisis.
Mirzazade also stated that Azerbaijan’s position is based on international law, calling on the international community to avoid double standards.