Özbəkistanın tnews.uz və kun.uz portalları Ermənistanın təxribatları və Azərbaycanın əks-hücumu ilə bağlı özbək dilində məqalələr verib.
Tnews.uz portalı yazır ki, Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münaqişə beynəlxalq birliyin passivliyinin, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsinə susmasının nəticəsidir.
Məqalədə Ermənistanın son təxribatları, Azərbaycanın əks hücumu haqqında məlumat yer alıb.
Portal, həmçinin Fransadakı Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının rəhbəri Jan- Fransua Manselin fikirlərinə də yer ayırıb. O deyib ki, BMT qətnamələrinə məhəl qoymayan, beynəlxalq hüququn normalarını pozaraq Azərbaycan torpaqlarını işğal edən Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi toqquşmalar gedir.
J.F Mansel bildirib ki, bu toqquşmalar beynəlxalq hüquq normalarına uyğun qaydada bu vəziyyətdən çıxış yolunu göstərmək iqtidarında olmayan dünya ictimaiyyətinin passivliyinin nəticəsidir.
Kun.uz portalı isə Əfqanıstanın Dağlıq Qarabağ məsələsində mövqeyini açıqlayan məqalə verib. Yazıda deyilir: “Əfqanıstanın Xarici İşlər Nazirliyi bildirir ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarından öz qoşunlarını çıxarmalıdır”.

The Uzbek portals – tnews.uz and kun.uz – published articles in the Uzbek language regarding Armenia’s recent military provocations against Azerbaijan and the Azerbaijani Army’s counteroffensive operations aimed at liberating the country’s liberated territories.
Tnews.uz portal reported that the conflict between Armenia and Azerbaijan is ongoing due to the international community's passivity and silence on Armenia's occupation of Azerbaijani lands.
The portal also highlighted the views voiced by Jean-Francois Mansel, President of the Friends of Azerbaijan Association in France. He noted that the clashes are going on between Armenia, which still keeps Azerbaijani territories under occupation, and Azerbaijan.
Mansel noted that these clashes are the result of the passivity of the world community, which is unable to show a way out of this situation in accordance with the norms of international law.
Kun.uz portal published an article on Afghanistan’s stance on the Nagorno-Karabakh issue. “The Foreign Ministry of Afghanistan states that Armenia must withdraw from the occupied Azerbaijani territories in accordance with the norms and principles of international law.”