Cəbrayılın Nüzgar kəndindən olan Əzizovlar ailəsi: İndi 27 ildir gözlədiyimiz o günləri yaşayırıq (Azərtac)
Düşmən tapdağından azad edilən Cəbrayılın Nüzgar kəndinin sakinləri doğma yurdlarına qayıdacağı günü səbirsizliklə gözləyirlər. O gün artıq çox yaxındadır. Şanlı ordumuz tərəfindən erməni silahlı birləşmələrindən azad edilən yaşayış məntəqələrimiz arasında Nüzgar kəndi də var.
Nüzgar sakinlərinin 27 ildir nakam qalan arzuları artıq reallığa çevrilib. Nüzgar kəndindən olan Əzizovlar ailəsi də uzun illərdir Vətən həsrəti ilə yaşayır. Onlar öz doğma el-obalarındakı gözəl anları şəkillərə baxaraq xatırlayırlar. Lakin Nüzgarın azad olunması kənd sakinlərinin Vətən həsrətini sevinc hissləri ilə əvəz edib.
Nüzgar sakini Fazil Əzizov söyləyib ki, Lələtəpənin sol tərəfində yerləşən kəndin çox gözəl münbüt torpaqları var: “Kəndimizin təxminən 500 hektar əkin sahəsi, örüş yerləri var. Həmçinin kəndimizdə bulaqlarla yanaşı, 7 kəhriz də var. Biz o yerləri 27 ildir gözləyirik. İndi arzularımız gerçək olur. Ən böyük istəyim kəndimizin kəhrizlərinin suyundan içməkdir. Mən sürücü olduğum üçün o yerləri qarış-qarış gəzmişəm, gözəl yerlərimiz var. Biz hər zaman inanırdıq ki, o səfalı yerlərə qayıdacağaq. Hazırda da güclü ordumuz zəfər yürüşünü davam etdirir. Əminik ki, bütün torpaqlarımız işğaldan azad ediləcək”.
Nüzgar kəndindən olan müəllim Qızqayıt Əzizova isə bildirib ki, yurdlarının azad edilməsi xəbərini eşidəndə sevinci yerə-göyə sığmayıb. “Bu illər ərzində şagirdlərimə işğal altındakı torpaqlarımız barədə məlumat verib, o yerləri uşaqlara sevdirmişəm. Hər zaman inanmışıq ki, haqq-ədalət gec-tez öz yerini tapacaq, torpaqlarımız azad ediləcək, şəhidlərimizin qisası alınacaq. İndi 27 ildir gözlədiyimiz o günləri yaşayırıq. İnşallah, bütün torpaqlarımız azad ediləcək və hər bir vətəndaşımız öz doğma torpaqlarına qayıdacaq”.
Qeyd edək ki, Nüzgar kəndi şanlı ordumuzun zəfər yürüşünün ilk günündə - sentyabrın 27-də yağı düşmən tapdağından azad olunub.

Azizov family from Jabrayil’s Nuzgar village: Now we’re witnessing the days we’ve been waiting for 27 years (AZERTAC)
Residents of the Jabrayil district’s Nuzgar village, which has recently been liberated from the Armenian occupation, are looking forward to returning to their native lands. That day is very near. The village of Nüzgar is among the settlements liberated from the Armenian occupation by our glorious army.
The 27-year-long dreams of Nuzgar residents have already become a reality. The Azizov family from Nuzgar village has been longing for their Motherland for many years. They remember beautiful moments in their native villages by looking at pictures. However, the liberation of Nüzgar village from occupation put an end to the people’s longing.
Nuzgar resident Fazil Azizov said that the village located on the left side of Leletepe has very fertile lands: “Our village has about 500 hectares of arable land and pastures. In addition to springs, there are also 7 kahriz water supply systems in our village. We have been waiting for the return to those places for 27 years. Now our dreams come true. My biggest desire is to drink the water of the kahriz of our village. We always believed that we would return to those beautiful places. At present, our strong army continues its victory march. We are sure that all our lands will be freed from occupation,” he said.
Gizgayit Azizova, a teacher from Nuzgar village, she overjoyed after hearing the news of the liberation of her native village from the Armenian occupation.
“During these years, I have informed my students about our occupied lands. We have always believed that sooner or later justice will triumph, our lands will be liberated, and the blood of our martyrs will be avenged. Now we are experiencing the days we have been waiting for for 27 years. Hopefully, all our occupied lands will be liberated and each of our citizens will return to their native lands,” she added.
The village of Nuzgar was liberated from the Armenian occupation on September 27, which marked the beginning of the counteroffensive operation of the Azerbaijani Army.