Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Tahir Tağızadə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan və Azərbaycan arasında baş verən döyüşlərlə əlaqədar “The Guardian” qəzetində dərc olunan və reallığı təhrif edən məqalələrlə bağlı qəzetin redaksiyasına məktub ünvanlayıb.
Qeyd olunan məktubda səfir Tahir Tağızadə yazır: “Dağlıq Qarabağ mübahisəli bölgə deyil. Azərbaycanın yeddi rayonu ilə birlikdə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazisidir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş və Ermənistanın işğalçı qoşunlarının Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan bütün işğal olunmuş torpaqlarından dərhal çıxarılmasını tələb edən qətnamələri bu günədək yerinə yetirilməyib.
Ermənistan işğal siyasətini möhkəmləndirmək üçün işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarında qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” rejimini qurub. Lakin bu qeyri-qanuni rejim beynəlxalq ictimaiyyət və hətta Ermənistanın özü tərəfindən tanınmayıb. Beləliklə, “Dağlıq Qarabağ hərbi heyəti” deyə bir şey ola bilməz.
Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə atəş açması nəticəsində bir ailənin beş üzvü öldürülüb.
Ermənistanın onilliklər boyu davam edən işğalçı və təcavüzkar siyasətinin nəticəsi olaraq ortaya çıxan və Ermənistan tərəfindən başladılan son toqquşmalarla bağlı birbaşa məsuliyyət Ermənistanın üzərindədir.”

Azerbaijan’s Ambassador to the United Kingdom Tahir Taghizade addressed a letter to “The Guardian” in response to the newspaper’s distorted article about the clashes between Armenia and Azerbaijan, which erupted on September 27.
In his letter, the diplomat noted that Nagorno-Karabakh is not a “disputed” region.
“It is an internationally recognized territory of Azerbaijan occupied and ethnically cleansed by Armenia together with seven adjacent regions of Azerbaijan in flagrant violation of international law,” he said.
Ambassador Taghizade pointed out that four UN security council resolutions, adopted in 1993 (822, 853, 874, 884) and demanding immediate withdrawal of the Armenian occupying forces from all occupied regions of Azerbaijan, remain unfulfilled.
He added: “To consolidate its occupation policy, Armenia established an illegal regime, the so-called “Nagorno-Karabakh Republic” (NKR), on the occupied lands of Azerbaijan. This puppet regime has not been recognized by the international community including Armenia itself. Thus, there is no such thing as “Nagorno-Karabakh military staff”.”
According to the prosecutor general’s office of Azerbaijan, five members of a family were killed as a result of shelling by the Armenian armed forces against the civilian population of Azerbaijan on 27 September.
Armenia bears full responsibility for the recent outbreak of hostilities, which it started and is a direct result of its decade-long policy of occupation and aggression.