Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü – aqressiv davranışın nümunəsi və soyqırımı cinayətinə görə cəzasızlığın nəticəsidir.
Bosniyanın “Kruq-99” Müstəqil İntellektuallar Assosiasiyasının prezidenti Adil Kulenoviçin press-relizi bu sərlövhə altında yayılıb.
Assosiasiyanın saytında yayılan sənəddə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin pozulması və Azərbaycanın mülki obyektlərinə zərbələr endirilməsi barədə danışılır. Sənəddə bildirilir ki, bununla bağlı “Kruq-99” Müstəqil İntellektuallar Assosiasiyası Ermənistanın Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı açıq-aşkar təcavüzünə və Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərini dəyişmək cəhdinə görə Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyini pisləyir.
Məlumatda qeyd olunur ki, münaqişənin və müharibənin genişlənməsi, şübhəsiz, təkcə Qafqazda və dünyanın siyasi yarımkürəsinin bu hissəsində münaqişələrə gətirib çıxarmayacaq. Strateji məqsədi bu gün daha aşkar görünən Ermənistan bu münaqişəyə üçüncü tərəfləri cəlb etmək təhlükəsi yaradır.
Bosniya və Herseqovina ictimaiyyəti suveren Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzə xüsusi həssaslıq göstərir. Ermənistanın aqressiv davranış nümunəsi onun 1992-ci ilin fevralında Xocalıda törətdiyi soyqırımına görə cəzasızlığından irəli gəlir.
Sənəddə deyilir: “Biz beynəlxalq ictimaiyyəti qətiyyət nümayiş etdirməyə və Ermənistanın təcavüzünü pisləməyə, vəziyyətin gərginləşməməsi və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən 1993-cü ildə qəbul edilən 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələrə müvafiq surətdə münaqişənin nizamlanmasının dinc yollarının axtarılması üçün daha çox səy göstərməyə çağırırıq”.
Təşkilatın press-relizində qeyd olunur ki, “Kruq-99” Müstəqil İntellektuallar Assosiasiyası Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünün dayandırılması barədə öz tələbini bir daha təsdiqləyərək, münaqişənin siyasi vasitələrlə, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət əsasında nizamlanmasına çağırır.

Нападение Армении на Азербайджан является примером агрессивного поведения и результатом безнаказанности преступления геноцида.
Под таким названием был опубликован пресс-релиз Адиля Куленовича, президента Ассоциации независимых интеллектуалов Боснии “Kruq-99”
В документе, опубликованном на сайте ассоциации, говорится о нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Армении и нападениях на гражданские объекты Азербайджана. В документе говорится, что в связи с этим Ассоциация независимых интеллектуалов «Круг-99» осуждает политическое и военное руководство Армении за неприкрытую агрессию против суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики и попытку изменить международно признанные территории Азербайджанской Республики.
В докладе отмечается, что расширение конфликта и перерастание его в войну, несомненно, приведет к конфликтам не только на Кавказе, но и в этой части мирового политического полушария. Армения, стратегическая цель которой сегодня кажется более очевидной, грозит вовлечь в этот конфликт третьи стороны.
Сообщество Боснии и Герцеговины особенно чувствительно к агрессии против суверенной Азербайджанской Республики. Примером агрессивного поведения Армении является безнаказанность геноцида, совершенного ею в Ходжалы в феврале 1992 года.
В документе говорится: «Призываем международное сообщество проявить решимость и осудить агрессию Армении, не нагнетать обстановку и призываем приложить дополнительные усилия, чтобы найти мирные пути урегулирования конфликта в соответствии с нормами и принципами международного права, а также резолюциями 822 , 853, 874 и 884, принятыми Советом Безопасности ООН в 1993 году».
В пресс-релизе организации говорится, что Ассоциация независимых интеллектуалов «Круг-99» подтверждает свое требование о прекращении агрессии Армении против Азербайджанской Республики и призывает к урегулированию конфликта политическими средствами, на основе уважения суверенитет Азербайджанской Республики и территориальной целостности в пределах ее международно признанных границ.