“The Baltic Course” biznes jurnalının portalında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin sentyabrın 27-də 06.00-da Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəsin kobud şəkildə pozulması barədə bəyanatı dərc edilib.
Məqalədə Ermənistanın dinc sakinlərin yaşayış məntəqələrinə qəsdən hücum etməsi beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması olduğu qeyd edilir. Dinc əhaliyə edilən hücumlar Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və bunun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevralında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır.
Diqqətə çatdırılır ki, öz bəyanatında H.Hacıyev Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün zəruri əks-hücum tədbirlərinin görülməsini qeyd edib.
Azərbaycan Ermənistanın yeni təcavüz aktı və müharibəyə hazırlaşdığı barədə dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyəti xəbərdar edib.
H.Hacıyev yaranmış vəziyyətə və hadisələrin sonrakı inkişafına görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü bildirib.

На портале делового журнала “The Baltic Course” опубликовано обращение помощника Президента Азербайджанской Республики, заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева в связи с тем, что 27 сентября в 06:00 грубое вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня.
В статье отмечается, что преднамеренное нападение Армении на населенные пункты является грубым нарушением международного гуманитарного права. Нападения на мирных жителей являются тактикой, включенной в боевую подготовку вооруженных сил Армении, и наиболее ярким примером этого является совершенный в феврале 1992 года Ходжалинский геноцид.
Следует отметить, что в своем заявлении Х.Гаджиев отметил, что Вооруженные Силы Азербайджанской Республики принимают необходимые контрнаступательные меры для предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности мирного населения.
Азербайджан неоднократно предупреждал международное сообщество о новом акте агрессии Армении и подготовке к войне.
Х.Гаджиев заявил, что военно-политическое руководство Армении несет полную ответственность за ситуацию и последующее развитие событий.