Azərbaycan Dağlıq Qarabağ bölgəsində erməni separatçılarına qarşı hərbi hücumlarını uğurla davam etdirir. Rəsmi Bakı haqlı olaraq, bu qüvvələri Ermənistanın dəstəklədiyi qondarma “DQR” hesab edir.
Bu barədə tanınmış hərbi jurnalist Set Fransmanın İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində dərc edilmiş “Azərbaycan Ermənistan ilə münaqişədə nəyə nail olmaq istəyir” sərlövhəli məqaləsində deyilir.
Məqalə müəllifi qeyd edir ki, bu ölkələr XX əsrin 90-cı illərindən münaqişə aparır, lakin son illər hərbi toqquşmalar daha tez-tez baş verir.
“Azərbaycan Ermənistan ilə danışıqlarda real irəliləyiş və tərəqqi tələb edir. Sentyabrın 27-də Azərbaycan bəyan edib ki, erməni qüvvələri genişmiqyaslı təxribatlar törədiblər və Azərbaycan əks-hücuma başlayaraq cavab verməyə məcbur olub. İndi bu anlayış genişlənib və buraya artilleriyadan istifadə, müasir pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr, nəqliyyat vasitələrinin məhv edilməsi və onlarca döyüşçünün öldürülməsi daxildir. Yerlərdə vəziyyət onu göstərir ki, Azərbaycan ordusu Murovdağ silsiləsindəki kəndləri və Murov zirvəsini nəzarət altına almaqla real irəliləyişə nail olub”, - deyə Set Fransman qeyd edir.
Məqalə müəllifi vurğulayır ki, baş verən hərbi hadisələr barədə azərbaycanlı ekspertlərlə söhbətdə, həmçinin ermənilərin hesabatlarının bilavasitə təhlilində indiki vəziyyətdə real müharibə dumanı hiss olunur.
“Azərbaycanın real olaraq bir məqsədi var idi – təmas xətti, o cümlədən 250 kilometrdən çox cəbhə xətti boyunca əks-hücuma keçmək. Həmin sahə 13 min kvadratkilometrə bərabərdir. Xüsusən atəşə məruz qalan obyektlər sırasına şimalda Vardenis-Ağdərə şosesindən Azərbaycan əsgərlərinin uğurla mühasirədən çıxardıqları Murovdağ zirvəsinədək ərazi daxildir.
Azərbaycan mənbələri xəbər verirlər ki, ordu bazar günü bütün cəbhə boyunca iri əks-hücuma başlamağı qərara alıb. Buraya tanklardan, pilotsuz uçuş aparatları, artilleriya və raket qurğularından istifadə aid idi. Qeyd etmək yerinə düşər ki, pilotsuz uçuş aparatlarından taktiki və strateji istifadəyə gəlincə, Azərbaycan qabaqcıl və müasir orduya malikdir. Ordu bu vasitələrdən düşmənin zenit hissələrinin məhvi üçün istifadə edib. Türkiyə televiziyasında nümayiş etdirilən videoda da həmin hissələrə çoxsaylı zərbələr endirilməsi göstərilib.
Müəllif yazır ki, Azərbaycan paytaxt Bakıdan təxminən 230 kilometrlik cəbhəyanı zonanı döyüş əməliyyatları zonası elan edib.
Ölkə uçuşları bir neçə günlüyə dayandırıb və əsgərləri qismən səfərbər edir. Azərbaycanda on minlərlə insan çağırışa hazırdır və ölkə rəhbərinin fəaliyyətini dəstəkləyirlər.
Azərbaycan bəyan edib ki, bazar günü düşmənin 12 zenit-raket kompleksi darmadağın edilib, ermənilərin çoxlu sayda pilotsuz uçuş aparatı və onlarca maşın, həmçinin helikopterlər vurulub.
Azərbaycan haqlı olaraq təsdiqləyir ki, Ermənistan onun beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərini 1991-ci ildən qeyri-qanuni işğal edib və bu ərazilər Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini təşkil edir.
Məqalə müəllifi qeyd edir ki, Azərbaycan qondarma “DQR”in yerləşdiyi Dağlıq Qarabağ regionunun “mübahisəli ərazi” deyil, müstəqil Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu inadla və aydın şəkildə vurğulayır.
“Bundan başqa, Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinə bitişik yeddi rayonunu işğal edib. Bütün bu illər ərzində Ermənistan dinc yolla bu rayonlardan imtina etməyə hazırlaşmayıb”, - deyə mənbə bildirir.
Beləliklə, Set Fransmanın sözlərinə görə, müharibə Ermənistan ərazisi uğrunda deyil, beynəlxalq hüquqa müvafiq olaraq Bakıya məxsus olan ərazilərin özünə qaytarılması uğrunda aparılır. “Rəsmi Bakı təsdiqləyir ki, 28 ildən artıqdır təmkin nümayiş etdirib, bu gün isə onun keyfiyyətli texnoloji üstünlüyə malik böyük və güclü ordusu var. Bunun səbəblərindən biri İsrail ilə sıx strateji siyasi və hərbi-texniki münasibətlər, həmçinin enerjidaşıyıcılarından, o cümlədən neft kəmərləri və yeni qaz kəmərlərinin tikintisi planları da daxil olmaqla maliyyə imkanlarıdır. Bu imkanlar Azərbaycanı Avropa, Türkiyə və beynəlxalq bazarlarla bağlayır”, - deyə Set Fransman İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində yazır.
Azərbaycan bu münaqişənin nizamlanması üzərində ATƏT-in Minsk qrupu ilə uzun illər ərzində sıx əməkdaşlıq edib. Yerevan işğal edilmiş torpaqların bircə qarışını belə sülh yolu ilə azad etmək üçün siyasi iradə göstərməyib.
“Məlumatlara görə Azərbaycan ermənilərin işğal edilmiş Dağlıq Qarabağda silah-sursat anbarlarına zərbə endirib. Bakıda, həmçinin bildirirlər ki, döyüşlərin birinci günündə ermənilər iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriyalardan istifadə etməklə Tərtər rayonunun Qapanlı kəndini, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd kəndlərini, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli kəndlərini, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndini atəşə tutublar”, - deyə müəllif yazır.
Set Fransmanın fikrincə, Azərbaycan haqlı olaraq göstərir ki, beynəlxalq hüquq onun tərəfindədir və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
“Bu ilin iyul ayında Azərbaycan ilə Ermənistan arasında Tovuz və Goranboy rayonlarında da döyüşlər baş verib. Bu dördgünlük münaqişə və 2016-cı ilin Aprel döyüşləri indiki münaqişənin başlanğıcı idi. Hazırkı vəziyyətə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi üzərinə düşür”, - deyə Bakı təsdiqləyir.
“Azərbaycan əmindir ki, onun son onilliklər ərzində müasirləşdirilmiş silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağda Ermənistanın silahlı qüvvələri üzərində qələbə qazana bilər.
Azərbaycan fəxr edir ki, regionda özünün iri və nüfuzlu aktorlardan asılı olmayan müstəqil xarici siyasətini yürüdür. Onilliklərlə danışıqlar prosesində irəliləyişi və ya tərəqqini gözləyən Bakı hesab edir ki, bu səylər risk bahasına başa gəlib”, - deyə Set Fransman yazır.
Müəllif Bakıda cari vəziyyətə münasibət barədə Azərbaycan nümayəndəsinə bir neçə sual verib. Cavab belə olub: “O tərəf qalib gəlir ki, onun uğurlu hərbi əməliyyatları təmin edən daha qabaqcıl texnoloji vasitələri olsun”.
Dağlıq Qarabağda döyüşlərdə öldürülmüş ermənilərin siyahısındakı gənclərin əksəriyyəti 1990-cı illərdə, bəziləri isə 1998-ci ildə doğulanlardır. Bu isə onu göstərir ki, onlar bu döyüş meydanını formalaşdıran münaqişədən xeyli sonra dünyaya gəliblər. Öz hökumətlərini daha irəli getməyə çağıran gənc azərbaycanlılar kimi onlar da yeni nəslin nümayəndələri idi”, - deyə hərbi müxbir Set Fransman İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində şərh edir.

Azerbaijan successfully continues to press its offensive against Armenian-backed separatists in Nagorno-Karabakh. Baku rightly considers these forces to be the so-called “NRK” backed by Armenia.
Famous journalist Seth Frantzman wrote this in an article, entitled “What Azerbaijan wants from the conflict with Armenia”, which was published by The Jerusalem Post, an influential English-language Israeli newspaper.
According to the author, the countries have clashed since the 1990s but in recent years the clashes became more pronounced.
“Azerbaijan has been demanding that progress be made on negotiations with Armenia. On September 27, Azerbaijan said that Armenian forces committed large-scale provocations and Azerbaijan responded. This has now expanded to include artillery, drone strikes and the destruction of vehicles and the killing of dozens of fighters. The reality on the ground indicates that Azerbaijan has made progress, taking control of villages and key points along a mountain range,” Frantzman said.
He stressed that in conversations with Azerbaijani experts on the ground and also close following of Armenian reports, the unfolding events illustrate that the fog of war hangs over the progress on the ground.
“Azerbaijan has been clear that its soldiers are shelling and pushing an offensive along the line of contact, including a length of the frontline that stretches for more than 250 km. This is an area of around 13,000 sq.km. To be specific, the sites that are under fire include the Vardenis-Agdere highway in the north to the mountain peak of Murov,” he said.
“Azerbaijani sources say that the army decided to launch a major counter-offensive on Sunday along the entire front. This included using tanks, UAVs, artillery, and TOS rocket launchers. Azerbaijan is a pioneering army when it comes to using UAVs tactically and strategically. It has used them to suppress enemy anti-aircraft units and videos shown on Turkish TV show numerous strikes on these units,” the journalist said.
He noted that Azerbaijan has declared the frontline area, around 230 km. from the capital of Baku, a war zone.
Frantzman continued: “It has stopped flights for the next several days and is calling up soldiers. Tens of thousands in Azerbaijan are prepared to be called up. Azerbaijan says it struck 12 anti-aircraft units on Sunday. Armenian sources claimed to have downed numerous drones and struck two dozen vehicles as well as hitting helicopters. Azerbaijan states that Armenia has illegally occupied this area since 1991 and that it consists of 20% of Azerbaijan territory.”
The journalist said Azerbaijan strenuously emphasizes that Nagorno-Karabakh, where the so-called “NKR” is based, is not a “disputed area,” but rather the “territory of Azerbaijan. ”
“There are also seven Azerbaijani regions around it, “which Armenia was not going to give up all these years peacefully. Therefore the war is not about Armenian territory, but Baku getting back what is rightfully its own.”
According to him, Baku states that it has been patient and that it has a larger army with a qualitative advantage. “Its close strategic relations with Israel is one reason for this, as well as cash flows from energy, including oil pipelines and plans for more gas pipelines. This links Azerbaijan to Turkey and Europe and the international markets.”
The author stressed that for many years Azerbaijan worked with the OSCE Minsk Group to resolve the conflict. “Azerbaijan has targeted Armenia ammunition depots according to reports. Baku also says that during the first day of the fighting, Armenian fighters shelled the villages of “Qapanli of Terter district, Chiragli and Orta Garavend of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbeyli of Fizuli district and Jojuq Merjanli of Jabrayil district, using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery.”
According to him, Azerbaijan points out that it has international law on its side and argues that UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884 of 1993 demand the immediate and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan.
“In July Azerbaijan and Armenia also clashed in the area of Tovuz and Goranboy. That four-day conflict and fighting that took place in 2016 was a prelude to the current round. “Full responsibility for the present situation falls on the political-military leadership of Armenia,” Baku says,” the journalist said.
“Azerbaijan believes its armed forces – having been modernized over the last decades – can achieve victory over the forces of Armenia in Nagorno-Karabakh. Azerbaijan prides itself on making its own policy independent of these larger regional players. Having waited decades with no movement or progress via dialogue, Baku thinks this effort is worth the risk,” Frantzman summed up.