Efiopiyanın və Keniyanın “Ethiopian İnformer”, “Ethiopian Monitor”, “New Business Ethiopia” və “Reporter” informasiya portalları, habelə Efiopiyanın 102.1 FM dalğasında yayımlanan “Sheger FM” radiosu tərəfindən Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzü və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlə və cavab tədbirləri barədə məlumatlar operativ şəkildə yerli ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb.
Məlumatlarda Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında əks olunmuş həqiqətlərə xüsusi yer ayrılaraq, yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü vurğulanır.
Qeyd olunur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, mülki əhalinin yaşayış yerlərini atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Efiopiya və Keniya KİV-ləri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və dinc əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə və özünümüdafiə hüququ çərçivəsində əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirən Azərbaycan ordusunun beynəlxalq humanitar hüquqa tam şəkildə riayət etdiyini qeyd edib.
Məlumatda qeyd olunur ki, beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozan, təcavüzkar qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə məhəl qoymayan Ermənistan iyul-avqust aylarında törətdiyi Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı kimi çirkin əməlləri, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasəti regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə mənbəyidir.
Efiopiya və Keniya KİV-lərində, eyni zamanda, ölkənin bütün ərazisini əhatə edən “Sheger FM” radiosunun canlı yayımında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin beynəlxalq ictimaiyyətə səsləndirdiyi Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınama və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etmə çağırışı geniş yayımlanıb.

Эфиопские и кенийские информационные порталы «“Ethiopian İnformer”, “Ethiopian Monitor”, “New Business Ethiopia” и “Reporter, а также эфиопское радио Sheger FM, вещающее на волне 102.1 FM, сообщили об очередной военной агрессии Армении и о том, что в целях обеспечения безопасности гражданского населения, компактно проживающего вдоль линии соприкосновения, ВС Азербайджана предприняли контрмеры, о которых была оперативно проинформирована местная общественность.
В информации особое внимание уделяется реалиям, отраженным в заявлении МИД Азербайджанской Республики, и подчеркивается, что вся ответственность за ситуацию лежит на политическом и военном руководстве Армении.
Отмечается, что вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня, обстреляли позиции армии Азербайджанской Республики и населенные пункты гражданского населения вдоль линии соприкосновения, а также прибегли к очередной агрессии против Азербайджана.
Эфиопские и кенийские СМИ отмечают, что Азербайджанская Армия, осуществила контрнаступление и ответные меры в рамках права на самооборону с целью предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности мирного населения, и что это полностью соответствует международному гуманитарному праву.
В информации отмечается, что грубо нарушающая фундаментальные нормы и принципы международного права, игнорирующая резолюции Совбеза ООН, требующие полного и безоговорочного выведения войск с оккупированных территорий Азербайджана Армения, совершившая такие грязные дела, как попытка в июле-августе атаки на Товузском направлении, вылазка разведывательно-диверсионной группы в направлении Геранбоя, незаконно заселяющая оккупированные азербайджанские территории, руководство которой делает провокационные заявления, представляет собой серьезную угрозу миру и стабильности.
В средствах массовой информации Эфиопии и Кении, одновременно в прямом эфире радио Эфиопии «Sheger FM, охватывающего всю территорию страны, говорилось, что Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики довело до внимания международного сообщества агрессивную политику и провокационные действия Армении против Азербайджана, и осудило Армению в соответствии с международным правом, в том числе международным гуманитарным правом, широко озвучило призыв к исполнению правовых обязательств.