Oktyabrın 1-də Yaponiyanın “Sərhədləri aşanlar 3.0” “YouTube” kanalında Ermənistanın Azərbaycana qarşı son təxribatları barədə xüsusi veriliş yayımlanıb.
Verilişin aparıcılar Kazuyasu İşida və Yasuhiro İşibaşi yapon tamaşaçılara son günlər Ermənistanla Azərbaycan arasında gərginləşən və bütün dünyanın diqqətini özünə cəlb edən qanlı toqquşma barədə məlumat veriblər.
Təqribən 1 saat 10 dəqiqə davam edən və onlayn formatda keçirilən verilişin qonaqları Azərbaycan-Yaponiya Dostluq Mərkəzinin sədri, Dünya Azərbaycanlılarını Əlaqələndirmə Şurasının üzvü Xəlil Kələntər və Yaponiyadakı xüsusi müxbiri Vüqar Ağayev hadisənin tarixi və səbəbləri barədə ətraflı danışıblar. Tamaşaçılar ermənilərin XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi, Qərbi Azərbaycana və Dağlıq Qarabağ regionuna yerləşən gəlmələrin buradakı azərbaycanlıları sıxışdıraraq ərazidən çıxarması, XX əsrin əvvəllərində baş verən rus inqilablarından sonra ermənilərin artıq sayca üstünlük təşkil etdiyi həmin ərazilərdə Ermənistan Respublikasının və Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin yaradılması, İrəvan xanlığının paytaxtı olmuş eyniadlı şəhərin Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən Ermənistana Azərbaycan torpaqlarına bir daha iddia etməmək şərti ilə verilməsi barədə ətraflı məlumatlandırıblar.
Ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsindən sonra onların bu ərazilərdə yaşayan yerli azərbaycanlılara və digər xalqlara qarşı soyqırımları törətdiyi xüsusi qeyd edilib. Ötən əsrin sonlarında keçmiş SSRİ dağılarkən ermənilərin yaranan qarışıqlıqdan istifadə edərək, xarici havadarlarının dəstəyi ilə Dağlıq Qarabağ regionunu və ətraf yeddi rayonu işğal etdiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, həmin ərazilərdə yaşamış azərbaycanlılar və digər xalqların nümayəndələri öz ata-baba yurdlarından ya didərgin salınıb, ya da qətlə yetirilib. Münaqişənin məhz işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarında davam etdiyi verilişdə xüsusi vurğulanıb.
Bildirilib ki, münaqişənin həlli məqsədilə 1992-ci ildə yaradılan ATƏT-in Minsk qrupunun cəhdlərinə baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyinin tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe nəticəsində uzun müddət davam edən danışıqlarda heç bir nəticə əldə edilməyib. Bununla yanaşı, 1994-cü ildə tərəflər arasında atəşkəs barədə razılıq əldə olunsa da, Dağlıq Qarabağda və Ermənistan ərazisindəki ordu hissələri daim Azərbaycana qarşı təxribatlar törədib, mülki əhalini atəşə tutub. Azərbaycan rəhbərliyinin bu təxribatların dayandırılması barədə etdiyi xəbərdarlıqlara baxmayaraq, ermənilər bu hərəkətlərindən əl çəkməyiblər.
Son olaraq sentyabrın 27-də Ermənistan ordusunun dinc əhaliyə, mülki obyektlərə atəş açması Azərbaycanın səbir kasasını daşdırıb və ölkə rəhbərliyi orduya əks-hücuma keçmək barədə göstəriş verib. Münaqişənin belə gərginləşməsinin əsas səbəbkarı Ermənistan rəhbərliyidir. Baş verənlərə görə məhz bu ölkənin hərbi-siyasi rəhbərliyi məsuliyyət daşıyır.
Veriliş boyunca aparıcıların və tamaşaçıların suallarını cavablandıran qonaqlar onları bəzi informasiya vasitələrinin baş verən hadisələri obyektiv qiymətləndiməməsinə, ermənilər və onların havadarları tərəfindən dövriyyəyə buraxılan feyk xəbərlərə qarşı diqqətli olmağa da çağırılıblar. Qeyd edilib ki, bu məsələdə Azərbaycanın işi haqdır və ordumuz torpaqlarımızı düşmən tapdağından tam azad edənədək mübarizə davam edəcək.
Verilişboyu yapon tamaşaçılara hadisələrin obyektiv əks olunduğu videogörüntülər, fotolar və xəritələr də təqdim edilib.

1 октября на японском канале «Пересекшие границы 3.0» на YouTube была опубликована специальная передача о последних провокациях Армении против Азербайджана.
Ведущие передачи Казуясу Ишида и Ясухиро Ишибаши рассказали японским зрителям о кровавом столкновении, которое в последние дни обострилось между Арменией и Азербайджаном и привлекло к себе внимание всего мира.
Гости передачи, которая проходила в онлайн-формате и длилась около 1 часа 10 минут, подробно рассказали об истории и причинах конфликта. В качестве гостей в программе выступили председатель функционирующего в Токио Центра дружбы Азербайджан-Япония, член Координационного совета азербайджанцев мира Халил Калантар и специальный корреспондент в Японии Вугар Агаев. Зрителям рассказали о том, как армян с начала XIX века переселяли на азербайджанские земли, и их общины вытесняли азербайджанцев из Западного Азербайджана и Нагорного Карабаха, как была создана Армянская ССР и Нагорно-Карабахская автономная область на этих территориях, где армяне уже доминировали после русских революций начала XX века. Гости программы подробно рассказали о передаче Азербайджанской Демократической Республикой Армении города Иреван, бывшего столицей одноименно Иреванского ханства, с условием, что Армения больше никогда не будет претендовать на азербайджанские земли.
Особо отмечалось, что после переселения армян на азербайджанские земли они совершили геноцид против местных азербайджанцев и других народов, проживающих на этих территориях. Было подчеркнуто, что в конце прошлого века армяне, воспользовавшись возникшим безвластием при развале СССР, при поддержке своих внешних покровителей заняли Нагорный Карабах и семь районов вокруг. Отмечалось, что азербайджанцы и представители других народов, проживавшие на этих территориях, были либо изгнаны, либо убиты. Было особо подчеркнуто, что конфликт продолжается именно на оккупированных азербайджанских землях.
Было отмечено, что несмотря на попытки Минской группы ОБСЕ, созданной в 1992 году с целью урегулирования конфликта, в результате неконструктивной позиции, которую занимает руководство Армении, в ходе длительных переговоров никаких результатов достигнуто не было. Несмотря на то, что в 1994 году между сторонами было достигнуто соглашение о режиме прекращения огня, армянские вооруженные силы в Нагорном Карабахе и с территории Армении постоянно совершали провокации против Азербайджана и обстреливали гражданское население. Несмотря на предупреждения руководства Азербайджана о немедленном прекращении этих провокаций, армяне и дальше их продолжали.
Наконец, начавшиеся 27 сентября обстрелы со стороны армянской армии по нашему мирному населению и гражданским объектам стал последней каплей, переполнившей чашу терпения Азербайджана, и руководство страны дало армии приказ перейти в контрнаступление. Виновником обострения конфликта является руководство Армении. Ответственность за произошедшее несет именно военно-политическое руководство этой страны.
В ходе программы гости, отвечающие на вопросы ведущих и зрителей, призывали их быть внимательными к той информации, которую они получают, и оценивать происходящие события объективно, а не с подачи некоторых средств массовой информации, распространяющих откровенную ложь и фейковые новости, выпущенных в информационное пространство армянами и их покровителями. Было отмечено, что в этом конфликте правда на стороне Азербайджана, и что Азербайджанская Армия будет сражаться до полного освобождения наших земель от вражеской оккупации.