Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə bu ölkənin aparıcı “Adnkronos” xəbər agentliyinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü ilə bağlı müsahibə verib.
Diplomat müsahibədə hazırkı toqquşmaların dayandırılmasının yeganə yolunun Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən təcili və qeyd-şərtsiz çıxarılması və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması olduğunu və başqa həll yolunun olmadığını bildirib.
M.Əhmədzadə xatırladıb ki, Azərbaycan 3 gün deyil, 30 ildir ki, müharibədədir və Ermənistanın siyasi, hərbi rəhbərliyi hazırkı vəziyyətə görə tam məsuliyyət daşıyır. Rəsmi Bakının yeganə məqsədi var: öz ərazi bütövlüyünü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində öz suveren ərazisində təhlükəsizliyini təmin etmək. Çünki Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu bizim suverenliyimizə, eləcə də bütöv regionun sabitliyinə təhdiddir.
M.Əhmədzadə qeyd edib ki, hazırkı toqquşmaların səbəbi 30 ildən artıqdır Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf yeddi rayon da daxil olmaqla Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin Ermənistanın işğalı altında olmasıdır. Bu ərazilərdə Ermənistan bütün azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə həyata keçirib və bir milyondan artıq vətəndaşımız öz doğma torpaqlarından zorla qovularaq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib və onların öz evlərinə qayıtmaq, hətta öz ailə üzvlərinin qəbirlərini ziyarət etmək hüququ pozulub. Ermənistan, həmçinin mülki azərbaycanlılara qarşı çoxsaylı müharibə cinayətləri, xüsusilə 1992-ci ildə Xocalı soyqırımını törətməkdə günahkardır.
Diplomat qeyd edib ki, bazar günü baş verənlər Ermənistanın son aylar həyata keçirdiyi təxribatların davamıdır. Bu təxribatlar sırasında 12-16 iyul tarixlərində Ermənistanın Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində hücum etmək cəhdi, - bu ərazi Azərbaycanın karbohidrogen resurslarının Avropa bazarlarına, xüsusilə İtaliyaya nəql olunması üçün strateji əhəmiyyət daşıyır, - sonra 23 avqust tarixində Azərbaycanın Goranboy rayonu istiqamətində sabotaj-kəşfiyyat xarakterli təxribat, eləcə də Livandan gələn ermənilərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə yerləşdirilməsi siyasəti və baş nazir Nikol Paşinyanın inqilabi diktaturasının öz xalqının diqqətini ölkədəki daxili acınacaqlı vəziyyətdən və qeyri-real vədləri yerinə yetirə bilməməsindən yayındırmaq, Azərbaycanın yeni ərazilərini işğal etmək məqsədi kimi təxribatçı bəyanatlarını və fəaliyyətini qeyd etmək olar.
M.Əhmədzadə toqquşmalardan əvvəl Azərbaycanın bəyan etdiyi və bu döyüşlərdə təsdiq olunduğu kimi, işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfindən Suriya və Livandan olan şəxslərin muzdlular kimi istifadə edilməsi məqsədilə yerləşdirildiklərini də bildirib.

Посол Азербайджана в Италии Мамед Ахмедзаде дал интервью ведущему информационному агентству этой страны Adnkronos по поводу военной агрессии Армении против Азербайджана.
Дипломат в интервью заявил, что единственным способом прекращения нынешних столкновений является немедленный и безоговорочный вывод армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана и обеспечение территориальной целостности Азербайджана, и другого решения нет.
М.Ахмедзаде напомнил, что Азербайджан находится в состоянии войны не три последние дня, а целых 30 лет, и политическое, военное руководство Армении несет полную ответственность за текущее положение дел. Официальный Баку имеет единственную цель: обеспечить свою территориальную целостность и безопасность на своей суверенной территории в рамках признанных на международном уровне границ. Присутствие армянских войск на территории Азербайджана является угрозой нашему суверенитету, а также стабильности всего региона.
М.Ахмедзаде отметил, что причина нынешних столкновений заключается в том, что уже более 30 лет под оккупацией Армении находятся 20% международно признанных территорий Азербайджана, включая Нагорно-Карабахский регион и семь прилегающих к нему районов. На этих территориях Армения осуществила этническую зачистку против азербайджанцев, и более миллиона наших граждан были насильно изгнаны из родной земли, стали беженцами и вынужденными переселенцами. Враг лишил их права не только жить в своих дома, но и посещать могилы родных. Армения также виновна в многочисленных военных преступлениях против гражданских азербайджанцев, в частности, в совершении Хожалинского геноцида 1992 года.
Дипломат отметил, что произошедшее в воскресенье 27 сентября является продолжением провокаций Армении за последние месяцы. В ходе этих провокаций 12-16 июля была предпринята попытка нападения Армении в направлении Товузского района Азербайджана. Он отметил, что эта территория имеет стратегическое значение для транспортировки углеводородных ресурсов Азербайджана на европейские рынки, особенно в Италию. Затем, 23 августа, была предпринята вылазка диверсионно-разведывательной группы в направлении Геранбойского района Азербайджана. Посол подчеркнул, что политика размещения армян из Ливана на оккупированных территориях Азербайджана и революционная диктатура премьер-министра Никола Пашиняна нацелены на то, чтобы отвлечь внимание армянского народа от внутренней плачевной ситуации в стране, из-за неспособности Пашиняна выполнить те нереальные обещания, которые он дал своему народу. Он также отметил, что Армения стала озвучивать очередные провокационные заявления и вести провокационную деятельность, выразив намерение захватить новые территории Азербайджана.
М.Ахмедзаде также сообщил, что, как заявлял Азербайджан до столкновений и как это подтвердилось в ходе начавшихся боев, лица из Сирии и Ливана были переброшены Арменией для использования в качестве наемников на оккупированных территориях.