Dağlıq Qarabağ regionunun şərq hissəsində, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş əraziləri ilə Azərbaycan arasında təmas xəttində şiddətli döyüşlər başlanıb. Hər iki tərəfin verdiyi məlumata görə, bu şiddətli döyüşlər itkilərlə, o cümlədən mülki əhali arasında tələfatla nəticələnib.
Jurnalist Neta Bar İsrailin nüfuzlu ivritdilli “Israel HaYom” qəzetində dərc edilmiş “Ermənistan və Azərbaycan arasında hərbi münaqişə Qafqazda genişmiqyaslı müharibəyə gətirib çıxara bilər” sərlövhəli məqaləsində bu barədə yazıb.
Məqalədə deyilir: “Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi xəbər verib ki, erməni ordusu Azərbaycanın dinc əhalisinə raket-artilleriya zərbələri endirdikdən sonra Azərbaycan özünün Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş əraziləri ilə təmas xəttində tanklardan, piyadalardan, artilleriyalardan və aviasiyadan istifadə etməklə genişmiqyaslı əməliyyatlara başlamağa məcbur olub. Qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan ordusu dəfələrlə bəyanatlar verib. Bu bəyanatlarda hərbi əməliyyatlar barədə elan olunub və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində dağıdılmış erməni mövqelərindən pilotsuz uçuş aparatları ilə çəkilən kadrlar dərc edilib”.
Neta Bar vurğulayır ki, Ermənistan ölkədə hərbi vəziyyət, həmçinin ehtiyat qüvvələrin və könüllülərin tam səfərbərliyini elan edib.
Məqalə müəllifi yazır ki, Azərbaycan KİV-lərində verilən məlumata görə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri yeddi kəndi – Azərbaycanın Füzuli rayonunun Qaraxanbəyli, Qərvənd, Yuxarı və Aşağı Əbdurrəhmanlı, Kənd Horadiz, həmçinin Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı və Nüzgar kəndlərini azad edib və öz nəzarətləri altına qaytarıblar.
“Bu əməliyyat XX əsrin 90-cı illərinin müharibəsindən sonra Azərbaycanın misilsiz nailiyyətidir. Həmin illərdə erməni təcavüzü nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan əraziləri kimi tanınan Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon üzərində nəzarəti itirdi.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində 1 milyondan çox azərbaycanlı qaçqın müasir Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini təşkil edən regionu tərk ediblər”, - deyə jurnalist Neta Bar İsrailin nüfuzlu ivritdilli “Israel HaYom” qəzetində dərc olunmuş məqaləsində şərh edir.

В восточной части Нагорно-Карабахского региона начались ожесточенные бои на линии соприкосновения оккупированных Арменией территорий Азербайджана и Азербайджанской Республикой. По информации, в результате этих ожесточенных боев с обеих сторон есть жертвы, в том числе среди мирного населения.
Об этом написала журналистка Нета Бар в статье под названием «Военный конфликт между Арменией и Азербайджаном может привести к широкомасштабной войне на Кавказе», опубликованной во влиятельной израильской ивритоязычной газете Israel HaYom.
В статье говорится: «Министерство обороны Азербайджана сообщило, что после того, как армия Армении нанесла ракетно-артиллерийские удары по гражданскому населению Азербайджана, Азербайджан был вынужден начать масштабные операции с применением танков, пехоты, артиллерии и авиации на линии соприкосновения с целью освободит территории, оккупированные Арменией. Следует отметить, что азербайджанская армия неоднократно делала заявления. В этих заявлениях сообщалось о боевых действиях и публиковались кадры, сделанные беспилотниками с уничтоженных армянских позиций на оккупированных территориях Азербайджана.
Нета Бар подчеркивает, что Армения объявила в стране военное положение, а также полную мобилизацию резервистов и добровольцев.
Автор статьи пишет, что согласно информации, представленной в азербайджанских СМИ, Вооруженные Силы Азербайджана освободили семь сел - Гараханбейли, Гарванд, Юхары и Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района, село Горадиз, а также села Беюк Марджанлы и Нюзгар Джебраильского района и вернули их под свой контроль.
«Эта операция является беспрецедентным достижением Азербайджана после войны 90-х годов 20-го века. В те годы в результате армянской агрессии Азербайджан потерял контроль над Нагорным Карабахом и прилегающими к нему 7 районами, известными в мире как азербайджанские территории.
В результате агрессии Армении против Азербайджана более 1 миллиона азербайджанских беженцев вынуждены были покинуть территории, составлявшие 20 процентов территории современного Азербайджана", - говорится в статье журналистки Неты Бар, опубликованной во влиятельной израильской ивритоязычной газете Israel HaYom.