Rəşadətli Ordumuzun qələbə əzmli əsgərləri Naxçıvanımızın müdafiəsində cəsarətlə dayanıblar (Azərtac)
Sentyabrın 27-dən Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatlara cavab olaraq cəbhəboyu uğurlu əks-hücum əməliyyatına başlayan rəşadətli Azərbaycan Ordusu döyüş meydanında öz sözünü deyir və xalqımıza qələbə sevinci yaşadır. Bu gün ordumuz zəfər dolu əks-hücum əməliyyatını davam etdirərkən havadan və qurudan Naxçıvan Muxtar Respublikasının müdafiəsini təmin edən Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun bölmələri də ayıq-sayıq döyüş növbətçiliyi aparırlar.
Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun mətbuat xidmətindən bildirilib ki, güclü müdafiə qüdrətinə malik olan muxtar respublikamızın hava məkanı Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun hava hücumundan müdafiə birləşmə, hissə və bölmələri tərəfindən etibarlı müdafiə olunur. 24 saatlıq döyüş növbətçiliyi aparan hava hücumundan müdafiə bölmələri düşmənin istənilən hava hücum vasitəsini aşkar, müşayiət və məhv etməyə qadirdir. Bütün bunlarla bərabər, hava hücumundan müdafiə bölmələrində xidmət etmək hərbi qulluqçulardan operativlik və sayıqlıq tələb edir.
Bu barədə fikirlərini bildirən zabit Hümbət Məmmədli deyib: “Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun hava hücumundan müdafiə bölmələri Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət hava sərhədlərinin qorunması məqsədi ilə sutkanın 24 saatı tam və fasiləsiz olaraq döyüş növbətçiliyi aparır. Xidmət etdiyim hava hücumundan müdafiə bölməsi müəyyən olunmuş uzaqlıq və hündürlüklərdə düşmənin hava hədəflərini aşkarlayıb və məhv etmək qabiliyyətindədir. Şəxsi heyətin döyüş əzmi və peşəkarlığı yüksək səviyyədədir”.
Ön xətdə düşmənin qəfil hava hücumunu dəf etməyə hazır olan hava hücumundan müdafiə bölmələrimizdən birində xidmət edən zabit Allahverən Abbasov bildirib ki, hava sərhədlərimizin etibarlı qorunması üçün aparılan döyüş növbətçiliyində əsas diqqət aşağı və ən aşağı hündürlükdə uçan hava hücum vasitələrinin vaxtında aşkarlanmasına, məhv edilməsinə və bölmələrimizin vaxtında xəbərdar olunmasına yönəldilib.
Azərbaycan Ordusunun son günlərdə həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatı hər birimizi qürurlandırdığı kimi əsgərlərimizdə də qələbəyə olan inam hisslərini daha da artırıb. Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun çətin dağlıq şəraitdə yerləşən bölmələrində xidmət edən hərbi qulluqçularımızla həmsöhbət olan zaman qələbə əzmini əyani olaraq görmək mümkündür.
Əslən Laçın rayonundan olan əsgər Bəhruz Əhmədov qürur dolu sözlərlə bunları deyib: “Bu gün ordumuzun həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum əməliyyatları məni, laçınlıları, o cümlədən əsgər yoldaşlarımı, xalqımızı fərəhləndirir, sevindirir. Əgər düşmən Naxçıvan istiqamətində də təxribat törətməyə cəhd edərsə, qarşısında bizim kimi qorxmaz, cəsur, hazırlıqlı əsgərlər görəcək. Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan əsgəriyik! Qarabağ Azərbaycandır!”
Göründüyü kimi, bu gün Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə dövlət sərhədi istiqamətində düşmənin təxribat cəhdlərinə layiqli cavab verən Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun bölmələri tərəfindən əməliyyat şəraitinə tam nəzarət edilir. Şəxsi heyətinin mənəvi-psixoloji, fiziki və döyüş hazırlığı yüksək səviyyədə olan bölmələrimiz düşmənin istənilən təxribatının qarşısını almağa və hətta qətiyyətli adekvat tədbirlər görməyə qadirdirlər.

Glorious Azerbaijan soldiers stand bravely in defense of Nakhchivan (AZERTAC)
The Azerbaijani Army, which launched a counteroffensive operation along the entire front on September 27 to suppress Armenia’s military provocations, is demonstrating its strength on the battlefield to give the Azerbaijani people the joy of victory. While the counteroffensive is going on successfully, units of the Combined Arms Army tasked with providing air and land defense of the Nakhchivan Autonomous Republic are also on alert combat duty.
According to the press service of the Combined Arms Army, the airspace of the Nakhchivan Autonomous Republic is reliably protected by air defense units and formations of the Combined Arms Army. Air defense units on 24-hour combat duty are capable of detecting, escorting, and destroying any enemy air attack vehicle. Along with all this, serving in air defense units requires promptness and vigilance from military personnel.
Officer Humbat Mammadli said that the air defense units of the Combined Arms Army are on 24-hour uninterrupted combat duty to protect the state air borders of the Nakhchivan Autonomous Republic. “The air defense unit in which I serve is capable of detecting and destroying enemy air targets at specified distances and altitudes. The combat determination and professionalism of the personnel is at a high level,” he added.
Officer Allahveran Abbasov, who serves in one of our air defense units, which is ready to repel a sudden enemy air attack on the front line, said “In the combat duty for the reliable protection of our air borders, the main focus is on the timely detection and destruction of air attack vehicles flying at low and lowest altitudes.
The ongoing counteroffensive operation by the Azerbaijani makes each of us proud and increases the confidence of our soldiers in victory. In particular, it is possible to see our military personnel’s determination to achieve victory when talking to those serving in Combined Arms Army units located in difficult mountainous conditions.
Bahruz Ahmadov, a soldier from Lachin, proudly said: “The successful counteroffensive operation of our army rejoices me, all Lachin residents, my fellow soldiers, in general, and all the Azerbaijani people. If enemy troops resort to a provocation in the Nakhchivan direction, they will face fearless, brave, and prepared soldiers like us. We are proud to be Azerbaijani soldiers! Karabakh is Azerbaijan!”
Today, operational conditions are fully controlled by the units of the Combined Arms Army capable of resolutely suppressing all enemy provocations in the direction of the border of the Nakhchivan Autonomous Republic.