Tacikistanın avesta.tj portalı Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatı ilə əlaqədar rus dilində geniş məqalə verib.
Məqalədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində Ermənistanın qanunsuz hərəkətləri, Livan ermənilərinin Dağlıq Qarabağda və Azərbaycanın işğal edilmiş digər ərazilərində məskunlaşdırılması, işğalçı dövlətin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozduğu və nəhayət, sentyabrın 27-də səhər tezdən Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi genişmiqyaslı təxribatların yeni hərbi münaqişəyə gətirib çıxardığı işıqlandırılıb.
Məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutduğu və bütün bunların Azərbaycan Ordusunun əks-hücumu ilə nəticələndiyi bildirilir.
Yazıda vurğulanır ki, ermənilər Azərbaycanın mülki əhalisinə atəş açır, günahsız adamlar qətlə yetirilir.
Qeyd olunur ki, Azərbaycan Ordusunun əks-hücumu nəticəsində Füzuli-Cəbrayıl istiqamətində 7 kənd və Murovdağ zirvəsi işğaldan azad edilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciəti hər kəsdə ruh yüksəkliyi yaradıb. Prezident müraciətində deyib: “Azərbaycan, sadəcə olaraq, öz maraqlarını müdafiə edir, öz mövqeyini dəstəkləyir və öz siyasətini alnıaçıq aparır. Biz dəfələrlə bəyan etmişik ki, Dağlıq Qarabağ əzəli tarixi Azərbaycan torpağıdır və bu, həqiqətdir”.

Таджикский портал avesta.tj опубликовал обширную статью на русском языке об очередной военной провокации Армении против Азербайджана
В статье рассматриваются незаконные действия Армении в направлении урегулирования нагорно-карабахского конфликта, переселение ливанских армян в Нагорный Карабах и другие оккупированные территории Азербайджана, грубое нарушение оккупационными властями норм и принципов международного права и, наконец, крупномасштабные провокации, совершенные вооруженными силами Армении рано утром 27 сентября, которые привели к новому военному конфликту.
В статье говорится, что вооруженные силы Армении обстреляли населенные пункты и позиции Азербайджанской Армии, расположенные в прифронтовой полосе, из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии различных калибров, и что эта крупномасштабная провокация привела к контрнаступлению Азербайджанской Армии.
В статье подчеркивается, что армяне стреляют по мирному населению Азербайджана, гибнут невинные люди.
Отмечается, что в результате контрнаступательной операции Азербайджанской Армии от оккупации освобождены 7 сел и пик Муровдаг в направлении Физули-Джебраил.
Обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу вызвало у всех воодушевление. В своем обращении Президент сказал: «Азербайджан просто защищает свои интересы, поддерживает свою позицию и открыто проводит свою политику. Мы неоднократно заявляли, что Нагорный Карабах – исконная историческая азербайджанская земля, и это правда.».