Mərakeşin məşhur “hespress.com” internet portalının və onlayn qəzetinin fransız dilində yayılan versiyasında “Qarabağda hərbi əməliyyatlar: Azərbaycan və Ermənistan müharibə həddindədir” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Məqalə bu sözlərlə başlanır: “Bu gün Azərbaycan Dağlıq Qarabağ regionunda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən separatçıların silahlı hücumlarının səslərindən oyanıb. Azərbaycan ordusu ilə separatçılar arasında döyüşlər nəticəsində dinc sakinlər və hərbçilər həlak olub”.
Məqalədə qeyd edilir ki, Dağlıq Qarabağ regionunda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən separatçılar döyüş əməliyyatlarına başlayandan sonra Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində gərginlik son həddə çatıb.
“hespress.com” yazır ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev döyüş əməliyyatlarının Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatacağını vəd edib.
Azərbaycan Prezidenti Milli Televiziya ilə çıxışında deyib: “Bu gün Azərbaycan Ordusu öz torpağında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qoruyur, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirir. Bizim işimiz haqq işidir. Biz zəfər çalacağıq!”.
Ermənistan ölkədə hərbi vəziyyət və ümumi səfərbərlik elan edib.
Qarabağda döyüş əməliyyatları beynəlxalq aləmdə əks-səda doğurub. Bir sıra ölkələrin, o cümlədən Rusiya və Fransanın rəhbərləri tərəfləri dərhal atəşkəsə çağırıblar.
Məqalədə Türkiyənin Müdafiə naziri Hulusi Akarın bəyanatı sitat gətirilir: “Ankara Yerevanı təcavüzə son qoymağa çağırır. Türkiyə azərbaycanlı qardaşlarını öz ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda mübarizədə hər vasitə ilə dəstəkləməyə hazırdır”.

The French edition of hespress.com, a famous Moroccan portal and online newspaper, has published an article, entitled “Military operations in Karabakh: Azerbaijan and Armenia are on the brink of war.”
“Today, Azerbaijan woke up to the sounds of armed attacks by Armenian-backed separatists in the Nagorno-Karabakh region. As a result of which, there are dead among Azerbaijani civilians and servicemen,” the article said.
It was noted that the conflict between Azerbaijan and Armenia flared up after Armenian-backed separatists launched military operations in Nagorno-Karabakh.
According to the article, President Ilham Aliyev promised that the military operations will result in the victory of Azerbaijan.
“Today, the Azerbaijani Army is dealing crushing blows to the enemy on Azerbaijani soil. Today, the Azerbaijani Army protects the territorial integrity of Azerbaijan on its territory. Ours is the cause of justice! We will win!”, the Moroccan portal quoted President Ilham Aliyev as addressing the Azerbaijani nation.
It was said that the military operations in Karabakh have echoed in the international community.
“Ankara urges Yerevan to stop its aggression. Turkey is ready to support its Azerbaijani brothers in the struggle for the protection of their country’s territorial integrity,” the portal cited Turkish Defense Minister Hulusi Akar as saying.