Efiopiyanın və Keniyanın “Ethiopian İnformer”, “Ethiopian Monitor”, “New Business Ethiopia” və “Reporter” informasiya portalları, habelə Efiopiyanın 102.1 FM dalğasında yayımlanan “Sheger FM” radiosu tərəfindən Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzü və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlə və cavab tədbirləri barədə məlumatlar operativ şəkildə yerli ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb.
Məlumatlarda Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında əks olunmuş həqiqətlərə xüsusi yer ayrılaraq, yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü vurğulanır.
Qeyd olunur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, mülki əhalinin yaşayış yerlərini atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Efiopiya və Keniya KİV-ləri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və dinc əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə və özünümüdafiə hüququ çərçivəsində əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirən Azərbaycan ordusunun beynəlxalq humanitar hüquqa tam şəkildə riayət etdiyini qeyd edib.
Məlumatda qeyd olunur ki, beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozan, təcavüzkar qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə məhəl qoymayan Ermənistan iyul-avqust aylarında törətdiyi Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı kimi çirkin əməlləri, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasəti regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə mənbəyidir.
Efiopiya və Keniya KİV-lərində, eyni zamanda, ölkənin bütün ərazisini əhatə edən “Sheger FM” radiosunun canlı yayımında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin beynəlxalq ictimaiyyətə səsləndirdiyi Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınama və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etmə çağırışı geniş yayımlanıb.

The Ethiopian and Kenyan Ethiopian İnformer, Ethiopian Monitor, New Business Ethiopia and Reporter portals, as well as Sheger FM radio, widely covered Armenia’s next military aggression against Azerbaijan and the launch by the Azerbaijani Army of counteroffensive operations to suppress Armenia’s provocations and ensure the safety of the civilian population residing along the line of contact.
The media outlets, citing Azerbaijan’s Foreign Ministry, reported that the responsibility for the current situation entirely lies with the political and military leadership of Armenia.
It was noted that Armenian armed forces, in a gross violation of the ceasefire regime, committed another act of aggression against Azerbaijan by shelling the Azerbaijani Army’s positions and the civilian population along the frontline.
Ethiopian and Kenyan media outlets noted that the Azerbaijani Army is conducting counteroffensive operations in line with international humanitarian law.
It was stated that the attempted attack in the direction of Tovuz district in July-August by Armenia, which keeps grossly violating the norms and principles of international humanitarian law and ignoring the UN Security Council resolutions demanding a complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories, the attempted provocation by Armenia in the direction of Goranboy district, as well as the provocative statements voiced by Armenian authorities and Yerevan’s policy of illegal settlement in the occupied Azerbaijani territories, pose a major threat to peace and stability in the region.