Misirin nüfuzlu “Nil 1” telekanalının informasiya portalı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Rossiya 1” telekanalının “60 dəqiqə” proqramında səsləndirdiyi fikirləri, Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşündə çıxışının qısa xülasəsini, həmçinin Ermənistanın son hərbi təxribatı nəticəsində davam edən döyüşlərdən operativ məlumatları yayıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyat keçirərək strateji yüksəklikləri, bir neçə yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etdiyini bildirib. “Erməni xalqı 30 ilə yaxın başqa dövlətin torpağını zəbt etmək, orada bütün binaları, bütün tarixi abidələri dağıtmaq, 1 milyondan çox insanı öz doğma torpağından didərgin salmaq, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı törətməyin cinayət olduğunu anlamalıdır. Bizim işimiz haqq işidir. Biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmək istəyirik, buna bizim haqqımız çatır, bunu edirik və edəcəyik”, - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Misir ictimaiyyətinə cəbhədəki son vəziyyətlə bağlı məlumatları da təqdim edən məqalədə vurğulanır ki, öz doğma torpaqlarını işğaldan azad etmək üçün səfərbər olan Azərbaycan xalqı yüksək vətənpərvərlik nümayiş etdirir.

Информационный портал авторитетного египетского телеканала "Nil 1" опубликовал статью, в которой нашли отражение заявления Президента Азербайджана Ильхама Алиева, озвученные им в программе «60 минут» телеканала «Россия 1», отрывки из его речи на встрече с лечащимися в Центральном военном клиническом госпитале Минобороны военнослужащими, а также оперативные данные о продолжающихся боях в результате последней военной провокации Армении.
В статье отмечается, что президент Ильхам Алиев заявил, что Азербайджанская Армия успешно освободила от оккупации стратегические высоты и несколько населенных пунктов. «Армянский народ должен понимать, что оккупировать почти 30 лет земли другого государства, разрушить там все здания, все исторические памятники, изгнать более одного миллиона человек с их родных земель, совершить геноцид против азербайджанского народа – это преступление. … Наше дело правое. Мы хотим восстановить свою территориальную целостность, мы имеем на это право, делаем и сделаем это", - сказал Президент Ильхам Алиев.
В статье египетской общественности также представлена информация о последней ситуации на фронте. Подчеркивается, что азербайджанский народ, мобилизующийся для освобождения родной земли от оккупации, демонстрирует высокий патриотизм.