Sentyabrın 27-də səhər erkən saatlarda Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərindən Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Bu fikirlər nüfuzlu “The Korea Post” qəzetinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin təmas xəttində törətdiyi son təxribat haqqında hazırladığı məqalədə əks olunub. Bildirilib ki, həmin intensiv atəş nəticəsində Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərinin sakinləri arasında ölən və yaralananlar olub, mülki infrastruktura ziyan dəyib.
Cənubi Koreya qəzeti yazır ki, Azərbaycan Ordusunun bölmələri düşmənin təxribatının qarşısının alınması və mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir.

27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении, осуществив масштабные провокации, подвергли интенсивному обстрелу позиции Азербайджанской Армии вдоль всей линии фронта и наши населенные пункты, расположенные в прифронтовой зоне из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра.
Эти взгляды отражены в подготовленной влиятельной газетой “The Korea Post” статье об очередной провокации со стороны вооруженных сил Армении на линии соприкосновения. Сообщалось, что в результате интенсивного обстрела погибли и получили ранения жители сел Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гарванд Агдамского района, Алханлы Физулинского района и Джоджуг Марджанлы Джебраильского района, а также были повреждены объекты гражданской инфраструктуры.
Южнокорейская газета пишет, что подразделения Азербайджанской Армии проводят необходимые контрнаступательные мероприятия, чтобы предотвратить провокации противника и обеспечить безопасность мирного населения.