Mərakeşin məşhur “hespress.com” internet portalının və onlayn qəzetinin fransız dilində yayılan versiyasında “Qarabağda hərbi əməliyyatlar: Azərbaycan və Ermənistan müharibə həddindədir” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Məqalə bu sözlərlə başlanır: “Bu gün Azərbaycan Dağlıq Qarabağ regionunda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən separatçıların silahlı hücumlarının səslərindən oyanıb. Azərbaycan ordusu ilə separatçılar arasında döyüşlər nəticəsində dinc sakinlər və hərbçilər həlak olub”.
Məqalədə qeyd edilir ki, Dağlıq Qarabağ regionunda Ermənistan tərəfindən dəstəklənən separatçılar döyüş əməliyyatlarına başlayandan sonra Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində gərginlik son həddə çatıb.
“hespress.com” yazır ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev döyüş əməliyyatlarının Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatacağını vəd edib.
Azərbaycan Prezidenti Milli Televiziya ilə çıxışında deyib: “Bu gün Azərbaycan Ordusu öz torpağında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qoruyur, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirir. Bizim işimiz haqq işidir. Biz zəfər çalacağıq!”.
Ermənistan ölkədə hərbi vəziyyət və ümumi səfərbərlik elan edib.
Qarabağda döyüş əməliyyatları beynəlxalq aləmdə əks-səda doğurub. Bir sıra ölkələrin, o cümlədən Rusiya və Fransanın rəhbərləri tərəfləri dərhal atəşkəsə çağırıblar.
Məqalədə Türkiyənin Müdafiə naziri Hulusi Akarın bəyanatı sitat gətirilir: “Ankara Yerevanı təcavüzə son qoymağa çağırır. Türkiyə azərbaycanlı qardaşlarını öz ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda mübarizədə hər vasitə ilə dəstəkləməyə hazırdır”.

Французская версия известного марокканского интернет-портала и интернет-газеты “hespress.com” опубликовала статью «Военные операции в Карабахе: Азербайджан и Армения на грани войны».
Статья начинается такими словами: «Сегодня Азербайджан проснулся от звуков вооруженных атак поддерживаемых Арменией сепаратистов в Нагорно-Карабахском регионе. В результате боев между сепаратистами азербайджанской армией погибли мирные жители и военнослужащие».
В статье отмечается, что напряженность в отношениях между Азербайджаном и Арменией достигла своего предела после того, как поддерживаемые Арменией сепаратисты начали боевые действия в Нагорно-Карабахском регионе.
"hespress.com" пишет, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев пообещал, что военные действия закончатся победой Азербайджана.
В своем выступлении по национальному телевидению Президент Азербайджана сказал: «Мы сражаемся на своей земле. Сегодня азербайджанская армия наносит сокрушительные удары по врагу на азербайджанской земле. Сегодня азербайджанская армия на своей территории защищает территориальную целостность Азербайджана…. Мы на справедливом пути. Наше дело правое. Мы победим!»
Армения объявила в стране военное положение и всеобщую мобилизацию.
Военные действия в Карабахе нашли отклик в международном мире. Лидеры ряда стран, в том числе России и Франции, призвали стороны к немедленному прекращению огня.
В статье цитируется заявление министра обороны Турции Хулуси Акара: «Анкара призывает Ереван прекратить агрессию. Турция готова всеми силами поддерживать наших азербайджанских братьев в борьбе за защиту их территориальной целостности».