ABŞ-ın müxtəlif media saytlarında Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü haqqında məqalələr dərc olunub.
Bu barədə Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyi məlumat verib.
Səfirlik tərəfindən hazırlanan məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələri sentyabrın 27-də atəşkəs rejimini bir daha pozaraq mülki əhalinin məskunlaşdığı yerləri, həmçinin təmas xətti boyunca Azərbaycan Ordusunu kütləvi artilleriya atəşinə tutub.
Azərbaycan kəndlərinin bombalanması nəticəsində bir sıra mülki şəxs həlak olmuş, bir çoxu yaralanıb. Yaşayış yerlərinə və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib. İndiyə qədər 19 mülki şəxs yaralanıb və xəstəxanaya yerləşdirilib. Azərbaycanın Naftalan rayonunda yalnız bir evin atəşə tutulması nəticəsində uşaqlar da daxil olmaqla bir ailənin bütün üzvləri Ermənistan qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilib.
Ermənistanın sonuncu təxribatları 12-14 iyul tarixlərində beynəlxalq sərhəd boyunca Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycana qarşı törədilib və Azərbaycan tərəfinin general mayorunu və 76 yaşlı mülki vətəndaşını itirdiyi hücumların davamıdır.
BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanın müharibəyə hazırlaşdığı barədə beynəlxalq ictimaiyyətə xəbərdarlıq edib. Rusiyadan silahların kütləvi şəkildə Ermənistana daşınmasının son aylarda intensivləşməsi açıq müharibə hazırlığının göstəricisi idi. Bununla yanaşı, cari sülh prosesini açıq şəkildə rədd edən və daha çox ərazilərin işğalına səsləyən Ermənistan baş naziri Paşinyanın və müdafiə naziri Tonoyanın müharibəyə çağıran bəyanatları Fransa, Rusiya və ABŞ-ın həmsədrlik etdiyi danışıqlar prosesinə ciddi zərbə vurub. Bu xüsusda Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın davamlı hərbi təxribatları barədə BMT-dəki xəbərdarlığı Ermənistanın az sonra mülki azərbaycanlılara qarşı hücum etməsi ilə öz təsdiqini tapıb.
Döyüşlərin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini pozaraq Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycanın beynəlxalq suveren ərazilərində aparılmasının dərk edilməsi olduqca vacibdir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən qeyd edildiyi kimi, iyulda sərhəd boyunca hücuma keçən Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın Ermənistan Respublikasının ərazisində heç bir hərbi məqsədi yoxdur. Azərbaycan hər zaman iki ölkənin firavan gələcəyi naminə müfəssəl və nəticələrə yönəlmiş danışıqları dəstəkləyib.
Biz dünya ictimaiyyətini Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının davam etdirilə bilinməyəcəyini və qəbuledilməzliyini Ermənistana izah etməyə çağırırıq.

Американские СМИ опубликовали статьи об очередной агрессии Армении против Азербайджана
В статье, подготовленной посольством, говорится, что 27 сентября вооруженные силы Армении, незаконно дислоцированные на оккупированных территориях Азербайджана, в очередной раз нарушили режим прекращения огня и вели массированный артиллерийский огонь по местам проживания мирного населения, а также вдоль линии соприкосновения.
В результате бомбардировок азербайджанских сел погибло множество мирных жителей, многие получили ранения. Серьезный ущерб нанесен жилым массивам и гражданской инфраструктуре. На данный момент ранены и госпитализированы 19 мирных жителей. В результате обстрела только одного дома в Нафталанском районе Азербайджана армянскими силами была убита целая семья, включая детей.
Последние провокации Армении были совершены против Азербайджана вдоль границы в направлении Товузского района 12-14 июля. В результате этих атак азербайджанская сторона потеряла генерал-майора и 76-летнего мирного жителя.
Выступая на 75-й сессии Генассамблеи ООН, президент Азербайджана Ильхам Алиев предупредил международное сообщество, что Армения готовится к войне. Интенсификация массовых поставок оружия из России в Армению в последние месяцы была показателем открытой подготовки к войне. В то же время заявления премьер-министра Армении Пашиняна и министра обороны Тонояна с призывом к войне, которые открыто отвергли нынешний мирный процесс и призвали к оккупации новых территорий, серьезно ударили по переговорному процессу под сопредседательством Франции, России и Соединенных Штатов. В этой связи предупреждение президента Ильхама Алиева в ООН о непрекращающихся военных провокациях Армении было подтверждено нападением Армении на мирных жителей Азербайджана вскоре после этого.
Очень важно понимать, что боевые действия ведутся на международно признанных суверенных территориях Азербайджана, оккупированных Арменией, в нарушение соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН. Как отметил Президент Ильхам Алиев, в отличие от Армении, которая в июле начала атаку вдоль границы, Азербайджан не имеет военных объектов на территории Республики Армения. Азербайджан всегда поддерживал конструктивные и нацеленные на результат переговоры во имя благополучного будущего двух стран.
Мы призываем мировое сообщество разъяснить Армении, что незаконная оккупация азербайджанских территорий неприемлема и не должна продолжаться.