Fransanın nüfuzlu “The Global Future College” tədqiqat mərkəzinin portalında “Azərbaycan: mülki şəxslər ilk və əsas qurbanlardırlar” adlı yazı dərc olunub.
Yazıda cari il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinin, yaşayış məntəqələrinin iriçaplı silahlardan atəşə tutulduğu və hərbi mövqelərimizə hücum olduğu deyilir.
Bildirilir ki, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdamın Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzulinin Alxanlı və Şükürbəyli, Cəbrayılın Cocuq Mərcanlı kəndlərinə intensiv hücumlar nəticəsində qadın və uşaqlar da daxil olmaqla mülki şəxslər yaralanıb. Dağlıq Qarabağda mülki əhali sığınacaqlara tələssə də onlar arasında itkilərin olduğu, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn qaydaları kobud şəkildə pozularaq cəbhəboyu bir çox yaşayış sahələri və evlərə böyük ziyan dəydiyi qeyd edilir.
Bu ilin iyul ayında Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində bir çox kəndin, xüsusilə də cəbhə xəttinə yaxın yerdə əhalinin sıx yerləşdiyi mülki ərazilərdə erməni silahlı qüvvələrinin bormbardımanı nəticəsində dinc sakinlər arasında itkilərin olduğu da diqqətə çatdırılır.
Vurğulanır ki, Ermənistan və Azərbaycan arasındakı gərginlik Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun 90-cı illərin əvvəlində Ermənistan tərəfindən işğal ediləndən, təxminən 30 ildir davam edir. Ermənistandakı anti-Azərbaycan hissləri getdikcə Azərbaycana qarşı fəlakətli nəticələrə səbəb olan hərtərəfli hərbi kampaniyaya çevrilib.
Qeyd edilir ki, 1991-ci ildə başlayan və 4 il - 1994-cü ilədək davam edən müharibə zamanı 30 min insan həlak olub və 1 milyondan çox azərbaycanlı doğma yurdundan didərgin salınıb. 1994-cü ildə müharibə atəşkəs sazişi ilə dayanıb.
Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və onun ətrafında 7 rayonu bu gün Ermənistan işğalı altındadır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarından dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxmasını tələb edən 4 qətnaməsinə, eləcə də ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan siyasi danışıqlara baxmayaraq, Yerevan münaqişənin qeyri-hərbi yolla həllinə mane olur. Azərbaycan rəsmiləri beynəlxalq ictimaiyyəti və ATƏT-in Minsk qrupunu Ermənistanın Azərbaycan mülki sakinlərinə qarşı hərbi hücumuna qarşı tədbir görməyə çağırıblar. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələri - Fransa, Rusiya və ABŞ tərəfləri dərhal danışıqlar masasına qayıtmağa və ATƏT-in monitorinq missiyasının bölgəyə qayıtması çağırışı ediblər.

На портале престижного французского исследовательского центра The Global Future College опубликована статья под названием «Азербайджан: мирные жители — первые и главные жертвы».
В статье говорится, что 27 сентября 2020 года вооруженные силы Армении обстреляли из крупнокалиберного оружия мирное население Азербайджана и атаковали наши военные позиции.
Сообщается, что в результате интенсивных обстрелов сел Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гаравенд Агдамского района, Алханлы и Шукюрбейли Физулинского района, Джоджуг Марджанлы Джебраильского района были ранены мирные жители, в том числе женщины и дети. Хотя мирное население бросилось в убежища в Нагорном Карабахе, среди них были жертвы, были грубо нарушены нормы международного гуманитарного права, в том числе Женевская конвенция 1949 года, сильно пострадали многие жилые кварталы и дома вдоль фронта.
В июле 2020 года вооруженные силы Армении обстреляли многие села в направлении Товузского района Азербайджана, особенно жилые районы вблизи линии фронта, погибли мирные жители.
Подчеркивается, что напряженность между Арменией и Азербайджаном продолжается уже около 30 лет с тех пор, как в начале 90-х годов Нагорно-Карабахский регион Азербайджана был оккупирован Арменией. Антиазербайджанские настроения в Армении постепенно переросли в полномасштабную военную кампанию против Азербайджана.
Отмечается, что в ходе войны, начавшейся в 1991 году и продолжавшейся 4 года до 1994 года, было убито 30 тысяч человек и более 1 миллиона азербайджанцев были вынуждены покинуть родину. В 1994 году война закончилась соглашением о прекращении огня.
Следует отметить, что Нагорно-Карабахский регион Азербайджана и 7 районов вокруг него были оккупированы Арменией. Несмотря на 4 резолюции Совета Безопасности ООН, требующие немедленного, полного и безоговорочного вывода армянских оккупационных сил с земель Азербайджана, а также политические переговоры при посредничестве Минской группы ОБСЕ, Ереван препятствует мирному урегулированию конфликта. Официальные лица Азербайджана призвали международное сообщество и Минскую группу ОБСЕ принять меры против военного нападения Армении на мирных жителей Азербайджана. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Франция, Россия и США - призвали к немедленному возвращению за стол переговоров и возвращению миссии наблюдателей ОБСЕ в регион.