Malayziyanın BERNAMA dövlət informasiya agentliyi Ermənistan hərb qüvvələrinin sentyabrın 27-dən etibarən Azərbaycana qarşı başladığı növbəti hücumlarla bağlı məqalə dərc edib.
“Azərbaycan Dağlıq Qarabağdakı bir neçə yaşayış məntəqəsinin azad olunduğunu təsdiq edib” sərlövhəli məqalədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilmiş Təhlükəsizlik Şurasının iclasında dövlət başçımızın çıxışına geniş yer verilib.
Qeyd edilib ki, Ermənistan ordusunun hərbi təxribatına cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələri əks-hücuma keçib. Hərbi əməliyyatlar uğurla davam etdirildiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev deyib: “ Əks-hücum nəticəsində Azərbaycanın işğal altında olan bir neçə yaşayış məntəqəsi işğalçılardan azad edilib, bir neçə strateji əhəmiyyətli yüksəklik Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılıb”.
Dövlətimizin başçısının sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı başlanmış hücumun əvvəlcədən planlaşdırılmış təxribat olması barədə fikri də məqalədə öz əksini tapıb.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışında vurğuladığı “Mən əminəm ki, bizim uğurlu əks-hücum əməliyyatımız işğala son qoyacaqdır! Ədalətsizliyə son qoyacaqdır! Otuz ilə yaxın davam edən işğala son qoyacaqdır” sözləri sitat kimi məqalədə yer alıb.
Məqalədə malayziyalı oxuculara münaqişənin tarixi barədə də məlumat verilib. Vurğulanıb ki, tarixi torpağımız olan və bu gün beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanıdığı Dağlıq Qarabağ regionu, onun ətrafındakı yeddi rayon 1991-ci ildə SSRİ dağıldıqdan sonra işğal edilib.
Azərbaycan Prezidentinin işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsinin həm milli məsələ, həm də tarixi vəzifə olması barədə fikri də yazıda öz əksini tapıb: “Dağlıq Qarabağ məsələsi bizim milli məsələmizdir. Dağlıq Qarabağ məsələsinin həlli bizim tarixi vəzifəmizdir. Mən dəfələrlə demişəm, bu gün də demək istəyirəm, biz bu məsələni elə həll etməliyik ki, Azərbaycan xalqı bundan razı olsun. Biz bunu elə həll etməliyik ki, tarixi ədalət bərpa edilsin. Biz bunu elə etməliyik ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunsun”.
Yazıda, həmçinin qeyd edilib ki, bu, iki dövlət arasında 2016-cı ildən sonra ən ciddi qarşıdurmadır. Cari ilin iyulunda da iki ölkənin sərhədlərində hərbi toqquşma baş verib, nəticədə həm hərbçilər, həm də mülki vətəndaşlar arasında itkilər olub.
Məqalədə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinə istinadla cəbhədəki son vəziyyət və erməni təxribatları barədə məlumatlara da geniş yer verilib.

Государственное информационное агентство Малайзии BERNAMA опубликовало статью об очередных нападениях армянских вооруженных сил против Азербайджана с 27 сентября.
В статье под названием «Азербайджан подтвердил освобождение ряда населенных пунктов в Нагорном Карабахе» освещалось выступление Президента Азербайджана Ильхама Алиева на заседании Совета безопасности страны.
Отмечалось, что в ответ на военную провокацию армянской армии Вооруженные силы Азербайджана начали контрнаступательную операцию. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что боевые действия успешно продолжаются, и сказал: «В результате контрнаступления от захватчиков были освобождены несколько оккупированных населенных пунктов Азербайджана, под контроль Азербайджана возвращено несколько стратегически важных высот».
В статье также отражено мнение главы нашего государства о том, что нападение на Азербайджан 27 сентября было заранее спланированной провокацией.
Президент Азербайджана в своем выступлении подчеркнул: « Уверен, что наша успешная контрнаступательная операция положит конец оккупации! Положит конец несправедливости! Положит конец оккупации, длящейся почти тридцать лет!», - говорится в статье.
Статья также информировала малазийских читателей об истории конфликта. Было подчеркнуто, что Нагорно-Карабахский регион, являющийся нашей исторической землей и признанный международным сообществом частью Азербайджана, и семь прилегающих к нему районов были оккупированы Арменией после распада СССР в 1991 году.
Мнение Президента Азербайджана о том, что освобождение наших оккупированных земель является как национальным вопросом, так и исторической задачей, нашло отражение в статье: «Проблема Нагорного Карабаха — это наш национальный вопрос. Урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта — наша историческая задача. Я много раз говорил и хочу сказать сегодня, что мы должны решить этот вопрос так, чтобы народ Азербайджана был удовлетворен этим. Мы должны восстановить историческую справедливость. Мы должны сделать это для восстановления территориальной целостности Азербайджана».
В статье также отмечается, что это самый серьезный конфликт между двумя государствами после 2016 года. В июле этого года на границах двух стран произошло военное столкновение, в результате которого погибли как военнослужащие, так и мирные жители.
В статье со ссылкой на Минобороны Азербайджана достаточно места было уделено информации о последней ситуации на фронте и армянских провокациях.