“BBC World Radio”nun “Newsday” proqramında Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanovun müsahibəsi yayılıb. Səfir Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən öz qoşunlarını BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq geri çəkməli olduğunu, regionda davamlı sülhün yalnız Ermənistanın işğala son qoymasından sonra mümkünlüyünü diqqətə çatdırıb. O, ərazisinin 20 faizi işğal edilmiş Azərbaycanda Ermənistan tərəfindən etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirildiyini bildirib.
Səfir jurnalistin erməni tərəfinin mülki şəxslərinin həlak olması ilə bağlı sualına cavab olaraq bildirib ki, təmas xəttinin Ermənistan tərəfinin nəzarətində olan hissəsi əslində işğal edilmiş və daha öncə ermənilərin məskunlaşmadığı ərazidir, burada demək olar ki, mülki əhali yoxdur və daha çox hərbi hissələr üstünlük təşkil edir. Əksinə, təmas xəttinin sıx məskunlaşmış Azərbaycan tərəfi isə mütəmadi olaraq Ermənistan ordusunun atəşinə tuş gəlir. Səfir son təxribatlar zamanı Azərbaycanın 14-dən çox mülki şəxsinin qətlə yetirildiyini, 40-dan çox yaralının olduğunu bildirib. O, bu təxribatların məhz Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq suveren ərazilərində həyata keçirildiyinə diqqət çəkib.
Azərbaycanın xarici ölkələrdən, xüsusilə də Türkiyədən hərbi kömək alması, guya Ermənistana məxsus təyyarənin Türkiyəyə məxsus F-16 təyyarəsi tərəfindən vurulması, Suriyadan gələn döyüşçülərin muzdla orduya cəlb edilməsi ilə bağlı iddialara cavab olaraq, səfir bildirib ki, Azərbaycanda F-16 təyyarələri yoxdur, Türkiyə isə ümumiyyətlə hərbi münaqişəyə cəlb olunmayıb və ölkəmizə hər zaman diplomatik dəstək verib. Ermənistan təyyarəsinin vurulması ilə bağlı xəbər uydurmadır və müasir texnologiya vasitəsilə bunu sübut etmək olduqca asandır. Suriyalı döyüşçülərlə bağlı şayiələr də qətiyyən həqiqəti əks etdirmir.
Tərəflərin danışıqlar masasına geri dönməsi ilə bağlı suala cavab verən səfir bildirib ki, 20 ilə yaxındır Ermənistan və Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə danışıqlarda iştirak edir, lakin bu danışıqlar bir nəticə verməyib. Xüsusən son illərdə bunun əsas səbəbi Ermənistanın sülhə qarşı çıxması və Azərbaycan tərəfinin substantiv danışıqlarla bağlı çağırışlarına məhəl qoymaması olub.
Həmçinin nüfuzlu “Newsweek” mətbu orqanına müsahibəsində səfir Süleymanov bildirib ki, danışıqlar üzrə vasitəçiliyi həyata keçirən Minsk qrupunun həmsədri qismində ABŞ beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq, Ermənistan hərbi qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasında dayanıqlı mövqe göstərməlidir. Çünki işğalçı qüvvələrin çıxarılması yalnız Azərbaycan üçün deyil, Ermənistanın özünə də fayda gətirəcək, onun və regionun dinc gələcəyini təmin edəcək. İşğalçı qüvvələr geri çəkilməzsə atəşkəs dayanıqlı olmayacaq.
Bundan əlavə, ABŞ-ın populyar Con Batçelor Şou proqramına müsahibəsində Elin Süleymanov Ermənistan tərəfindən hərbi təxribatların davam etməsinə, mülki şəxslərin məskunlaşdığı ərazilərin atəşə tutulması nəticəsində ölən və yaralananların olmasına diqqət çəkib. O, bütün əməliyyatların Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri daxilində baş verdiyini vurğulayıb və Azərbaycan Prezidentinin “Bizim Ermənistan ərazisində heç bir hərbi məqsədimiz yoxdur” sitatını xatırladıb. Səfir dünya mətbuatında münaqişə barədə yayılan saxta məlumatlara toxunaraq, bu cür halların yolverilməzliyindən bəhs edib.

1 октября в программе «Newsday» на радио BBC World состоялось интервью посла Азербайджана в США Элина Сулейманова.
В программе посол отметил, что Армения должна вывести свои войска с оккупированных территорий Азербайджана в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН, а устойчивый мир в регионе возможен только после прекращения оккупации Армении.
Как сообщили в посольстве Азербайджана в США, посол отметил, что Армения, оккупировавшая 20% территории Азербайджана, проводит политику этнической чистки.
В ответ на вопрос журналиста о гибели гражданских лиц с армянской стороны посол сказал, что контролируемая армянской стороной часть линии соприкосновения на самом деле оккупирована Арменией, и прежде эта территория не была заселена армянами, там, можно сказать, нет гражданского населения и находятся военные формирования. Напротив, плотно населенные пункты Азербайджана регулярно подвергается обстрелу армянской армии. Посол отметил, что в ходе последних провокаций 14 гражданских лиц Азербайджана были убиты, более 40 ранены. Он обратил особое внимание на то, что эти провокации осуществляются именно Арменией на международных суверенных территориях Азербайджана.
В ответ на утверждения о том, что Азербайджан получил военную помощь от зарубежных стран, в частности от Турции, о сбитом турецким самолетом F-16 армянского самолета, а также о привлечении Азербайджаном сирийских боевиков-наемников, посол отметил, что в Азербайджане нет самолетов F 16, а Турция вообще не была вовлечена в военный конфликт и всегда оказывала дипломатическую поддержку нашей стране. Уничтожение армянского самолета -выдумка, и доказать это с помощью современных технологий довольно легко. Он довел до внимания, что слухи, связанные с сирийскими наемниками, абсолютно не отражают истину, а лица, направлявшиеся из Азербайджана воевать в Сирию, привлечены к уголовной ответственности.
На вопрос о возвращении сторон за стол переговоров посол отметил, что около 20 лет Армения и Азербайджан участвуют в переговорах при посредничестве Минской группы ОБСЕ, однако эти переговоры не дали никаких результатов. В частности, в последние годы основной причиной этого стало противодействие Армении миру и игнорирование призывов азербайджанской стороны к субстантивированным переговорам.
В интервью авторитетному печатному органу Newsweek посол Сулейманов отметил, что в качестве сопредседателя Минской группы, осуществляющей посредничество в переговорах, США в соответствии с международным правом должны продемонстрировать твердую позицию по выводу военных сил Армении с оккупированных территорий. Так как вывод оккупационных сил принесет пользу не только Азербайджану, но и самой Армении, обеспечит мирное будущее ей и региону. Если оккупационные силы не отступят, перемирие не будет устойчивым. Кроме того, в интервью программе «Шоу Джона Батчелора», имеющей широкую зрительскую аудиторию в США, Элин Сулейманов обратил внимание на продолжение Арменией военных провокаций, а также на наличие раненых и погибших в результате обстрела территории, где проживает гражданское население. Он подчеркнул, что все операции проводятся в пределах, признанных на международном уровне границ Азербайджана и напомнил слова президента Азербайджана «У нас нет военных целей на территории Армении».
Кроме того, посол коснулся распространяемой в мировой прессе ложной информации о конфликте и рассказал о недопустимости подобных случаев.