İspaniyanın böyük oxuyucu kütləsinə malik “Galicia Digital” elektron portalında sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutması, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atması kəskin şəkildə qınanılıb.
Məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi təxribatı nəticəsində mülki əhalinin məqsədli şəkildə hədəf seçildiyi, təcavüzkar ölkənin növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirləri həyata keçirdiyi qeyd olunub.
Bildirilir ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
Sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyulda Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, avqustun 23-də Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır.
Yazıda diqqətə çatdırılır ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı, təcavüzkarı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqla bağlı öhdəliklərini yerinə yetirməyə məcbur etməlidir.
Xüsusi olaraq vurğulanır ki, yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

27 сентября электронный портал Испании "Galicia Digital", имеющий большую читательскую аудиторию, резко осудил грубое нарушение вооруженными силами Армении режима прекращения огня и ведение огня из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра по позициям Азербайджанской Армии вдоль линии соприкосновения, и дальнейшую агрессию против Азербайджана.
В статье говорится, что в результате военной провокации вооруженными силами Армении преднамеренно наносились удары по гражданскому населению. С целью предотвращения очередной военной агрессии страны-агрессора и обеспечения безопасности гражданского населения, проживающего в непосредственной близости от линии соприкосновения, ВС Азербайджана в полном соответствии с международным гуманитарным правом реализовали право на самооборону и, начав контрнаступление, осуществили ответные меры.
Сообщается, что очередная агрессия армянской стороны против Азербайджана нарушает основополагающие нормы и принципы международного права, Резолюции Совета Безопасности ООН №822, 853, 874 и 884, требующие полного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, международное гуманитарное право, в том Женевскую конвенцию 1949 года и дополнительные протоколы к ним.
Новый акт агрессии Армении против Азербайджана, осуществленный 27 сентября, провокации армянской стороны за последние месяцы, в том числе попытка атаки в направлении Товуза 12-16 июля, диверсионно-разведывательная провокация в направлении Геранбоя 23 августа, осуществление политики незаконного заселения на оккупированных территориях Азербайджана, а также провокационные заявления и действия руководства Армении являются продолжением агрессорской политики этой страны.
В статье обращается внимание на то, что международное сообщество, которое прекрасно осознает тот факт, что незаконное присутствие вооруженных сил Армении в оккупированном Нагорном Карабахе и прилегающих к нему районах Азербайджана представляет серьезную угрозу миру и стабильности в регионе, продемонстрировало принципиальную позицию против агрессии Армении в отношении Азербайджана и оккупации части его территорий, основанную на нормах и принципах международного права. Мировая общественность должна решительно осудить политику агрессии и провокационных действий Армении против Азербайджана, и заставить агрессора выполнить свои обязательства по международным праву, включая международное гуманитарное право.
Особо подчеркивается, что вся ответственность за ситуацию лежит на политическом и военном руководстве Армении.