Geosiyasət, beynəlxalq münasibətlər və təhlükəsizlik sahəsində İspaniyanın tanınmış araşdırmalar institutlarından biri sayılan “Quijote Globe” beyin mərkəzi Azərbaycan Respublikasının İspaniya Krallığındakı səfiri Anar Məhərrəmovdan müsahibə alıb.
Müsahibə zamanı “Quijote Globe” beyin mərkəzinin baş redaktoru Nunyo Rodriges səfir A.Məhərrəmova Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasəti, o cümlədən son həftə ərzində Ermənistanın təxribatyönümlü addımlarına Azərbaycanın münasibəti, habelə bu məsələyə beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi barədə suallar ünvanlayıb.
Sualları cavablandıran səfir əvvəlcə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi barədə məlumat verərək, Qarabağ ərazisinin tarixi Azərbaycan torpağı olduğunu, ermənilərin bu əraziyə XIX əsrin birinci yarısından etibarən köçürüldüyünü qeyd edib.
A.Məhərrəmov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin reallıqlarından bəhs edərək, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğal olunduğunu, azərbaycanlı əhaliyə qarşı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirildiyini, 1 milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, 2020-ci ilin 12 iyul tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri ağır artilleriyadan istifadə edərək Ermənistan-Azərbaycan sərhədində yerləşən Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycan dövlət sərhədinin pozulmasına cəhd edərək Azərbaycana qarşı təcavüz aktı törətmişdir. Hərbi təxribatı həyata keçirməkdə Ermənistanın niyyətlərindən biri də iki ölkənin sərhədində yeni münaqişə ocağı yaratmaqla Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rola malik olan Azərbaycan ərazisindən keçən enerji kəmərlərini, o cümlədən nəqliyyat və kommunikasiya xətlərini təhlükə altına salmağa cəhd etmək olmuşdur.
Cari ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, habelə təmas xəttinin yaxınlığında yerləşən kəndləri iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb. Hərbi təxribat zamanı mülki əhali məqsədli şəkildə hədəf seçilmiş, 1 oktyabr tarixinə olan məlumata əsasən 19 dinc sakin həyatını itirmiş, 55 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilmiş, bir sıra yaşayış və inzibati binalar güclü dağıntılara məruz qalmışdır.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirirlər.
Azərbaycan Ordusunun öz xalqının və torpaqlarının müdafiəsini təmin etmək üçün kifayət qədər hazırlıqlı və güclü olduğu diqqətə çatdırılaraq, xalqımızın böyük ruh yüksəkliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini dəstəklədiyi, soydaşlarımızın könüllü olaraq ordu sıralarına qatılmaq üçün müraciətlərinin anbaan artdığı qeyd olunub.
Xüsusi olaraq vurğulanıb ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn ümumtanınmış prinsip və normalarının, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onlara əlavə protokolların kobud şəkildə pozulması deməkdir.
Bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin hərbi təxribatının əsas məqsədi regionda gərginlik yaratmaq, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesini pozmaq, habelə Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı mövcud status-kvonu saxlamaqdır.
Səfir A.Məhərrəmov Ermənistanın bu təxribatının dünyanın bir sıra ölkələri, o cümlədən beynəlxalq və regional təşkilatlar tərəfindən kəskin şəkildə qınandığını diqqətə çatdıraraq, bu baxımdan İspaniya Krallığının hər zaman Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə etdiyini, Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyini qeyd edib. Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından tam şəkildə azad edilməsindən sonra regionda sülh və sabitliyin bərqərar olunacağı diqqətə çatdırılıb.
Sonda “Quijote Globe” beyin mərkəzinin baş redaktoru Nunyo Rodriges səfir Anar Məhərrəmova Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təxribatı ilə bağlı dolğun, ətraflı və həqiqətləri əks etdirən məlumatların “Quijote Globe” vasitəsilə ispandilli kütləyə çatdırdığına görə minnətdarlığını bildirib.

Мозговой центр Quijote Globe, который считается одним из известных институтов Испании по исследованиям в области геополитики, международных отношений и безопасности, взял интервью у посла Азербайджанской Республики в Королевстве Испания Анара Магеррамова.
В ходе интервью главный редактор аналитического центра Quijote Globe Нуньо Родригес задал послу А.Магеррамову вопросы об истории армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, агрессивной политике Армении по отношению к нашей стране, об отношении Азербайджана к провокационным действиям Армении за последнюю неделю, а также позиции международного сообщества по этому вопросу.
Отвечая на вопросы, посол сначала дал информацию об истории армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта и отметил, что территория Карабаха является исторической землей Азербайджана, и армяне были переселены на эту территорию с первой половины XIX века.
Говоря о реалиях армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, А.Магеррамов отметил, что 20% территорий Азербайджана оккупированы Арменией, против азербайджанского населения проводится политика геноцида и этнических чисток, более 1 миллиона наших соотечественники стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Было отмечено, что с 12 июля 2020 года вооруженные силы Армении совершили акт агрессии против Азербайджана в направлении Товузского района Азербайджана, который расположен на армяно-азербайджанской границе. Одним из намерений Армении при проведении военной провокации было создать новый очаг конфликта на границе двух стран и попытаться поставить под угрозу проходящие через территорию Азербайджана энергопроводы, в том числе транспортные и коммуникационные линии, которые играют важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европейского Союза.
27 сентября этого года вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и начали очередную агрессию против Азербайджана, обстреляв из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра позиции Азербайджанской Армии вдоль линии соприкосновения, а также села, расположенные вблизи линии соприкосновения. В ходе военной провокации агрессии преднамеренно подверглось гражданское население, по данным на 1 октября погибли 19 мирных жителей, 55 человек были госпитализированы с травмами различной степени тяжести, ряду жилых и административных зданий был нанесен сильный ущерб.
Посол сообщил, что Вооруженные силы Азербайджанской Республики осуществляют контрнаступательные операции и принимают ответные меры в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом с целью предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечить безопасность гражданского населения, проживающего вблизи линии соприкосновения.
Было отмечено, что Азербайджанская Армия достаточно подготовлена ​​и сильна, чтобы обеспечить защиту своего народа и территорий. Также было отмечено, что наш народ с большим энтузиазмом поддерживает Вооружённые силы страны, и что многие наши соотечественники изъявили желание добровольно вступить в ряды армии, и что число добровольцев растет с каждым днем.
Особо было подчеркнуто, что очередная агрессия армянской стороны против Азербайджана нарушает общепризнанные принципы и нормы международного права, международного гуманитарного права, включая Женевские конвенции 1949 года и дополнительные протоколы к ним, а также резолюции Совбеза ООН №822, 853, 874 и 884 от 1993 года, требующие от Армении полного, немедленного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана.
Было заявлено, что основной целью военной провокации армянской стороны является создание напряженности в регионе, срыв переговорного процесса по урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, а также сохранение нынешнего статус-кво в отношении оккупации азербайджанских территорий.
Посол А.Магеррамов отметил, что эта провокация Армении была резко осуждена рядом стран мира, в том числе международными и региональными организациями. Он отметил, что Королевство Испания всегда выражало поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджана и поддерживало справедливую позицию нашей страны. Было отмечено, что только после полного освобождения азербайджанских земель от армянской оккупации в регионе установятся мир и стабильность.
В завершение главный редактор аналитического центра Quijote Globe Нуньо Родригес выразил благодарность послу Анару Магеррамову за предоставление испаноязычной общественности полной, подробной и правдивой информации о военной провокации Армении против нашей страны.