“BBC World Radio”nun “Newsday” proqramında Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanovun müsahibəsi yayılıb. Səfir Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən öz qoşunlarını BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq geri çəkməli olduğunu, regionda davamlı sülhün yalnız Ermənistanın işğala son qoymasından sonra mümkünlüyünü diqqətə çatdırıb. O, ərazisinin 20 faizi işğal edilmiş Azərbaycanda Ermənistan tərəfindən etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirildiyini bildirib.
Səfir jurnalistin erməni tərəfinin mülki şəxslərinin həlak olması ilə bağlı sualına cavab olaraq bildirib ki, təmas xəttinin Ermənistan tərəfinin nəzarətində olan hissəsi əslində işğal edilmiş və daha öncə ermənilərin məskunlaşmadığı ərazidir, burada demək olar ki, mülki əhali yoxdur və daha çox hərbi hissələr üstünlük təşkil edir. Əksinə, təmas xəttinin sıx məskunlaşmış Azərbaycan tərəfi isə mütəmadi olaraq Ermənistan ordusunun atəşinə tuş gəlir. Səfir son təxribatlar zamanı Azərbaycanın 14-dən çox mülki şəxsinin qətlə yetirildiyini, 40-dan çox yaralının olduğunu bildirib. O, bu təxribatların məhz Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq suveren ərazilərində həyata keçirildiyinə diqqət çəkib.
Azərbaycanın xarici ölkələrdən, xüsusilə də Türkiyədən hərbi kömək alması, guya Ermənistana məxsus təyyarənin Türkiyəyə məxsus F-16 təyyarəsi tərəfindən vurulması, Suriyadan gələn döyüşçülərin muzdla orduya cəlb edilməsi ilə bağlı iddialara cavab olaraq, səfir bildirib ki, Azərbaycanda F-16 təyyarələri yoxdur, Türkiyə isə ümumiyyətlə hərbi münaqişəyə cəlb olunmayıb və ölkəmizə hər zaman diplomatik dəstək verib. Ermənistan təyyarəsinin vurulması ilə bağlı xəbər uydurmadır və müasir texnologiya vasitəsilə bunu sübut etmək olduqca asandır. Suriyalı döyüşçülərlə bağlı şayiələr də qətiyyən həqiqəti əks etdirmir.
Tərəflərin danışıqlar masasına geri dönməsi ilə bağlı suala cavab verən səfir bildirib ki, 20 ilə yaxındır Ermənistan və Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə danışıqlarda iştirak edir, lakin bu danışıqlar bir nəticə verməyib. Xüsusən son illərdə bunun əsas səbəbi Ermənistanın sülhə qarşı çıxması və Azərbaycan tərəfinin substantiv danışıqlarla bağlı çağırışlarına məhəl qoymaması olub.
Həmçinin nüfuzlu “Newsweek” mətbu orqanına müsahibəsində səfir Süleymanov bildirib ki, danışıqlar üzrə vasitəçiliyi həyata keçirən Minsk qrupunun həmsədri qismində ABŞ beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq, Ermənistan hərbi qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasında dayanıqlı mövqe göstərməlidir. Çünki işğalçı qüvvələrin çıxarılması yalnız Azərbaycan üçün deyil, Ermənistanın özünə də fayda gətirəcək, onun və regionun dinc gələcəyini təmin edəcək. İşğalçı qüvvələr geri çəkilməzsə atəşkəs dayanıqlı olmayacaq.
Bundan əlavə, ABŞ-ın populyar Con Batçelor Şou proqramına müsahibəsində Elin Süleymanov Ermənistan tərəfindən hərbi təxribatların davam etməsinə, mülki şəxslərin məskunlaşdığı ərazilərin atəşə tutulması nəticəsində ölən və yaralananların olmasına diqqət çəkib. O, bütün əməliyyatların Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri daxilində baş verdiyini vurğulayıb və Azərbaycan Prezidentinin “Bizim Ermənistan ərazisində heç bir hərbi məqsədimiz yoxdur” sitatını xatırladıb. Səfir dünya mətbuatında münaqişə barədə yayılan saxta məlumatlara toxunaraq, bu cür halların yolverilməzliyindən bəhs edib.

Newsday program on BBC World Radio aired an interview with Azerbaijan’s Ambassador to the United States Elin Suleymanov. The ambassador pointed out that Armenia should withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan in line with the relevant UN Security Council resolutions. He said lasting peace in the region is possible only after Armenia ends the occupation of Azerbaijani territories. The diplomat also recalled that Armenia carried out the policy of ethnic cleansing in the occupied territories of Azerbaijan.
Asked about the deaths reported among Armenian civilians, Ambassador Suleymanov said that the part of the contact line under the control of Armenia is occupied and uninhabited by Armenians, this territory is mainly militarized.
On the contrary, the densely populated Azerbaijani side of the contact line regularly comes under fire from the Armenian army. The ambassador informed that more than 14 Azerbaijani civilians were killed and more than 40 were injured during the recent provocations. He drew attention to the fact that these provocations were carried out by Armenia in the international sovereign territories of Azerbaijan.
In response to allegations that Azerbaijan receives military aid from other countries, especially Turkey, an Armenian aircraft was shot down by a Turkish F-16 fighter, and Azerbaijan recruits Syrian mercenaries into the army, the ambassador stressed that Azerbaijan does not possess F-16 fighters. He also said that Turkey is not involved in the military conflict, and Ankara always provides diplomatic support to Baku. He also dismissed the allegations of the involvement of Syrian mercenaries as unfounded.
To the question about the possible return of parties to the negotiation table, Ambassador Suleymanov said that the 20-year-long negotiations between Armenia and Azerbaijan through the mediation of the OSCE Minsk Group have not yielded any results.
"It's very important that the United States insist as a co-chair of the Minsk group that the international law is upheld," the Azerbaijani diplomat told Newsweek, "and on the Armenian withdrawal from the occupied territories," Suleymanov said the interests of both countries would be served by Armenia's withdrawal. "That's not just in the interest of Azerbaijan, of course, it is," he said. "But it is equally in the interest of Armenia because that will ensure its peaceful future."
In addition, in an interview with the popular John Batchelor Show, Elin Suleymanov drew attention to the continued military provocations by Armenia, and the number of people killed and injured as a result of the shelling of areas inhabited by civilians. The diplomat emphasized that the Azerbaijani Army is conducting an operation within the country’s internationally recognized borders.
“We have no military goals in the territory of Armenia,” the ambassador quoted the President of Azerbaijan as saying.
Referring to false information disseminated by some international media outlets, Suleymanov stressed the inadmissibility of such cases.