Serbiyanın nüfuzlu xəbər portallarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin sentyabrın 27-də cəbhə xəttinin müxtəlif istiqamətlərində atəşkəsi pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisinə və hərbi mövqelərinə qarşı genişmiqyaslı hücumu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Azərbaycan Ordusunun cavab tədbirləri ilə bağlı bəyanatı haqqında məqalələr dərc edilib.
“Hacıyev: Ermənistanın hücumları beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır” başlıqlı məqalə Serbiyanın “Danas.rs” və “Naslovi.net” portallarında dərc olunub.
Məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın cəbhəyanı bölgələrində əhalisi sıx olan ərazilərdə yaşayan mülki şəxsləri, Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmasından danışılıb.

На авторитетных новостных порталах Сербии опубликованы статьи о широкомасштабном нападении вооруженных сил Армении 27 сентября на мирное население и военные позиции Азербайджана, о нарушении Арменией режима прекращения огня на различных направлениях линии фронта, и заявлении помощника Президент Азербайджанской Республики - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева об ответных мерах Азербайджанской Армии.
На сербских порталах Danas.rs и Naslovi.net опубликована статья «Гаджиев: Нападение Армении является грубым нарушением международного гуманитарного права».
В статье отмечено, что вооруженные силы Армении вели интенсивный огонь из тяжелого оружия, минометов и артиллерийских орудий разного калибра по мирному населению, проживающему в густонаселенных районах Азербайджана в прифронтовой зоне, позициям Азербайджанской Армии и нашим населенным пунктам.