Misirin nüfuzlu “Nil 1” telekanalının informasiya portalı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Rossiya 1” telekanalının “60 dəqiqə” proqramında səsləndirdiyi fikirləri, Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşündə çıxışının qısa xülasəsini, həmçinin Ermənistanın son hərbi təxribatı nəticəsində davam edən döyüşlərdən operativ məlumatları yayıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyat keçirərək strateji yüksəklikləri, bir neçə yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etdiyini bildirib. “Erməni xalqı 30 ilə yaxın başqa dövlətin torpağını zəbt etmək, orada bütün binaları, bütün tarixi abidələri dağıtmaq, 1 milyondan çox insanı öz doğma torpağından didərgin salmaq, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı törətməyin cinayət olduğunu anlamalıdır. Bizim işimiz haqq işidir. Biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmək istəyirik, buna bizim haqqımız çatır, bunu edirik və edəcəyik”, - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Misir ictimaiyyətinə cəbhədəki son vəziyyətlə bağlı məlumatları da təqdim edən məqalədə vurğulanır ki, öz doğma torpaqlarını işğaldan azad etmək üçün səfərbər olan Azərbaycan xalqı yüksək vətənpərvərlik nümayiş etdirir.

The news portal of Egypt’s influential Nile 1 TV channel impartially covered the views voiced by Azerbaijani President Ilham Aliyev during the “60 minutes” program on Rossiya 1 TV channel, the statements made by the Azerbaijani leader during a meeting with the servicemen, who are undergoing treatment at the Central Military Clinical Hospital of the Defense Ministry, and the ongoing fighting provoked by Armenia’s military provocations.
In its articles, the news portal said President Ilham Aliyev announced the liberation of strategic heights and several settlements from the occupation thanks to the successful operation of the Azerbaijani Army.
“The Armenian people must understand that it is a crime to occupy the land of another state for 30 years, destroy all buildings and historical sites, expel more than 1 million people from their homeland, and commit genocide against the Azerbaijani people. Our cause is the cause of justice. We want to restore our territorial integrity, we have the right to do so, we are doing it and we will do it,” the news portal quoted President Ilham Aliyev as saying.
The articles also inform the Egyptian public of the latest situation on the front, stressing that the people of Azerbaijan, who are mobilized to liberate their native lands from the occupation, demonstrate high patriotism.