Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü Esmira Cəfərovanın “Euractiv” portalında “Azərbaycan və Ermənistan arasında təhlükəli toqquşmalar regional təhlükəsizlik üçün təhdiddir” adlı məqaləsi dərc edilib.
Məqalədə sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilən növbəti təxribata diqqət çəkilərək Azərbaycan ərazilərinin və mülki əhalinin Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin artilleriya atəşinə məruz qalması qeyd olunur. Bildirilir ki, baş verənlər Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi tərəfindən məqsədyönlü şəkildə törədilən təxribatların davamıdır.
Məqalədə 2019-cu ilin əvvəllərində Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyanın “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” tezisi, daha sonra baş nazir Nikol Paşinyan tərəfindən Xankəndidə “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deməsi, eləcə də qondarma “prezident seçkiləri” ilə bağlı Şuşa şəhərində qanunsuz inauqurasiya mərasimin təşkili və bu yaxınlarda qondarma “parlament”in Şuşaya köçürülməsinə dair qərar, Paşinyanın öz oğlunu Qarabağa hərbi xidmətə göndərməsi və onun həyat yoldaşı Anna Akopyanın Dağlıq Qarabağda hərbi təlim keçməsi, iyulun 12-14-də törədilmiş Tovuz təxribatı və nəhayət, Ermənistanın on ildən artıq bir müddətdə müzakirə edilən Madrid Prinsiplərindən imtina etməsi kimi fəaliyyətlərə diqqət çəkilir. Bundan əlavə, qeyd edilir ki, son zamanlar Ermənistan tərəfindən sərhəddə sabotaj fəaliyyətinin artırılması da bu dövlətin növbəti təxribata hazırlaşdığına əyani sübutdur.
Müəllif yazır ki, sentyabrın 27-də baş verənlər Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin seçdiyi millətçi, militarist, populist və revanşist siyasətinin nəticəsidir. Bildirilir ki, Şuşaya münasibətdə Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatlar həm də bu dövlətin Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan bu şəhərə qarşı mədəni revanşism siyasəti apardığını da aydın göstərir.
Məqalədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasındakı çıxışına və BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə dair qəbul etdiyi məlum dörd qətnamənin yerinə yetirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkilir. Qeyd edilir ki, hüquqi cəhətdən məcburetmə gücünə malik olan bu qətnamələri yerinə yetirmək və işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərdən geri çəkilmək əvəzinə, Ermənistan rəhbərliyi törətdiyi təxribatlar sayəsində regionu müharibəyə sürükləyir.

Член правления Центра анализа международных отношений Эсмира Джафарова опубликовала на портале “Euractiv” статью «Опасные столкновения между Азербайджаном и Арменией представляют угрозу региональной безопасности».
В статье обращается внимание на очередную провокацию, совершенную Арменией против Азербайджана 27 сентября, и упоминается, что территории Азербайджана и мирное население подверглись артиллерийскому обстрелу со стороны ВС Армении. Сообщается, что происходящее является продолжением провокаций, целенаправленно совершаемых нынешним руководством Армении.
В статье говорилось о высказанном в начале 2019 года тезисе министра обороны Армении Давида Тонояна о «новой войне за новые территории», заявлении премьер-министра Никола Пашиняна в Ханкенди о том, что «Карабах – это Армения и точка», а также незаконной церемонии инаугурации в городе Шуша, связанной с организацией так называемых «президентских выборов», решении о переносе так называемого «парламента» в Шушу, отправкой Пашиняном своего сына в Карабах на военную службу и военной подготовкой его жены Анны Акопян в Нагорном Карабахе, товузской провокации, совершенной 12-14 июля, и, наконец, об отказе Армении от Мадридских принципов. Отмечается недавнее усиление диверсионной деятельности на границе со стороны Армении, что является наглядным доказательством того, что это государство готовится к очередной провокации.
Автор пишет, что то, что произошло 27 сентября, является результатом избранной нынешним руководством Армении националистической, милитаристской, популистской и реваншистской политики. Сообщается, что провокации, совершенные Арменией в отношении города Шуша, также наглядно показывают, что это государство проводит политику культурного реваншизма в отношении этого города, являющегося колыбелью азербайджанской культуры.
В статье обращается внимание на выступление Президента Азербайджана Ильхама Алиева на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и важность реализации известных четырех резолюций, принятых Советом Безопасности ООН по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта. Отмечается, что вместо выполнения этих юридически обязывающих резолюций и ухода с оккупированных азербайджанских территорий руководство Армении своими провокациями втягивает регион в войну.