Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Ramin Həsənov bu ölkənin “TV Berlin” telekanalına Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı son hərbi təxribatları barədə geniş müsahibə verib.
Müsahibədə diplomat Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi-hüquqi aspektləri, Azərbaycan tərəfinin münaqişənin həlli ilə bağlı mövqeyi, Ermənistanın son təxribatları, mövcud vəziyyətdə xarici ölkələrin, o cümlədən Rusiya, Türkiyə, Almaniyanın tutduqları mövqe, ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində gedən danışıqların səmərə verməməsi və sair barədə yerli ictimaiyyəti məlumatlandırıb.
Münaqişənin Ermənistanın ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları nəticəsində yarandığını bildirən səfir qeyd edib ki, problem yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilə bilər. Azərbaycan öz ərazisində ikinci erməni dövlətinin yaranmasına imkan verməyəcək. R.Həsənov, eyni zamanda, Ermənistan baş nazirinin hakimiyyətə gəlməsindən sonra Azərbaycana qarşı həyata keçirilən təxribatlardan, o cümlədən qondarma “respublikada” “prezident və parlament seçkiləri”nin keçirilməsindən, bəzi inzibati binaların Azərbaycanın qədim şəhəri və mədəniyyət mərkəzi olan Şuşaya köçürüləcəyinin elan edilməsindən, habelə Suriya və Livandan erməni əsilli şəxslərin işğal olunmuş ərazilərimizdə qeyri-qanuni məskunlaşdırılmasından danışıb.

Посол Азербайджана в Германии Рамин Гасанов дал широкое интервью телеканалу TV Berlin о последних военных провокациях вооруженных сил Армении против Азербайджана.
В интервью дипломат рассказал об историко-правовых аспектах армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, позиции азербайджанской стороны по урегулированию конфликта, последних провокациях Армении, позиции, которую в сложившейся ситуации занимают иностранные страны, в том числе Россия, Турция, Германия. Он отметил, что мирные переговоры по урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ не дали никаких результатов.
Посол отметил, что проблема может быть решена только в рамках территориальной целостности Азербайджана. Азербайджан не позволит создать на своей территории второе армянское государство. Р.Гасанов также отметил, что после прихода Никола Пашиняна на должность премьер-министра РА, провокации Армении против Азербайджана участились, начиная от проведения так называемых «президентских и парламентских выборов» в самопровозглашенной «республике», объявления о переносе некоторых административных зданий в древний город и культурный центр Азербайджана - Шушу, до незаконного расселения лиц армянского происхождения из Сирии и Ливана на оккупированных территориях.