Ermənistanın hərbi təxribatları nəticəsində bölgədə yaranmış gərgin qarşıdurma Türkiyənin bütün kütləvi informasiya vasitələrinin aktual mövzusu olaraq qalmaqdadır. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin cəbhə boyu göstərdiyi rəşadətlə bağlı bol-bol video və foto paylaşan KİV-lər Ermənistan ordusunun dinc Azərbaycan əhalisinə qarşı vəhşi hücumlarına dair faktları da təqdim edirlər.
Anadolu, İHA, DHA xəbər agentlikləri, TRT HABER, A HABER, HABER TÜRK, NTV, CNN Turk, HABER GLOBAL, TRT WORLD və digər telekanallar operativ məlumatları və müəllif proqramları ilə tamaşaçıları məlumatlandırırlar.
Müzakirələrdə “Hərbi qarşıdurma nə vaxt bitər” sualına cavab axtaran jurnalistlər ilə ekspertlər arasında qızğın müzakirələr müşahidə olunur. Xarici ekspertlər də daxil olmaqla araşdırmaçıların fikri yekdildir: bölgəyə sülh gəlməsi üçün Ermənistanın işğalçı qoşunu Azərbaycandan çıxmalıdır. Bu Azərbaycan dövlətinin və xalqının beynəlxalq hüquqa əsaslanan dəyişməz mövqeyidir.
“Sabah”, “Türkiyə”, “Hüriyyət”, “Yeni şafak” və digər aparıcı, həmçinin yerli regional qəzetlər və xəbər portallarında mövzu ilə bağlı çox sayda xəbərə rast gəlmək mümkündür.

Напряженное противостояние, возникшее в результате военных провокаций Армении, остается актуальной темой всех средств массовой информации Турции. Турецкие СМИ, делящиеся большим количеством видео и фотографий о доблести, проявленной Вооруженными силами Азербайджана на протяжении всего фронта, также представляют факты жестоких атак армянской армии против мирного населения Азербайджана.
Информационные агентства Anadolu, İHA, DHA, телеканалы TRT HABER, A HABER, HABER TURK, НТВ, CNN Turk, HABER GLOBAL, TRT WORLD и другие информируют зрителей через предоставление оперативной информации и показ авторских программ.
На обсуждениях в студиях наблюдаются бурные дискуссии между журналистами и экспертами, ищущими ответы на вопрос «Когда закончится военное противостояние». Мнение исследователей, включая иностранных экспертов, единодушно: для достижения мира в регионе оккупационные силы Армении должы покинуть Азербайджан. Это неизменная позиция государства и народа Азербайджана, основанная на международном праве.
На страницах ведущих турецких газет “Sabah”, “Türkiyə”, “Hüriyyət”, “Yeni şafak”, а также местных региональных газет и в новостных порталах можно увидеть большое количество новостей, касающихся темы.