Yaponiya kütləvi-informasiya vasitələri (KİV) də sentyabrın 27-də səhər saatlarında Ermənistan ordusunun Dağlıq Qarabağda Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı və ordumuzun mülki vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün cavab tədbirləri barədə məlumatlar yayıb.
Yaponiyanın NHK telekanalı, Kyodo, Jıjı Press kimi nüfuzlu agentlikləri, “Mainichi shimbun”, “Yomiuri shimbun” qəzetləri və digər KİV-ləri bölgədə vəziyyətin gərgin olduğunu, döyüşlərin daha böyük qarşıdurmaya səbəb ola biləcəyini yazıblar.
Məqalələrdə münaqişənin tarixinə toxunularaq Dağlıq Qarabağın Azərbaycan ərazisi olduğu, lakin SSRİ-nin dağılması ərəfəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildiyi vurğulanır.
Yazılarda Azərbaycan ərazisi olan Dağlıq Qarabağda münaqişənin 1988-ci ildə başlandığı, təqribən altı il davam edən döyüşlərin 1994-cü ildə atəşkəs barədə razılıqla başa çatdığı qeyd edilir. Bildirilir ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə razılaşmır və qarşıdurma bu gün də davam etməkdədir. Yapon oxucular iyul ayında ermənilər tərəfindən Tovuz istiqamətində törədilən təxribatlar barədə də məlumatlandırılır.
Məqalələrdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sentyabrın 21-də BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyası çərçivəsində çıxışı zamanı Ermənistanın daha böyük müharibəyə hazırlaşması barədə xəbərdarlıq etdiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinə istinad edilən yazılarda, həmçinin cəbhədəki vəziyyət və erməni təxribatları barədə məlumatlara geniş yer verilib.
Məlumatlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətinə də xüsusi yer ayrılıb və onun sözləri sitat gətirilib: “Biz öz torpağımızda döyüşürük. Biz qalib gələcəyik”.

Японские средства массовой информации (СМИ) также опубликовали информацию об очередной провокации армянской армии против Азербайджана в Нагорном Карабахе, которая началась утром 27 сентября, и ответных мерах нашей армии по обеспечению безопасности мирных жителей.
Влиятельные японские агентства, такие как телеканал NHK, Kyodo, Jiji Press, газеты “Mainichi shimbun”, “Yomiuri shimbun” и другие СМИ сообщили, что ситуация в регионе напряженная и что боевые действия могут привести к более масштабному конфликту.
Касаясь истории конфликта, в статьях подчеркивается, что Нагорный Карабах является территорией Азербайджана, но накануне распада СССР был оккупирован вооруженными силами Армении.
В статьях упоминается, что конфликт в Нагорном Карабахе, который является территорией Азербайджана, начался в 1988 году, а продолжавшиеся около шести лет боевые действия завершились в 1994 году после достижения соглашения о прекращении огня. Сообщается, что Азербайджан не согласен с оккупацией своих территорий и конфликт продолжается по сей день. Японские читатели также проинформированы о провокациях, совершенных армянами в направлении Товуза в июле.
В статьях подчеркивалось, что президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении на 75-й сессии Генассамблеи ООН 21 сентября предупредил о том, что Армения готовится к большей войне.
В статьях со ссылкой на Министерство обороны Азербайджана освещалась ситуация на фронте и рассказывалось об армянских провокациях.
В статьях особое место уделялось обращению Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу и приводились его слова: «Мы воюем на своей земле. Мы победим!".