Azərbaycan Dağlıq Qarabağ bölgəsində erməni separatçılarına qarşı hərbi hücumlarını uğurla davam etdirir. Rəsmi Bakı haqlı olaraq, bu qüvvələri Ermənistanın dəstəklədiyi qondarma “DQR” hesab edir.
Bu barədə tanınmış hərbi jurnalist Set Fransmanın İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində dərc edilmiş “Azərbaycan Ermənistan ilə münaqişədə nəyə nail olmaq istəyir” sərlövhəli məqaləsində deyilir.
Məqalə müəllifi qeyd edir ki, bu ölkələr XX əsrin 90-cı illərindən münaqişə aparır, lakin son illər hərbi toqquşmalar daha tez-tez baş verir.
“Azərbaycan Ermənistan ilə danışıqlarda real irəliləyiş və tərəqqi tələb edir. Sentyabrın 27-də Azərbaycan bəyan edib ki, erməni qüvvələri genişmiqyaslı təxribatlar törədiblər və Azərbaycan əks-hücuma başlayaraq cavab verməyə məcbur olub. İndi bu anlayış genişlənib və buraya artilleriyadan istifadə, müasir pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr, nəqliyyat vasitələrinin məhv edilməsi və onlarca döyüşçünün öldürülməsi daxildir. Yerlərdə vəziyyət onu göstərir ki, Azərbaycan ordusu Murovdağ silsiləsindəki kəndləri və Murov zirvəsini nəzarət altına almaqla real irəliləyişə nail olub”, - deyə Set Fransman qeyd edir.
Məqalə müəllifi vurğulayır ki, baş verən hərbi hadisələr barədə azərbaycanlı ekspertlərlə söhbətdə, həmçinin ermənilərin hesabatlarının bilavasitə təhlilində indiki vəziyyətdə real müharibə dumanı hiss olunur.
“Azərbaycanın real olaraq bir məqsədi var idi – təmas xətti, o cümlədən 250 kilometrdən çox cəbhə xətti boyunca əks-hücuma keçmək. Həmin sahə 13 min kvadratkilometrə bərabərdir. Xüsusən atəşə məruz qalan obyektlər sırasına şimalda Vardenis-Ağdərə şosesindən Azərbaycan əsgərlərinin uğurla mühasirədən çıxardıqları Murovdağ zirvəsinədək ərazi daxildir.
Azərbaycan mənbələri xəbər verirlər ki, ordu bazar günü bütün cəbhə boyunca iri əks-hücuma başlamağı qərara alıb. Buraya tanklardan, pilotsuz uçuş aparatları, artilleriya və raket qurğularından istifadə aid idi. Qeyd etmək yerinə düşər ki, pilotsuz uçuş aparatlarından taktiki və strateji istifadəyə gəlincə, Azərbaycan qabaqcıl və müasir orduya malikdir. Ordu bu vasitələrdən düşmənin zenit hissələrinin məhvi üçün istifadə edib. Türkiyə televiziyasında nümayiş etdirilən videoda da həmin hissələrə çoxsaylı zərbələr endirilməsi göstərilib.
Müəllif yazır ki, Azərbaycan paytaxt Bakıdan təxminən 230 kilometrlik cəbhəyanı zonanı döyüş əməliyyatları zonası elan edib.
Ölkə uçuşları bir neçə günlüyə dayandırıb və əsgərləri qismən səfərbər edir. Azərbaycanda on minlərlə insan çağırışa hazırdır və ölkə rəhbərinin fəaliyyətini dəstəkləyirlər.
Azərbaycan bəyan edib ki, bazar günü düşmənin 12 zenit-raket kompleksi darmadağın edilib, ermənilərin çoxlu sayda pilotsuz uçuş aparatı və onlarca maşın, həmçinin helikopterlər vurulub.
Azərbaycan haqlı olaraq təsdiqləyir ki, Ermənistan onun beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərini 1991-ci ildən qeyri-qanuni işğal edib və bu ərazilər Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini təşkil edir.
Məqalə müəllifi qeyd edir ki, Azərbaycan qondarma “DQR”in yerləşdiyi Dağlıq Qarabağ regionunun “mübahisəli ərazi” deyil, müstəqil Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu inadla və aydın şəkildə vurğulayır.
“Bundan başqa, Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinə bitişik yeddi rayonunu işğal edib. Bütün bu illər ərzində Ermənistan dinc yolla bu rayonlardan imtina etməyə hazırlaşmayıb”, - deyə mənbə bildirir.
Beləliklə, Set Fransmanın sözlərinə görə, müharibə Ermənistan ərazisi uğrunda deyil, beynəlxalq hüquqa müvafiq olaraq Bakıya məxsus olan ərazilərin özünə qaytarılması uğrunda aparılır. “Rəsmi Bakı təsdiqləyir ki, 28 ildən artıqdır təmkin nümayiş etdirib, bu gün isə onun keyfiyyətli texnoloji üstünlüyə malik böyük və güclü ordusu var. Bunun səbəblərindən biri İsrail ilə sıx strateji siyasi və hərbi-texniki münasibətlər, həmçinin enerjidaşıyıcılarından, o cümlədən neft kəmərləri və yeni qaz kəmərlərinin tikintisi planları da daxil olmaqla maliyyə imkanlarıdır. Bu imkanlar Azərbaycanı Avropa, Türkiyə və beynəlxalq bazarlarla bağlayır”, - deyə Set Fransman İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində yazır.
Azərbaycan bu münaqişənin nizamlanması üzərində ATƏT-in Minsk qrupu ilə uzun illər ərzində sıx əməkdaşlıq edib. Yerevan işğal edilmiş torpaqların bircə qarışını belə sülh yolu ilə azad etmək üçün siyasi iradə göstərməyib.
“Məlumatlara görə Azərbaycan ermənilərin işğal edilmiş Dağlıq Qarabağda silah-sursat anbarlarına zərbə endirib. Bakıda, həmçinin bildirirlər ki, döyüşlərin birinci günündə ermənilər iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriyalardan istifadə etməklə Tərtər rayonunun Qapanlı kəndini, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd kəndlərini, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli kəndlərini, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndini atəşə tutublar”, - deyə müəllif yazır.
Set Fransmanın fikrincə, Azərbaycan haqlı olaraq göstərir ki, beynəlxalq hüquq onun tərəfindədir və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
“Bu ilin iyul ayında Azərbaycan ilə Ermənistan arasında Tovuz və Goranboy rayonlarında da döyüşlər baş verib. Bu dördgünlük münaqişə və 2016-cı ilin Aprel döyüşləri indiki münaqişənin başlanğıcı idi. Hazırkı vəziyyətə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi üzərinə düşür”, - deyə Bakı təsdiqləyir.
“Azərbaycan əmindir ki, onun son onilliklər ərzində müasirləşdirilmiş silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağda Ermənistanın silahlı qüvvələri üzərində qələbə qazana bilər.
Azərbaycan fəxr edir ki, regionda özünün iri və nüfuzlu aktorlardan asılı olmayan müstəqil xarici siyasətini yürüdür. Onilliklərlə danışıqlar prosesində irəliləyişi və ya tərəqqini gözləyən Bakı hesab edir ki, bu səylər risk bahasına başa gəlib”, - deyə Set Fransman yazır.
Müəllif Bakıda cari vəziyyətə münasibət barədə Azərbaycan nümayəndəsinə bir neçə sual verib. Cavab belə olub: “O tərəf qalib gəlir ki, onun uğurlu hərbi əməliyyatları təmin edən daha qabaqcıl texnoloji vasitələri olsun”.
Dağlıq Qarabağda döyüşlərdə öldürülmüş ermənilərin siyahısındakı gənclərin əksəriyyəti 1990-cı illərdə, bəziləri isə 1998-ci ildə doğulanlardır. Bu isə onu göstərir ki, onlar bu döyüş meydanını formalaşdıran münaqişədən xeyli sonra dünyaya gəliblər. Öz hökumətlərini daha irəli getməyə çağıran gənc azərbaycanlılar kimi onlar da yeni nəslin nümayəndələri idi”, - deyə hərbi müxbir Set Fransman İsrailin nüfuzlu ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində şərh edir.

Азербайджан успешно продолжает военные действия против армянских сепаратистов в Нагорно-Карабахском регионе. Официальный Баку справедливо считает эти силы так называемой «НКР» поддерживаемыми Арменией.
Об этом говорится в опубликованной во влиятельной англоязычной израильской газете “The Jerusalem Post” статье известного военного журналиста Сета Франсмана «Чего хочет добиться Азербайджан в конфликте с Арменией».
Автор статьи отмечает, что эти страны находятся в конфликте с 90-х годов ХХ века, но в последние годы участились военные столкновения между ними.
«Азербайджан требует реального прогресса и эволюции в переговорах с Арменией. 27 сентября Азербайджан заявил, что армянские силы совершили широкомасштабные провокации, и Азербайджан был вынужден ответить контрнаступлением. Теперь это понятие расширилось за счет применения артиллерии, ударов современных беспилотников, уничтожения техники и уничтожения десятков боевиков. Ситуация на местах показывает, что Азербайджанская Армия добилась реального продвижения, взяв под свой контроль села в хребте Муровдаг и пик Муров», - пишет Сет Франсман.
Автор статьи подчеркивает, что в беседе с азербайджанскими экспертами о военных событиях, а также при непосредственном анализе сообщений армян в сложившейся ситуации чувствуется туман реальной войны.
«У Азербайджана фактически была одна цель — нанести контрудар вдоль линии соприкосновения, включая более 250 километров линии фронта. Эта площадь равна 13 тысячам квадратных километров. В частности, в круг объектов, подвергшихся обстрелу, входит участок от шоссе Варденис-Агдера на севере до пика Муровдаг, который азербайджанские солдаты успешно освободили».
Азербайджанские источники сообщают, что в воскресенье армия приняла решение начать широкомасштабное контрнаступление по всему фронту. Это включало использование танков, беспилотников, артиллерии и ракетных установок. Следует отметить, что Азербайджан имеет передовую и современную армию, когда речь идет о тактическом и стратегическом использовании беспилотников. Армия использовала эти средства для уничтожения зенитных частей противника. На видео, показанном по турецкому телевидению, видно, что по тем частям были нанесены многочисленные удары.
Автор пишет, что Азербайджан объявил прифронтовую полосу примерно в 230 километрах от столицы Баку зоной военных действий.
Страна приостановила полеты на несколько дней и частично мобилизует войска. Десятки тысяч людей в Азербайджане готовы к призыву и поддерживают деятельность главы государства.
Азербайджан заявил, что в воскресенье было уничтожено 12 зенитно-ракетных комплексов противника, сбито большое количество армянских беспилотников и подбито десятки автомобилей, а также вертолетов.
Азербайджан справедливо заявляет, что Армения незаконно оккупировала его международно признанные территории с 1991 года, и что агрессором оккупированы 20 процентов территории страны.
Автор статьи отмечает, что Азербайджан упорно и четко подчеркивает, что Нагорно-Карабахский регион, где находится так называемая «НКР», является не «спорной территорией», а неотъемлемой частью независимого Азербайджана.
«Кроме того, Армения оккупировала семь районов Азербайджана, прилегающих к Нагорно-Карабахскому региону. Все эти годы Армения не была готова вернуть эти земли мирным путем», - заявляет источник.
Таким образом, по словам Сета Франсмана, война ведется не за территорию Армении, а за возвращение территорий, которые по международному праву принадлежат Баку. «Официальный Баку подтверждает, что более 28 лет проявлял выдержку, и сегодня имеет большую и мощную армию с качественным технологическим преимуществом. Одной из причин этого являются тесные стратегические политические и военно-технические отношения с Израилем, а также финансовые возможности от продажи энергоносителей, в том числе планы строительства нефтепроводов и новых газопроводов. Эти возможности связывают Азербайджан с Европой, Турцией и международными рынками», — пишет Сет Франсман в влиятельной израильской англоязычной газете The Jerusalem Post.
Азербайджан на протяжении многих лет тесно сотрудничает с Минской группой ОБСЕ по урегулированию этого конфликта. Ереван не проявил политической воли мирным путем освободить ни пяди оккупированных земель.
«Согласно информации, Азербайджан атаковал склады боеприпасов армян в оккупированном Нагорном Карабахе. В Баку также сообщают, что в первый день боев армяне обстреляли из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии село Гапанлы Тертерского района, села Чираглы и Орта Гарванд Агдамского района, села Алханлы и Шукурбейли Физулинского района и село Джоджуг Марджанлы Джебраильского района», - пишет автор.
По словам Сета Франсмана, Азербайджан справедливо показывает, что международное право на его стороне, и принятые в 1993 году резолюции 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН требуют немедленного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана.
«В июле этого года произошли бои между Азербайджаном и Арменией в Товузском и Геранбойском районах. Этот четырехдневный конфликт и бои апреля 2016 года стали началом нынешнего конфликта. Вся ответственность за сложившуюся ситуацию ложится на военно-политическое руководство Армении", - утверждает Баку.
«Азербайджан уверен, что его вооруженные силы, модернизированные за последние десятилетия, смогут одержать победу над вооруженными силами Армении в Нагорном Карабахе.
Азербайджан гордится тем, что проводит в регионе свою независимую внешнюю политику, независимую от крупных и влиятельных акторов. Баку, десятилетиями ожидавший подвижек в переговорном процессе, считает, что эти усилия шли ценой риска», — пишет Сет Франсман.
Автор задал представителю Азербайджана несколько вопросов о текущей ситуации в Баку. Ответ был таков: «Побеждает та сторона, которая обладает наиболее совершенными техническими средствами для обеспечения успешных военных действий».
Большинство молодых людей в списке армян, погибших в боях в Нагорном Карабахе, родились в 1990-х годах, а некоторые – в 1998 году. Это показывает, что они родились намного позже начала конфликта, который сформировал это поле битвы. Они были представителями нового поколения, как и молодые азербайджанцы, призывавшие свое правительство идти дальше», — пишет военный корреспондент Сет Франсман во влиятельной англоязычной израильской газете “The Jerusalem Post”.