Macarıstan, Monteneqro, Serbiya, Bosniya və Hersoqovina mətbuatında sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı hücumuna ölkəmizin Silahlı Qüvvələrinin əks-əməliyyatla cavab verməsi geniş işıqlandırılıb.
Monteneqro, Serbiya və Macarıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan–Monteneqro Mədəniyyət və İqtisadiyyat Mərkəzi, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Macarıstan-Azərbaycan Gənclər Birliyinin təşəbbüsləri ilə dərc olunan məqalələrdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan kəndlərinə və mülki əhaliyə hücumuna ordumuzun düşmənə layiqli cavab verməsindən, işğal zonasında gərginliyin yenidən artmasından bəhs olunub.
Vurğulanıb ki, sərhəd boyunca Azərbaycan kəndlərinin artilleriya vasitəsilə fasiləsiz atəşə tutulması, mülki əhalinin ölümü və yaşayış binalarının dağıdılması ilə bağlı xəbərlərdən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan düşmənin atəş mövqelərini susdurmaq məqsədilə əks-hücum əmri verib.
Məqalələrdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Ermənistanın hərbi təcavüzünün davam etməsi, əhalinin qəsdən atəşə tutulması ilə bağlı fikirlərinə də yer verilib.

Контрнаступательная операция Вооруженных Сил нашей страны в ответ на широкомасштабное нападение Армении на Азербайджан 27 сентября широко освещалась в СМИ Венгрии, Черногории, Сербии, Боснии и Герцеговины.
В статьях, опубликованных по инициативе Азербайджано-Черногорского культурно-экономического центра, Азербайджанского культурного центра и Венгерско-Азербайджанского союза молодежи, действующих в Черногории, Сербии и Венгрии, говорится о достойном ответе нашей армии на нападение армянских вооруженных на населенные пункты и мирное население Азербайджана, а также повторном росте напряженности в оккупированной зоне.
Было подчеркнуто, что после сообщений о непрерывных артиллерийских обстрелах азербайджанских сел вдоль границы, гибели мирных жителей и разрушениях жилых домов Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий отдал приказ о контрнаступлении с целью подавить огневые позиции противника.
В статье также приводились заявления помощника Президента Азербайджанской Республики - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева относительно продолжения военной агрессии Армении и преднамеренного обстрела населения.