Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Tahir Tağızadə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan və Azərbaycan arasında baş verən döyüşlərlə əlaqədar “The Guardian” qəzetində dərc olunan və reallığı təhrif edən məqalələrlə bağlı qəzetin redaksiyasına məktub ünvanlayıb.
Qeyd olunan məktubda səfir Tahir Tağızadə yazır: “Dağlıq Qarabağ mübahisəli bölgə deyil. Azərbaycanın yeddi rayonu ilə birlikdə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazisidir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş və Ermənistanın işğalçı qoşunlarının Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan bütün işğal olunmuş torpaqlarından dərhal çıxarılmasını tələb edən qətnamələri bu günədək yerinə yetirilməyib.
Ermənistan işğal siyasətini möhkəmləndirmək üçün işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarında qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” rejimini qurub. Lakin bu qeyri-qanuni rejim beynəlxalq ictimaiyyət və hətta Ermənistanın özü tərəfindən tanınmayıb. Beləliklə, “Dağlıq Qarabağ hərbi heyəti” deyə bir şey ola bilməz.
Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə atəş açması nəticəsində bir ailənin beş üzvü öldürülüb.
Ermənistanın onilliklər boyu davam edən işğalçı və təcavüzkar siyasətinin nəticəsi olaraq ortaya çıxan və Ermənistan tərəfindən başladılan son toqquşmalarla bağlı birbaşa məsuliyyət Ermənistanın üzərindədir.”

Посол Азербайджана в Великобритании Тахир Тагизаде обратился с письмом к редакции газеты The Guardian по поводу статей, ранее опубликованных в ней и искажающих реальность в связи с боевыми действиями между Арменией и Азербайджаном, начавшимися с 27 сентября.
В упомянутом письме посол Тахир Тагизаде пишет: «Нагорный Карабах не является спорным регионом. Это международно признанная территория Азербайджана, оккупированная Арменией вместе с семью регионами Азербайджана.
Принятые в 1993 году резолюции Совета Безопасности ООН с требованием немедленного вывода оккупационных сил Армении со всех оккупированных земель Азербайджана, признанных на международном уровне, не выполнены до сих пор.
В целях усиления своей оккупационной политики Армения установила на оккупированных азербайджанских землях режим так называемой «Нагорно-Карабахской Республики». Однако этот незаконный режим не был признан ни международным сообществом, ни даже самой Арменией. Таким образом, не может быть такого понятия, как «Военный штаб Нагорного Карабаха».
27 сентября пять членов семьи погибли в результате обстрела армянскими вооруженными силами мирного населения Азербайджана.
Армения несет прямую ответственность за последние столкновения, которые были инициированы Арменией в результате многолетней оккупации и агрессивной политики Армении».