Almaniyanın nüfuzlu “freitag.de” informasiya-analitik portalında məşhur siyasi icmalçı Mark Lambsdorfun “PKK silahlıları Dağlıq Qarabağ münaqişəsində” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib.
məqalədə son günlər Ermənistan tərəfindən Suriya və İraqdan Kürd İşçi Partiyasının (PKK) terrorçularının Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə, o cümlədən Dağlıq Qarabağ regionuna gətirilməsi barədə həyəcanlı xəbərlər alınmasından bəhs edilir.
Livandan, Suriya və İraqdan olan erməni mənşəli köçkünlərin işğal edilmiş torpaqlarda qeyri-qanuni məskunlaşdırılması yolu ilə demoqrafik mənzərənin süni şəkildə dəyişdirilməsi bir məsələdirsə, ABŞ və Avropa İttifaqının üzvü olan dövlətlərin demək olar ki, hamısı tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınmış təşkilatın silahlılarının həmin əraziyə gətirilməsi tamam başqa məsələdir.
Müəllif yazır ki, Yerevanın Yaxın Şərqdən olan etnik ermənilərin işğal edilmiş ərazilərdə məskunlaşdırılması siyasəti Azərbaycan torpaqlarının ermənilər tərəfindən 30 ilə yaxın müddətdə işğalının sabitləşdirilməsinə və bu regionda demoqrafiyanın süni şəkildə dəyişdirilməsinə yönəlib. Bu, Lambsdorfun fikrincə, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının pozulması deməkdir. Terrorçu muzdluların buraya gəlməsi həmin insanları hərbi canilərə çevirir və 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarında nəzərdə tutulan təhlükəsizliyə zəmanətlər onlara şamil edilmir.
Müəllifin “Cairo-24” informasiya agentliyinə və digər mötəbər mənbələrə istinadla yazdığı kimi, Ermənistan o qədər həyasızlaşıb ki, onun yüksəkvəzifəli diplomatları terrorçuların gətirilməsi planını kürd isteblişmentinin ən döyüşkən cinahı olan Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqının liderləri Lahur Şeyx Cəngi Tələbani və Bafel Tələbani ilə razılaşdırırlar. Bundan əvvəl Ermənistan kürd silahlılarını Dağlıq Qarabağa göndərmək üçün dəhliz yaratmaq məqsədilə İraqdakı Kürdüstan Muxtar regionunun lideri Neçirvan Bərzani ilə əlaqə yaratmağa cəhd göstərib, lakin onun bu niyyəti baş tutmayıb.
Əldə olan məlumata görə, Ermənistan PKK-nın İraqdakı dayaq nöqtəsi olan Süleymaniyyə şəhərindən yüzlərlə silahlı terrorçunun işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionuna göndərilməsini təmin edə bilib. PKK-nın Suriya cinahı hesab edilən YPG qrupunun silahlıları Suriyanın Qamışlı regionundan Dağlıq Qarabağa göndərilib, İraqın Ərbil şəhərinin cənubunda yerləşən Məxmur bazasında dislokasiya edilmiş PKK/YPG qrupu isə əvvəlcə Hizbullahın Bağdaddakı qərargahına aparılıb, sonra isə oradan Dağlıq Qarabağa gətirilib.
Mark Lambsdorf əmindir ki, Ermənistanın şübhəli məsələləri həll etmək üçün terrorçuları cəlb etməsi birinci dəfə deyil. 1990-cı illərdə Dağlıq Qarabağda müharibə dövründə də belə olub. Ermənistan kürdlərdən hələ sovet dövründə istifadə edirdi. Ermənistanın indiki hökuməti isə, Azərbaycana münasibətdə özünü daha təcavüzkar aparır və daxili siyasi mülahizələri (pandemiyaya qarşı mübarizədəki uğursuzluq, iqtisadi böhran) əsas götürərək danışıqlar prosesini pozur.
Ermənistanın indiki hökuməti ATƏT-in Minsk qrupunun Madrid prinsipləri adlanan və tərəflər arasında razılaşdırılmış çərçivə sazişinə etinasızlıq nümayiş etdirib və üstəlik, sülh danışıqlarının formatına yenidən baxmağa çağırıb. Ermənilər getdikcə daha çox hallarda öz uşaqlarını cəbhəyə göndərməkdən imtina etdiklərinə görə Ermənistan hökuməti terror qruplarından silahlıları cəlb etməklə cəmiyyətdə itkiləri minimuma endirmək niyyətindədir. Baş nazir Nikol Paşinyan hətta öz ölkəsində dünyanın digər qaynar nöqtələrindəki silahlılardan ibarət könüllü xalq dəstələri yaratmaq təşəbbüsünü irəli sürüb.
Müəllif yazır ki, bu il iyul ayında Nikol Paşinyan rəhbərliyi ilə baş vermiş döyüş əməliyyatları zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri iki ölkə arasındakı sərhəddə Azərbaycanın Tovuz rayonuna hücum ediblər. Bu hücum nəticəsində 12 azərbaycanlı, o cümlədən bir nəfər 75 yaşlı dinc sakin həlak olub, sərhədyanı kəndlərin sakinləri yaralanıb, fermalara ciddi ziyan vurulub. Sentyabrın 21-də Ermənistan atəşkəs rejimini yenidən pozandan sonra Tovuz rayonunda 1 Azərbaycan əsgəri yeni toqquşmaların qurbanı olub.
Mark Lambsdorf xatırladır ki, Azərbaycanın BMT tərəfindən tanınmış ərazisi olan Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon 30 ilə yaxındır Ermənistan tərəfindən işğal altındadır. Hərçənd, BMT-nin dörd qətnaməsi Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş bu regiondan dərhal çıxarılmasına çağırılır. Ekspert xəbərdarlıq edir ki, Dağlıq Qarabağda hərbləşmənin genişlənməsi və Yaxın Şərqdən muzdluların buraya gətirilməsi münaqişənin beynəlxalq miqyas alması ilə nəticələnə bilər.
Ermənistanın təhlükəli addımları bütün Avropa üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən regionda sabitliyin daha da pozulması riski deməkdir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin edən əsas ölkədir. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu münaqişə zonasının lap yaxınlığından keçir.
Mark Lambsdorf məqaləsinin sonunda qeyd edir ki, Ermənistanın məsuliyyətsiz hərəkətləri Avropanın enerji və nəqliyyat təhlükəsizliyinə təhdid yarada bilər.

Во влиятельном немецком информационно-аналитическом портале freitag.de вышла статья известного политического обозревателя Марка Ламбсдорфа "Наемники ППК в нагорно-карабахском конфликте".
В статье говорится о поступающих в последние дни тревожных сообщениях о переброске Арменией террористов Курдской Рабочей партии (ПКК) из Сирии и Ирака на оккупированные территории Азербайджана, в том числе в его Нагорно-Карабахский регион.
Одно дело искусственно изменить демографическую картину на оккупированных землях путем незаконного заселения их переселенцами армянского происхождения из Ливана, Сирии и Ирака, а совсем другое дело привезти сюда боевиков террористической организации, признанной в качестве таковой США и почти всеми государствами-членами Евросоюза.
Автор пишет, что политика Еревана по заселению оккупированных территорий этническими армянами из Ближнего Востока направлена на искусственное изменение демографии и закрепление почти 30-летней армянской оккупации азербайджанских земель.
А это, как он считает, является нарушением международного гуманитарного права, в частности женевских конвенций 1949 года. Приезд сюда наёмников террористического толка превращает этих людей в военных преступников, и на них не распространяются гарантии безопасности, предусмотренные этими конвенциями.
Ссылаясь на информационное агентство Cairo24 и другие достоверные источники, автор пишет о том, что Армения в своей разнузданности дошла до того, что ее высокопоставленные дипломаты согласовывают план по переброске террористов с лидерами Патриотического союза Курдистана Лахуром Шейхом Джанги Талабани и Бафелем Талабани - организации, являющейся наиболее воинственным крылом курдского истеблишмента. До этого Армения безуспешно пыталась установить контакты с лидером автономного региона Курдистан в Ираке Нечирваном Барзани, чтобы создать коридор для отправки курдских боевиков в Нагорный Карабах.
По имеющимся сведениям, Армении удалось обеспечить переправку сотен вооруженных террористов из оплота ППК в Ираке города Сулеймании в оккупированный ею Нагорно-Карабахский регион. Другая группа боевиков YPG, считающегося сирийским крылом ПKK, была отправлена в Нагорный Карабах из сирийского региона Камышлы, а третья группа бойцов ПKK/YPG, дислоцированная на базе Махмур на юге иракского города Эрбиль, была сперва переброшена в багдадский штаб «Хезболлы», а затем переправлена в Нагорный Карабах.
Марк Ламбсдорф уверен, что это не первый случай, когда Армения вербует террористов для решения своих сомнительных задач. Так было и во время войны в Нагорном Карабахе в 1990-х годах. Армения использовала курдов еще в советское время. Нынешнее же правительство Армении ведет себя в отношении Азербайджана еще более агрессивно и в силу внутриполитических соображений (провалы в борьбе против пандемии, экономический кризис) торпедирует переговорный процесс. Нынешнее правительство Армении не только отвергло рамочное соглашение МГ ОБСЕ, именуемое Мадридскими принципами и согласованное между сторонами в принципе, но и призвало к пересмотру самого формата мирных переговоров. И поскольку армяне все чаще отказываются отправлять своих детей на фронт, правительство Армении, похоже, настроено минимизировать потери в обществе, нанимая боевиков из террористических групп. Премьер-министр Никол Пашинян даже инициировал создание в стране народного ополчения из числа тех, кто находится в других горячих точках мира.
Автор пишет, что под руководством Никола Пашиняна в июле этого года произошли боевые действия, когда вооруженные силы Армении атаковали Товузский район в Азербайджане на границе между двумя странами. В результате нападения погибли 12 азербайджанцев, в том числе 75-летний мирный житель, получили ранения жители приграничных сел и серьезно пострадали фермы. 21 сентября азербайджанский солдат стал жертвой новых столкновений в Товузском районе после того, как Армения снова нарушила режим прекращения огня.
Марк Ламбсдорф напоминает, что признанный ООН территорией Азербайджана, Нагорный Карабах и семь прилегающих к нему районов вот уже почти 30 лет находятся под оккупацией Армении, несмотря на 4 резолюции ООН, призывающие к немедленному выводу вооруженных сил Армении из этого оккупированного региона. Растущая милитаризация Нагорного Карабаха и присутствие здесь наемников из Ближнего Востока могут привести к интернационализации конфликта, предупреждает эксперт.
Опасные шаги Армении таят в себе риск дальнейшей дестабилизации региона, который представляет стратегическое значение для всей Европы. Азербайджан является ключевой страной в энергетической безопасности Европы, и совсем недалеко от зоны конфликта пролегают нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум и железная дорога Баку-Тбилиси-Карс. Таким образом, безответственные действия Армении могут поставить под угрозу энергетическую и транспортную безопасность Европы, отмечает в конце своей статьи Марк Ламбсдорф.