Özbəkistanın kun.uz və qalampir.uz portalları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Ermənistanın hərbi təxribatı zamanı yaralanan və Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşü ilə bağlı özbək dilində məqalələr dərc ediblər.
Məqalələrdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin hərbçilərlə görüşdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Qarabağı tərk etdiyi gün bu torpaqlarda sülh olacağını bildirdiyi vurğulanıb.
Prezident görüşdə deyib: “Ermənistanın baş naziri bizə qarşı şərtlər qoyur. Bizə qarşı yeddi şərt qoyubdur. Mən bir müddət bundan əvvəl demişdim ki, biz bu şərtləri rədd edirik. Bizim bir şərtimiz var, torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxıb rədd olmalıdırlar. Bu şərtim qüvvədədir və əgər bu şərtimə Ermənistan hökuməti əməl edərsə, döyüşlər dayanacaq, qan tökülməyəcək, sülh olacaq, bizim bölgəmizə sülh gələcək”.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, döyüşlərə son qoymağın yeganə şərti Ermənistan silahlı qüvvələrinin Dağlıq Qarabağın ərazisindən tam və təxirə salınmadan çıxarılmasıdır.

Uzbek portals kun.uz and qalampir.uz published articles in the Uzbek language about the meeting of Azerbaijani President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva with the servicemen, who were wounded as a result of Armenia’s military provocations and are currently undergoing treatment at the Central Military Clinical Hospital of the Defense Ministry.
The articles say during the meeting with the servicemen, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that on the day the Armenian armed forces will be withdrawn from Karabakh peace will prevail in those territories.
“The prime minister of Armenia puts forward conditions. He put forward seven conditions to us. I said some time ago that we reject these conditions. We have one condition – they must leave our lands unconditionally, completely and immediately. This condition is still standing, and if the Armenian government fulfills it, the fighting will cease, bloodshed will stop, and there will be peace. Peace will come to our region,” the portals cited the president of Azerbaijan as saying.
The head of state emphasized that the only condition for ending the hostilities is the complete and immediate withdrawal of the Armenian armed forces from Nagorno-Karabakh.