Dağlıq Qarabağ regionunun şərq hissəsində, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş əraziləri ilə Azərbaycan arasında təmas xəttində şiddətli döyüşlər başlanıb. Hər iki tərəfin verdiyi məlumata görə, bu şiddətli döyüşlər itkilərlə, o cümlədən mülki əhali arasında tələfatla nəticələnib.
Jurnalist Neta Bar İsrailin nüfuzlu ivritdilli “Israel HaYom” qəzetində dərc edilmiş “Ermənistan və Azərbaycan arasında hərbi münaqişə Qafqazda genişmiqyaslı müharibəyə gətirib çıxara bilər” sərlövhəli məqaləsində bu barədə yazıb.
Məqalədə deyilir: “Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi xəbər verib ki, erməni ordusu Azərbaycanın dinc əhalisinə raket-artilleriya zərbələri endirdikdən sonra Azərbaycan özünün Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş əraziləri ilə təmas xəttində tanklardan, piyadalardan, artilleriyalardan və aviasiyadan istifadə etməklə genişmiqyaslı əməliyyatlara başlamağa məcbur olub. Qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan ordusu dəfələrlə bəyanatlar verib. Bu bəyanatlarda hərbi əməliyyatlar barədə elan olunub və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində dağıdılmış erməni mövqelərindən pilotsuz uçuş aparatları ilə çəkilən kadrlar dərc edilib”.
Neta Bar vurğulayır ki, Ermənistan ölkədə hərbi vəziyyət, həmçinin ehtiyat qüvvələrin və könüllülərin tam səfərbərliyini elan edib.
Məqalə müəllifi yazır ki, Azərbaycan KİV-lərində verilən məlumata görə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri yeddi kəndi – Azərbaycanın Füzuli rayonunun Qaraxanbəyli, Qərvənd, Yuxarı və Aşağı Əbdurrəhmanlı, Kənd Horadiz, həmçinin Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı və Nüzgar kəndlərini azad edib və öz nəzarətləri altına qaytarıblar.
“Bu əməliyyat XX əsrin 90-cı illərinin müharibəsindən sonra Azərbaycanın misilsiz nailiyyətidir. Həmin illərdə erməni təcavüzü nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan əraziləri kimi tanınan Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon üzərində nəzarəti itirdi.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində 1 milyondan çox azərbaycanlı qaçqın müasir Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini təşkil edən regionu tərk ediblər”, - deyə jurnalist Neta Bar İsrailin nüfuzlu ivritdilli “Israel HaYom” qəzetində dərc olunmuş məqaləsində şərh edir.

Fierce fighting erupted in the eastern part of the Nagorno-Karabakh region, on the contact line between the Azerbaijani territories occupied by Armenia and Azerbaijan. According to the information provided by both sides, these fierce battles resulted in casualties, including casualties among the civilian population.
Journalist Neta Bar wrote about this in an article titled "A military conflict between Armenia and Azerbaijan may lead to a large-scale war in the Caucasus" published in Israel's influential Hebrew-language newspaper Israel HaYom.
The article says: “The Defense Ministry of Azerbaijan reported that after the Azerbaijani Army launched rocket-artillery strikes on the peaceful population of Azerbaijan, the latter was forced to start large-scale military operations, involving tanks, infantry, artillery, and aviation. It should be noted that the Azerbaijani army has made statements many times. In these statements, military operations were announced, and footage taken by drones from the destroyed Armenian positions in the occupied territories of Azerbaijan was published.”
The author emphasized that Armenia has declared martial law and full mobilization of reservists and volunteers.
Journalist Neta Bar stated that according to the information disseminated by Azerbaijani media, the Azerbaijani Armed Forces liberates seven villages – Garakhanbeyi, Garvand, Yukhari Abdurrahmanli and Ashaghi Abdurrahmanli, Kand Horadiz villages of Fuzuli district, Boyuk Marjanli and Nuzgar villages of Jabrayil district.
“This operation is a brilliant achievement of Azerbaijan after the war of the 1990s. In those years, as a result of Armenian aggression, Azerbaijan lost control over Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions, internationally known as Azerbaijani territories. As a result of Armenia’s aggression against Azerbaijan, more than a million Azerbaijani refugees left the region, which makes up 20 percent of the territory of present-day Armenia,” the article reads.