Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan-Böyük Britaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Cavanşir Feyziyev İngiltərənin “The London Post” qəzetinə müsahibəsində Ermənistanın son hərbi təxribatları barədə danışıb.
Deputat sentyabrın 27-də səhər saat 6 radələrində işğal altında olan Qarabağ ərazisində yerləşmiş erməni hərbi qüvvələrinin təmas xətti boyunca yerləşən kəndlərimizi ağır artilleriya silahlarından güclü atəşə tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bir çox evlər dağılıb, həm mülki əhali arasında, həm də hərbçilərimiz arasında ölənlər və yaralananlar var. Təbii ki, cavab olaraq Azərbaycan Ordusu da əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əks-hücuma keçib. Ermənistan dərhal Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına (KTMT) müraciət edərək hərbi dəstək istəyib və buradan da görünür ki, Ermənistanın məqsədi Azərbaycanı KTMT-yə üzv dövlətlərlə qarşı-qarşıya qoymaq olub. Amma aydındır ki, bu təşkilata üzv olmayan bir dövlətin ərazisində baş verən hadisələrə KTMT-nin müdaxilə etmək səlahiyyəti yoxdur. Hadisələr Ermənistan ərazisində yox, Azərbaycanın tərkib hissəsi olan və son üç onillik ərzində ermənilər tərəfindən işğal altında saxlanılan Qarabağ ərazisində baş verir.
C.Feyziyev qeyd edib ki, hərbi qarşıdurmanın güclənəcəyi gözlənilən idi. İyul ayında ermənilər iki ölkə arasındakı sərhəd zolağında bizim sərhəd xidmətimizə hücum etməyə cəhd göstərmişdilər. Onu da deyim ki, ölkəmizdən Avropaya gedən neft-qaz kəmərləri həmin ərazinin çox yaxınlığından keçir. Buna görə də bizə aydın idi ki, ermənilərin məqsədi nə idi və onlar hansı güclərin göstərişi ilə bu hücumu həyata keçirirdilər. O zaman həm mülki, həm də hərbi itkilər hesabına olsa da, Azərbaycan Ordusu ermənilərin hücumunun qarşısını ala bildi. Dərhal bu hadisələrdən sonra bizə məlum oldu ki, Ermənistana gizli surətdə silah-sursat ötürülür. Az sonra məlum oldu ki, iyul ayının ortalarından sentyabr ayının əvvəllərinədək Ermənistana çəkisi 1000 tondan artıq olan müxtəlif növlü silahlar daşınıb. Azərbaycan hakimiyyəti bu qeyri-qanuni silah təchizatını həyata keçirən ölkələrə öz iradlarını açıq şəkildə bildirdi. Elə həmin silahlar Ermənistana daşınan zaman, avqust ayında Ermənistan baş naziri Paşinyan elan etdi ki, torpaqların azad edilməsindən söhbət belə gedə bilməz və əksinə, o, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində sayı on minlərlə olacaq könüllülərdən ibarət ordu yaratmaqdadır. Sentyabrın əvvəllərində Ermənistan hökuməti bir az da irəli gedərək Liviya, Suriya və İraqda yaşayan ermənilərə müraciət edərək, onları pulsuz evlə və sosial müdafiə ilə təmin edəcəyinə söz verməklə işğal olunmuş torpaqlara köçməyə dəvət etdi. Az sonra Ermənistan TV-ləri Livandan Qarabağa köçmüş erməni ailəsini nümayiş etdirirdi. Livanlı ermənilər ASALA terror təşkilatının bayrağı önündə televiziya kameralarına poza verirdilər. Bütün bunlar Ermənistanın hansısa bir təxribata hazırlaşmasından xəbər verirdi. Biz bütün bunlardan çox narahat idik və Ermənistan hökumətinin bəd niyyətini hiss edirdik. Bundan başqa, Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyan da çıxışlarından birində demişdi ki, onlar işğal olunmuş torpaqlardan çıxmağa yox, əksinə, yeni torpaqlar uğrunda yeni müharibəyə hazırlaşırlar. Lap bu yaxınlarda Ermənistanın Müdafiə Nazirliyi Qarabağ ərazisində könüllülərin də iştirakı ilə Ermənistan ordusunun hərbi təlimlərini təşkil etmişdi. Hətta Ermənistan baş nazirinin xanımı Anna Hakopyan da hərbi geyimdə, əlində Kalaşnikov avtomat silahı ilə həmin təlimlərdə iştirak edirdi. O, açıq şəkildə erməni qadınlarını Qarabağda qadınlardan ibarət batalyon yaratmağa çağırırdı. Bütün bunlar bizi narahat edirdi və biz ehtimal edirdik ki, hətta ASALA kimi terror təşkilatlarını da cəlb etməklə ermənilər hansısa bir təxribat törədə bilərlər.
Deputat qeyd edib ki, bölgədə hökm sürən daimi gərginlik 90-cı illərin əvvəllərində Ermənistanda yerləşən sovet ordusunun dəstəyi ilə Azərbaycan torpaqlarının erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğalının nəticəsidir. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının bütün erməni hərbi qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsi qəbul olundu. Buna baxmayaraq, Ermənistan artıq 30 ildir ki, bu qətnamələri yerinə yetirməkdən imtina edir. Əksinə, bütün bu müddət ərzində Ermənistan bölgədə demoqrafik vəziyyəti öz xeyrinə dəyişmək üçün qeyri-qanuni yollarla Yaxın Şərq ölkələrindən gətirdiyi ermənilərlə işğal etdiyi əraziləri məskunlaşdırmağa çalışır. Keçən 30 il ərzində Ermənistan işğal etdiyi ərazilərdə bizim maddi-mədəni irsimizi dağıtmaqla bu torpaqlarda min illərlə yaşamış azərbaycanlıların bütün izlərini silib yox etməyə çalışdı. Beləliklə, bölgədə gərginliyin azaldılması və hətta tamamilə aradan qaldırılması yalnız Ermənistanın işğalına son qoymaqla mümkündür. Bu işğala son qoymaq üçünsə Ermənistan öz qeyri-qanuni hərbi birləşmələrini dərhal və heç bir qeyd-şərtsiz Azərbaycan ərazilərindən çıxarmaqla BMT TŞ-nin qətnamələrini yerinə yetirməlidir.
Deputat bildirib ki, yaranmasından 30 il keçməsinə baxmayaraq, ATƏT-in Minsk qrupu münaqişənin həll edilməsində heç bir uğur qazana bilməyib. Əksinə, atəşkəs rejimindən istifadə edən Ermənistan tutduğu Azərbaycan torpaqlarını qeyri-qanuni olaraq məskunlaşdırmağa başladı.
ABŞ-ın regionda rolu ilə bağlı suala cavabında deputat deyib ki, Birləşmiş Ştatlar Minsk qrupuna həmsədrlik edən üç dövlətdən biridir, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam dəstəkləyir. ABŞ, həmçinin Azərbaycanın Avropa siyasi-iqtisadi sisteminə inteqrasiyasını da dəstəkləyir. Azərbaycan, eyni zamanda, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Azərbaycanın rolunu dəstəkləyir.
“Belə bir zamanda Avropa İttifaqından və Böyük Britaniyadan nə kimi dəstəyə ehtiyacınız var?” sualına cavabında isə C.Feyziyev qeyd edib ki, həm Avropa İttifaqı, həm də Böyük Britaniya Azərbaycanın ən böyük biznes tərəfdaşları və ən böyük sərmayəçiləridir. Onlar bu münaqişənin bütün detallarını çox yaxşı bilirlər. Biz böyük ümidlər bəsləyirik ki, həm Avropa İttifaqı və həm də Böyük Britaniya bu münaqişənin həllində Azərbaycanın haqlı mövqeyini müdafiə edəcəklər, yəni beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında ölkəmizə dəstək verəcəklər.
Deputat vurğulayıb ki, Azərbaycan heç vaxt heç bir dövlətə qarşı torpaq iddialarında olmayıb, amma öz torpaqlarını da heç kimə vermək fikrində deyil. Tarixdə ilk erməni dövləti hələ 1918-ci ildə böyük güc sahiblərinin təzyiqi nəticəsində məhz Azərbaycanın tarixi torpaqlarında yaradılıb. İndi 100 il sonra yenidən bizim torpaqlarımızda ikinci erməni dövlətinin yaradılmasına imkan verə bilmərik. İşğal edilmiş bütün ərazilərimiz azad olunmalı və bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünümüz öz doğma torpaqlarına qayıtmalıdırlar.

Депутат Милли Меджлиса, руководитель рабочей группы по межпарламентским связям между Азербайджаном и Великобританией Джаваншир Фейзиев в интервью английской газете “The London Post” рассказал о недавних военных провокациях Армении.
Депутат сообщил, что «27 сентября около 6 часов утра армянские вооруженные силы, находящиеся на оккупированной территории Карабаха, обстреляли наши села на линии соприкосновения из тяжелой артиллерии.
Многие дома разрушены, есть убитые и раненые среди гражданского населения и военных. Разумеется, в ответ азербайджанская армия, в свою очередь, пошла в контратаку для обеспечения безопасности населения. Армения сразу же обратилась к ОДКБ с просьбой о военной поддержке, и, похоже, целью Армении было натравить на Азербайджан страны-члены ОДКБ. Однако у ОДКБ нет полномочий вмешиваться в события, происходящие на территории государства, не являющегося членом. События происходят не на территории Армении, а на территории Карабаха, который является частью Азербайджана и был оккупирован армянами в течение последних трех десятилетий».
Дж.Фейзиев отметил, что «ожидалось, что военное противостояние усилится. Как вы упомянули, в июле армяне пытались атаковать наших пограничников на границе двух стран. Должен также сказать, что нефте- и газопроводы из нашей страны в Европу проходят очень близко к этому району. Поэтому нам было ясно, в чем заключалась цель армян и какими силами они осуществили это нападение. В то время азербайджанская армия смогла предотвратить нападение армян, хотя и ценой как гражданских, так и военных потерь. Сразу после этих событий мы узнали о поставках оружия в Армению. Вскоре после этого стало известно, что с середины июля до начала сентября в Армению были доставлены различные виды оружия весом более 1000 тонн. Также выяснилось, что эту незаконную поставку оружия осуществляли Россия и Сербия. Правительство Азербайджана открыто высказало свое недовольство этим странам. Кроме того, премьер-министр Армении Пашинян объявил, что об освобождении земель не может быть и речи, и что он создает армию из десятков тысяч добровольцев на оккупированных территориях Азербайджана. В начале сентября правительство Армении пошло еще дальше, призвав армян, живущих в Ливии, Сирии и Ираке, переехать на оккупированные территории, пообещав предоставить им бесплатное жилье и социальную защиту. Вскоре после этого армянские телеканалы показали, как армянская семья переезжает из Ливана в Карабах. Ливанские армяне позировали телекамерам перед флагом террористической организации АСАЛА. Все это свидетельствовало о том, что Армения готовилась к какой-то провокации. Мы очень переживали по этому поводу и чувствовали плохие намерения правительства Армении. Кроме того, министр обороны Армении Давид Тоноян в публичном выступлении заявил, что они не готовятся покинуть оккупированные территории, а готовятся к новой войне за новые земли. На днях Минобороны Армении организовало военные учения армянской армии с участием добровольцев в Карабахе. Даже супруга премьер-министра Армении Анна Акопян участвовала в учениях в военной форме, держа в руках автомат Калашникова. Она открыто призвала армянских женщин создать женский батальон в Карабахе. Все это нас беспокоило, и мы думали, что армяне могут совершить какую-то провокацию, даже задействовав террористические организации, такие как АСАЛА».
Депутат также подчеркнул, что «постоянная напряженность в регионе является результатом оккупации азербайджанских земель армянскими войсками в начале 1990-х годов при поддержке Советской армии, дислоцированной в Армении. В 1993 году Совет Безопасности ООН принял четыре резолюции, призывающие к безоговорочному выводу всех армянских войск со всех оккупированных территорий Азербайджана. Тем не менее, Армения уже 30 лет отказывается выполнять эти резолюции. Напротив, все это время Армения пыталась заселить оккупированные территории армянами, незаконно привезенными с Ближнего Востока, чтобы изменить демографическую ситуацию в регионе в свою пользу. В течение последних 30 лет Армения пыталась уничтожить все следы азербайджанцев, которые жили на этих землях на протяжении тысячелетий, уничтожая наше материальное и культурное наследие. Таким образом, снижение и даже полное снятие напряженности в регионе возможно только путем прекращения оккупации Армении. Чтобы положить конец этой оккупации, Армения должна немедленно и безоговорочно вывести свои незаконные воинские части с территории Азербайджана и выполнить резолюции Совета Безопасности ООН».
Дж.Фейзиев с сожалением отметил, что несмотря на 30 лет своего существования, Минская группа ОБСЕ не смогла добиться каких-либо успехов в урегулировании конфликта. Наоборот, Армения, используя режим прекращения огня, начала незаконно заселять оккупированные азербайджанские земли.
Отвечая на вопрос о роди США в регионе, депутат ответил, что «США являются одним из трех сопредседателей Минской группы и полностью поддерживают территориальную целостность Азербайджана. Соединенные Штаты также поддерживают интеграцию Азербайджана в европейскую политическую и экономическую систему. В то же время Азербайджан играет роль единственного альтернативного России источника энергии для обеспечения энергетической безопасности Европы. Соединенные Штаты ценят это и поддерживают роль Азербайджана в энергоснабжении Европы».
На вопрос «какая поддержка Азербайджану нужна сейчас со стороны Евросоюза и Великобритании?», азербайджанский парламентарий ответил: «И Европейский Союз, и Великобритания - крупнейшие деловые партнеры и инвесторы Азербайджана. Они очень хорошо знают все детали этого конфликта. Мы очень надеемся, что и Европейский Союз, и Соединенное Королевство поддержат справедливую позицию Азербайджана в урегулировании этого конфликта, то есть поддержат нашу страну в обеспечении территориальной целостности Азербайджана в пределах его международно признанных границ в соответствии с международным правом».
В своем интервью Дж. Фейзиев особо подчеркнул, что «Азербайджан никогда не предъявлял земельных претензий ни к одному государству, но не намерен отдавать свои земли никому. Первое в истории армянское государство было создано в 1918 году на исторических землях Азербайджана в результате давления великих держав. Теперь, 100 лет спустя, мы не можем снова допустить создание второго армянского государства на наших землях»
Также депутат заявил, что «все наши оккупированные территории должны быть освобождены, и около миллиона наших беженцев и вынужденных переселенцев должны вернуться на свои догматические земли, в свои дома».