Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayan hərbi təxribatı zamanı yaralanan və Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşündəki çıxışı İspaniyanın böyük oxuyucu kütləsinə malik “La Vanguardıa” qəzetinin (1881-ci ildə Barselona şəhərində təsis edilib) elektron versiyasında geniş işıqlandırılıb.
Məqalədə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin çıxışına istinad olunaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarını tam şəkildə tərk edənədək hərbi əməliyyatların davam edəcəyi bildirilir.
Məqalədə dövlətimizin başçısının çıxışından sitatlar gətirilir : “Bizim bir şərtimiz var, Ermənistan silahlı qüvvələri torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxmalıdırlar. Bu şərtim qüvvədədir və əgər bu şərtimə Ermənistan hökuməti əməl edərsə, döyüşlər dayanacaq, qan tökülməyəcək, sülh olacaq, bizim bölgəmizə sülh gələcək. Biz sülh istəyirik, biz məsələnin həllini istəyirik”.
Dövlətimizin başçısının “Beynəlxalq hüquq Azərbaycanın tərəfindədir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edir və buna tam haqqı çatır” fikirləri məqalədə xüsusi olaraq vurğulanır.
Bildirilir ki, artıq dördüncü gündür davam edən döyüşlərin əsas məqsədi tarixi ədaləti bərpa etməkdir. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın doğma, əzəli, tarixi torpağıdır. Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyatları nəticəsində strateji yüksəkliklər, habelə uzun müddət Ermənistanın işğalı altında olan bir sıra ərazilər işğaldan azad edilib. İşğal edilmiş ərazilərimizdə şiddətli döyüşlər gedir və biz itkilər veririk, amma bu dava haqq davasıdır.
Məqalədə Prezident İlham Əliyevin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə 1994-cü ildən etibarən aparılan danışıqların səmərəsizliyini tənqid etdiyi diqqətə çatdırılır: “Bizə ümidlər verilirdi, bizə siqnallar göndərilirdi ki, bir qədər səbir edin, məsələ həll olunacaq. Amma mən demişdim ki, Azərbaycan xalqı bu işğalla heç vaxt barışmayacaq. Demişdim ki, əgər məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunmazsa, Azərbaycanın tam haqqı var ki, məsələ hərbi yolla öz həllini tapsın”.
Yazıda, həmçinin Prezident İlham Əliyevin çıxışına istinad edilərək, erməni xalqının Azərbaycanın düşməni olmadığı, Azərbaycanın çoxmillətli dövlət olduğu, ölkə ərazisində minlərlə erməninin yaşadığı diqqətə çatdırılır. Bildirilir ki, heç kim onlara qarşı ayrı-seçkilik etmir, onlar Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarıdırlar.

The Spanish La Vanguardıa newspaper (founded in Barcelona in 1881) widely covered the speech made by Azerbaijani President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev during a meeting with the wounded servicemen undergoing treatment at Central Military Clinical Hospital of Defense Ministry.
The newspaper, citing President Ilham Aliyev, said that military operations will continue until the Armenian armed forces completely withdraw from the occupied Azerbaijani territories.
“We have one condition – they must leave our lands unconditionally, completely and immediately. This condition is still standing, and if the Armenian government fulfills it, the fighting will cease, bloodshed will stop, and there will be peace. Peace will come to our region. We want peace, we want this issue resolved,” La Vanguardıa quoted the Azerbaijani president as saying.
The Spanish newspaper emphasized President Ilham Aliyev’s remarks that “international law is on the Azerbaijani side, and Azerbaijan is restoring its territorial integrity”.
It was also noted that the main goal of the fighting, which has been going on for the fourth day, is to restore historical justice. Nagorno-Karabakh is the native, ancient, historical land of Azerbaijan. As a result of the successful operations by the Azerbaijani Army, strategic heights, as well as a number of territories under the occupation of Armenia for a long time, were liberated.
“We were encouraged, they sent us signals that we should bear with them a little longer and the issue would be resolved. But I said that the Azerbaijani people will never accept this occupation. I said that if the issue was not resolved through negotiations, then Azerbaijan had every right to resolve this issue by military means,” the Spanish newspaper cited President Ilham Aliyev as saying. “We have nothing against the Armenian people. Azerbaijan is a multinational state; many nations live here in peace and tranquillity, including the Armenian people. Thousands of Armenians live in Azerbaijan. There are not pushed around because they are our citizens.”