Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təxribatları Yaponiya kütləvi informasiya vasitələrinin də diqqətindədir.
Yaponiyanın NHK, BS1, Asahi telekanalları, “Yomiuri shimbun”, “Nihon shimbun”, “Jiji Press”, “Yahoo Japan” və digər KİV-ləri cəbhədə baş verən hadisələr barədə informasiyalar yayıblar.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi barədə məlumatların da əks olunduğu informasiyalarda problemin artıq 30 ildir ki, davam etdiyi bildirilir. Vurğulanır ki, Dağlıq Qarabağ tarixi Azərbaycan torpağıdır.
Yaponiya telekanallarının nümayiş etdirdiyi süjetlərdə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin erməni döyüş texnikalarının məhv edilməsi ilə bağlı görüntülərinə yer verilib.
Xəbərlərdə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sentyabrın 28-də Ermənistana müraciət edərək işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqlarını dərhal tərk etməsi barədə tələbi də öz əksini tapıb.

Продолжающиеся военные провокации Армении против Азербайджана также находятся в центре внимания японских СМИ
Японские телеканалы NHK, BS1, Asahi, “Yomiuri shimbun”, “Nihon shimbun”, “Jiji Press”, “Yahoo Japan” и другие средства массовой информации распространили информацию о событиях, происходящих на фронте.
Отмечается, что проблема армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта существует уже 30 лет. Подчеркивается, что Нагорный Карабах является исторической землей Азербайджана.
В сюжеты, показанные японскими телеканалами, были включены видеокадры Министерства обороны Азербайджанской Республики об уничтожении армянской военной техники.
В новостях говорится о том, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 28 сентября обратился к народу Армении и потребовал немедленно покинуть оккупированные азербайджанские земли.