Ekmeleddin İhsanoğlu: Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması deməkdir (Trend)
Mən Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünü qətiyyətlə pisləyirəm, bu, beynəlxalq hüququn və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin kobud şəkildə pozulması deməkdir.
Bunu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının keçmiş baş katibi, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvü Ekmeleddin İhsanoğlu deyib.
O, beynəlxalq ictimaiyyəti haqlı tərəfi dəstəkləməyə, bu təcavüzün qurbanları ilə bağlı həmrəylik nümayiş etdirməyə çağırıb:

Ekmeleddin Ihsanoglu: Armenian aggression against Azerbaijan is clear violation of int’l law (Trend)
“I strongly condemn Armenian aggression against Azerbaijan which is a clear violation of international law and resolutions of the United Nations Security Council,” said Ekmeleddin Ihsanoglu, Secretary General of the Organization of Islamic Countries 2004-2014, Member of the Nizami Ganjavi International Center.
“I call on the international community to stand by the righteous party, show solidarity and express sympathy with the victims of this aggression.
Hereby, I wish God’s mercy upon Azerbaijani martyrs who lost their lives, wish a speedy recovery to the wounded and convey my condolences to the brotherly Azerbaijan people,” he added.