Nüzgar kəndindən olan Abbasovlar ailəsi: Torpağımızı dirçəltməyə qayıdırıq (Azərtac)
Ermənistanın işğal etdiyi Qarabağ torpaqlarının bir hissəsi Rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən azad olunub. Sentyabrın 27-dən başlayan Vətən müharibəsində ordumuz tərəfindən düşməndən təmizlənən şəhərlər, qəsəbələr, kəndlər öz sahiblərinə qovuşur. Bu şad xəbəri eşidən həmin yaşayış məntəqələrinin sakinləri 27 illik vətən həsrətinin bitdiyinə sevinirlər.
Cəbrayıl rayonunun Nüzgar kəndinin işğaldan azad edilməsi xəbərinə sevinən Şəmkir rayonunda müvəqqəti məskunlaşan Abbasovlar ailəsi indi öz doğma kəndlərinə qayıdacağı günü səbirsizliklə gözləyirlər.
Ailənin başçısı Tərxan Abbasov Şəmkirdə məskunlaşdığı gündən öz əlləri ilə burada bağ salıb. O, bununla özünə sanki bir təsəlli verdiyini bildirib. İndi isə doğma Nüzgar kəndindəki həyətində bağ-bağça salmağı arzulayır. “Vətən doğulduğun yerdən başlayır. Hər gün gözləmişik ki, doğma Cəbrayıla qayıdacağıq. Sevinirəm ki, ata-babalarımızın qəbrini ziyarət edə biləcəyik. Torpağımızı dirçəltməyə qayıdırıq”, - deyə Tərxan Abbasov əlavə edib.
Qətibə Abbasova isə bildirib ki, bu illər ərzində xatirələrlə yaşayıblar: “Bizim evimiz elə yerdə idi ki, bütün qonşular gəlib bizdə təndir çörəyi bişirirdi. Yəni, mehriban, əmin-amanlıq şəraitində yaşamışıq”.
84 yaşlı Seyran nənə də Nüzgarın işğaldan azad olunması xəbərinə hamıdan çox sevinənlərdəndir. O, uzun illərdir gözünün yolda olduğunu, bu günü səbirsizliklə gözlədiyini söyləyib. “Allah ordumuza qüvvət versin, dövlətimiz sağ olsun. Evimizə qayıdaq, yurdumuzu görək”, – deyə Seyran nənə bildirib.
Böyüklər kimi ailənin kiçik yaşlı üzvləri də doğma Cəbrayıl rayonuna, Nüzgar kəndinə qayıdacaqları günü səbirsizliklə gözləyirlər.

Abbasov family from Nuzgar village: We are returning to revive our native lands (AZERTAC)
Since the beginning of the Patriotic War on September 27, the glorious Azerbaijani Army liberated several cities, villages, and settlements from the Armenian occupation. Residents of these cities, villages, and settlements are now rejoicing that 27 years of homesickness is over.
Members of the Abbasov family, who are temporarily residing in Shamkir district, rejoiced over the liberation of their native village - Jabrayil district’s Nuzgar village - from the Armenian occupation. They are now looking forward to the day when they will return to their native village.
The family head, Tarkhan Abbasov, said he has always lived with the hope of returning to his native village Nuzgar. “Homeland starts from the place of your birth. Every day we expected that we would return to our native Jabrayil. I am glad that we will be able to visit the graves of our ancestors. We are returning to revive our land,” he said.
Gatiba Abbasova, another member of the family, said they had lived with memories during these years. “Our house was located in such a place that all the neighbors came and cooked tandoor bread at us. In other words, we lived in friendly and peaceful conditions,” she said.
84-year-old grandmother Seyran is one of those who rejoiced over the liberation of Nuzgar village from the Armenian occupation.
Like the adults, the younger members of the family are looking forward to the day when they will return to their native Nuzgar village.