Özbəkistanın fikr.uz portalı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciəti, kun.uz, human.uz, daryo.uz portalları Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarındakı müharibə cinayətləri ilə əlaqədar materiallar verib.
Fikr.uz portalı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətini rus dilində tam olaraq verib.
Daryo.uz portalı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarından çıxması ilə bağlı çağırışını yayıb. Portal Türkiyənin “Hürriyyət” qəzetinə istinadla yazır ki, Rəcəb Tayyib Ərdoğan ATƏT-in Minsk qrupunun Dağlıq Qarabağ problemini həll etmək iqtidarında olmadığını bildirib.
Qalampir.uz portalı yazır ki, Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Hülusi Akar Azərbaycanın Dağlıq Qarabağdakı əks-hücumuna münasibət bildirərkən bunları deyib: “Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatlarına lazımi cavab verildikdə əks-hücumun dayandırılması çağırışları edilir. Dərhal atəşkəs çağırışları edənlər, ermənilər Xocalı sakinlərini öldürəndə nə düşünürdünüz, 30 ildir harada idiniz?”.
Kun.uz portalı Türk Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyevin Dağlıq Qarabağdakı əks- hücumlara münasibətilə bağlı məqalə verib. Məqalədə bildirilir ki, Bağdad Amreyev Türk Şurası adından Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına çağırış edib.
Human.uz saytı yazır ki, Ermənistan ordusu beynəlxalq normaları pozaraq məqsədyönlü şəkildə mülki obyektləri, yaşayış evlərini və dinc əhalini hədəfə alır. Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərinin intensiv atəşə tutulması nəticəsində mülki əhali arasında həlak olan və yaralananlar var. Bu, bir daha ermənilərin məkrli planlarından xəbər verir.

Узбекский портал Fikr.uz опубликовал обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу на русском языке, порталы kun.uz, human.uz и daryo.uz представили материалы, касающиеся военных преступлений, совершенных Арменией на землях Азербайджана.
Портал Daryo.uz опубликовал обращение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана к народу Армении, в котором он призвал вооруженные силы Армении покинуть земли Азербайджана. Портал пишет со ссылкой на турецкую газету «Хюрриет», что Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Минская группа ОБСЕ не способна решить нагорно-карабахскую проблему.
Портал Galampir.uz пишет, что министр национальной обороны Турции Хулуси Акар, комментируя контрнаступление Азербайджана в Нагорном Карабахе, напомнил авторам заявлений о «необходимости незамедлительного прекращения огня» об убийстве сотен мирных жителей в Ходжалы: «Где вы были, когда армяне убивали женщин, стариков и детей в Ходжалы? О чем думали в течение последних 30 лет?».
Портал Kun.uz опубликовал статью, в которой приводятся цитаты генерального секретаря Тюркского совета Багдада Амреева, прокомментировавшего контрнаступательную операцию в Нагорном Карабахе. В статье говорится, что Багдад Амреев от имени Турецкого Совета призвал к выводу армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана.
Сайт Human.uz пишет, что армянская армия намеренно наносит удары по гражданским объектам, жилым домам и мирным жителям, нарушая международные нормы. В результате интенсивного обстрела сел Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гарванд Агдамского района, Алханлы и Шукюрбейли Физулинского района, Джоджуг Марджанлы Джебраильского района есть убитые и раненые мирные жители. Это еще раз свидетельствует о коварных планах армян.