ABŞ-ın müxtəlif media saytlarında Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü haqqında məqalələr dərc olunub.
Bu barədə Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyi məlumat verib.
Səfirlik tərəfindən hazırlanan məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələri sentyabrın 27-də atəşkəs rejimini bir daha pozaraq mülki əhalinin məskunlaşdığı yerləri, həmçinin təmas xətti boyunca Azərbaycan Ordusunu kütləvi artilleriya atəşinə tutub.
Azərbaycan kəndlərinin bombalanması nəticəsində bir sıra mülki şəxs həlak olmuş, bir çoxu yaralanıb. Yaşayış yerlərinə və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib. İndiyə qədər 19 mülki şəxs yaralanıb və xəstəxanaya yerləşdirilib. Azərbaycanın Naftalan rayonunda yalnız bir evin atəşə tutulması nəticəsində uşaqlar da daxil olmaqla bir ailənin bütün üzvləri Ermənistan qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilib.
Ermənistanın sonuncu təxribatları 12-14 iyul tarixlərində beynəlxalq sərhəd boyunca Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycana qarşı törədilib və Azərbaycan tərəfinin general mayorunu və 76 yaşlı mülki vətəndaşını itirdiyi hücumların davamıdır.
BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanın müharibəyə hazırlaşdığı barədə beynəlxalq ictimaiyyətə xəbərdarlıq edib. Rusiyadan silahların kütləvi şəkildə Ermənistana daşınmasının son aylarda intensivləşməsi açıq müharibə hazırlığının göstəricisi idi. Bununla yanaşı, cari sülh prosesini açıq şəkildə rədd edən və daha çox ərazilərin işğalına səsləyən Ermənistan baş naziri Paşinyanın və müdafiə naziri Tonoyanın müharibəyə çağıran bəyanatları Fransa, Rusiya və ABŞ-ın həmsədrlik etdiyi danışıqlar prosesinə ciddi zərbə vurub. Bu xüsusda Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın davamlı hərbi təxribatları barədə BMT-dəki xəbərdarlığı Ermənistanın az sonra mülki azərbaycanlılara qarşı hücum etməsi ilə öz təsdiqini tapıb.
Döyüşlərin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini pozaraq Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycanın beynəlxalq suveren ərazilərində aparılmasının dərk edilməsi olduqca vacibdir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən qeyd edildiyi kimi, iyulda sərhəd boyunca hücuma keçən Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın Ermənistan Respublikasının ərazisində heç bir hərbi məqsədi yoxdur. Azərbaycan hər zaman iki ölkənin firavan gələcəyi naminə müfəssəl və nəticələrə yönəlmiş danışıqları dəstəkləyib.
Biz dünya ictimaiyyətini Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının davam etdirilə bilinməyəcəyini və qəbuledilməzliyini Ermənistana izah etməyə çağırırıq.

Several US-based media websites published articles about Armenia’s next aggression against Azerbaijan, the Embassy of Azerbaijan in the US said.
The articles note that on September 27, Armenian armed forces, illegally stationed in the occupied Azerbaijani territories, intensively shelled the Azerbaijani Army’s positions, as well as the residential settlements of Azerbaijan.
As a result of the bombing of Azerbaijani villages, a number of civilians were killed and several others were injured. Residential settlements and civilian infrastructure were heavily damaged. So far, 19 civilians have been injured and hospitalized. All members of a family, including children, were killed as Armenian troops shelled Azerbaijan’s Naftalan district.
Speaking at the 75th session of the UN General Assembly on 24 September 2020, President Ilham Aliyev warned the international community that Armenia was preparing for a new war against Azerbaijan: “Armenia has recently adopted an aggressive and belligerent military doctrine and national security strategy… We call on the United Nations and the international community to deter Armenia from another military aggression. Responsibility for the provocations and the escalation of tensions lies squarely with the military-political leadership of Armenia.”
It is very important to understand that the fighting is being carried out in the international sovereign territories of Azerbaijan, occupied by Armenia, in violation of the relevant resolutions of the UN Security Council. As noted by President Ilham Aliyev, unlike Armenia, which attacked along the border in July, Azerbaijan has no military objectives on the territory of Armenia. Azerbaijan has always supported detailed and results-oriented negotiations for the sake of the prosperous future of the two countries.
The Embassy of Azerbaijan in the US calls on the world community to explain to Armenia that the illegal occupation of Azerbaijani territories cannot be continued and is unacceptable.