Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayan hərbi təxribatı zamanı yaralanan və Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşündəki çıxışı İspaniyanın böyük oxuyucu kütləsinə malik “La Vanguardıa” qəzetinin (1881-ci ildə Barselona şəhərində təsis edilib) elektron versiyasında geniş işıqlandırılıb.
Məqalədə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin çıxışına istinad olunaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarını tam şəkildə tərk edənədək hərbi əməliyyatların davam edəcəyi bildirilir.
Məqalədə dövlətimizin başçısının çıxışından sitatlar gətirilir : “Bizim bir şərtimiz var, Ermənistan silahlı qüvvələri torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxmalıdırlar. Bu şərtim qüvvədədir və əgər bu şərtimə Ermənistan hökuməti əməl edərsə, döyüşlər dayanacaq, qan tökülməyəcək, sülh olacaq, bizim bölgəmizə sülh gələcək. Biz sülh istəyirik, biz məsələnin həllini istəyirik”.
Dövlətimizin başçısının “Beynəlxalq hüquq Azərbaycanın tərəfindədir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edir və buna tam haqqı çatır” fikirləri məqalədə xüsusi olaraq vurğulanır.
Bildirilir ki, artıq dördüncü gündür davam edən döyüşlərin əsas məqsədi tarixi ədaləti bərpa etməkdir. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın doğma, əzəli, tarixi torpağıdır. Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyatları nəticəsində strateji yüksəkliklər, habelə uzun müddət Ermənistanın işğalı altında olan bir sıra ərazilər işğaldan azad edilib. İşğal edilmiş ərazilərimizdə şiddətli döyüşlər gedir və biz itkilər veririk, amma bu dava haqq davasıdır.
Məqalədə Prezident İlham Əliyevin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə 1994-cü ildən etibarən aparılan danışıqların səmərəsizliyini tənqid etdiyi diqqətə çatdırılır: “Bizə ümidlər verilirdi, bizə siqnallar göndərilirdi ki, bir qədər səbir edin, məsələ həll olunacaq. Amma mən demişdim ki, Azərbaycan xalqı bu işğalla heç vaxt barışmayacaq. Demişdim ki, əgər məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunmazsa, Azərbaycanın tam haqqı var ki, məsələ hərbi yolla öz həllini tapsın”.
Yazıda, həmçinin Prezident İlham Əliyevin çıxışına istinad edilərək, erməni xalqının Azərbaycanın düşməni olmadığı, Azərbaycanın çoxmillətli dövlət olduğu, ölkə ərazisində minlərlə erməninin yaşadığı diqqətə çatdırılır. Bildirilir ki, heç kim onlara qarşı ayrı-seçkilik etmir, onlar Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarıdırlar.

Выступление Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева на встрече с военнослужащими, пострадавшими в ходе военной провокации Армении, начавшейся 27 сентября, и проходившими лечение в Центральном военном клиническом госпитале Министерства обороны широко освещалось на страницах старейшей испанской газеты «La Vanguardia», имеющей большую читательскую аудиторию (газета была основана в Барселоне в 1881 г.), оно также было опубликовано в электронной версии издания.
Со ссылкой на заявление главы нашего государства Ильхама Алиева, в статье говорится, что боевые действия будут продолжаться до тех пор, пока вооруженные силы Армении полностью не покинут оккупированные земли Азербайджана.
В статье приводятся цитаты главы нашего государства:
«У нас есть одно условие – они (вооруженные силы Армении –ред.) должны безоговорочно, полностью и немедленно покинуть наши земли. Это мое условие в силе, и если правительство Армении выполнит его, то бои остановятся, не будет проливаться кровь, будет мир, в наш регион придет мир. Мы хотим мира, мы хотим решения вопроса».
«Международное право на стороне Азербайджана. Азербайджан восстанавливает свою территориальную целостность и имеет на это полное право».
Сообщается, что основной целью боев, которые продолжаются уже четвертый день, является восстановление исторической справедливости. Нагорный Карабах – исконная, древняя, историческая земля Азербайджана. В результате успешных действий Азербайджанской Армии от оккупации были освобождены стратегические высоты, а также ряд территорий, длительное время находившихся под оккупацией Армении. На наших освобождаемых от оккупации территориях идут ожесточенные бои, мы несем потери, но эта война справедливая.
В статье отмечается, что Президент Ильхам Алиев раскритиковал безрезультатность переговоров по армяно-азербайджанскому нагорно-карабахскому конфликту, которые велись с 1994 года: «Нас обнадеживали, нам посылали сигналы, что потерпите немного, вопрос будет решен. Но я говорил, что азербайджанский народ никогда не смирится с этой оккупацией. Я говорил, что если вопрос не будет решен путем переговоров, то Азербайджан имеет полное право решить этот вопрос военным путем».
В статье со ссылкой на выступление президента Ильхама Алиева говорится, что Азербайджан является многоэтническим государством, и в стране проживают тысячи армян. Сообщается, что их никто не дискриминирует, они также, как и представители других наций, являются полноправными гражданами Азербайджанской Республики.