“Doğma kəndimin azad edilməsi ad günümdə mənə ən böyük hədiyyə oldu” - Böyük Mərcanlı sakini (Azərtac)
Şanlı ordumuzun zəfər yürüşü nəticəsində ilk azad edilən yaşayış məntəqələrimizdən biri də Cəbrayılın Böyük Mərcanlı kəndidir. Bu tarixi gün – sentyabrın 27-si kənd sakinlərinin yaddaşında əbədi qalacaq.
Böyük Mərcanlı sakinlərinin 27 illik həsrəti artıq başa çatdı. İndi kənd sakinləri ata-baba yurdlarına qayıdacağı günü gözləyirlər.
Böyük Mərcanlıdan olan müəllim Zaur Vəliyev deyib ki, bu sevinc hissləri Böyük Qələbə gününün uzaqda olmadığına işarədir: “Bu qələbə bizlərə qürur verir, ermənilərə isə bir zərbədir. Ordumuz qarşısında aciz qalan erməni faşistləri bizim dinc əhalini atəşə tutur. Cəbhədən kilometrlərlə uzada olan şəhərlərimizə atılan raketlər ermənilərin bir daha terrorçu olduğunu sübut edir. Güclü ordumuz döyüş meydanında faşistlərin cavabını verir və hər gün torpaqlarımızı azad edir”.
Həmsöhbətimiz vurğulayıb ki, Böyük Mərcanlının azad edilməsi onun üçün xüsusilə yaddaqalan olub. “Kəndimizin düşməndən azad olunduğu tarix ad günümə təsadüf etdiyi üçün mənə ən böyük hədiyyə oldu. İnanırıq ki, bütün torpaqlarımız işğaldan azad ediləcək və bayrağımız Qarabağda dalğalanacaq”, - deyə o əlavə edib.
Böyük Mərcanlıdan olan əməkdar müəllim Mahmud Musayev isə bildirib ki, ordumuzun ilk qələbə sevinci doğma Böyük Mərcanlı kəndindən gəldi. “Hər gün cəbhədən gələn qələbə xəbərləri bizi sevindirir. Bizim Böyük Mərcanlı 27 il idi ki, düşmən tapdağı altında idi, lakin ümidimiz, inamımız heç zaman ölmədi. Nəhayət, bu gün sevincimizin həddi-hüdudu yoxdur. Bu günə kimi Cəbrayılın tarixi, abidələri, milli qəhrəmanları haqqında videoçarxlar hazırlayaraq sosial şəbəkədə təbliğ etmişik. Şagirdləmizə bu barədə məlumatlar çatdırmışıq ki, doğma torpaqlarımız unudulmasın. Bizim bir şürarımız var idi, “Şəhidlər ölməz, Vətən bölünməz”. Həqiqətən də Vətənimizi bölə bilmədilər, bu gün həm torpaqlarımız azad edilir, həm də şəhidlərimizin qisası alınır”, - deyə o qeyd edib.

“Liberation of my native village was the greatest gift to me on my birthday” - Boyuk Marjanli resident (AZERTAC)
The village of Boyuk Marjanli is one of the villages liberated from the Armenian occupation thanks to the successful counteroffensive operation conducted by the glorious Azerbaijani Army. This historical day - September 27 - will always remembered by the residents of Boyuk Marjanli.
The 27-year longing of Boyuk Marjanli residents has already ended. Now the villagers are waiting for the day when they will return to their native lands.
Zaur Valiyev, a teacher from Boyuk Marjanli, said that these feelings of joy show the day of the Great Victory is not far away. “This victory makes us pride, and it is a blow to Armenians. Armenian fascists, powerless in front of our army, continue firing on our civilians. The missiles fired at our cities, which are kilometers away from the front, once again prove that Armenians are terrorists. Our strong army is responding to the fascists on the battlefield and liberating our occupied lands every day,” he said.
Valiyev noted that the liberation of Boyuk Marjanli village from the Armenian occupation was particularly memorable for him. “The date of liberation of our village coincided with my birthday, and it was the greatest gift to me. We strongly believe that all our lands will be liberated from occupation and our flag will fly in Karabakh,” he added.
Mahmud Musayev, an honored teacher from Boyuk Marjanli, said that his native village was one of the first villages liberated by the Azerbaijani Army from the enemy provocation.
“Every day the news of victory from the front makes us happy. Our native village - Boyuk Marjanli - had been under enemy occupation for 27 years. However, our hope and faith for its liberation never died. Finally, today our joy knows no bounds. Until today, we have made videos about Jabrayil's history, monuments, and national heroes and promoted them on social networks. We have informed our students about this so that our native lands are not forgotten,” he said.