Çinin nüfuzlu kütləvi informasiya vasitələri Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin təmas xəttində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, növbəti dəfə təxribat törətməsi və Azərbaycan Ordusunun cavab tədbirləri həyata keçirməsini diqqətdə saxlayıb.
Milli xəbər agentliyi Sinxua, rəsmi "Jenmin Jibao" qəzeti, nüfuzlu “China Daily” qəzeti və digər KİV-lər (Xinhuanet.com) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi- Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyinin mövzu ilə bağlı açıqlamalarına geniş yer veriblər.
Çin KİV-ləri yazır ki, Azərbaycanın əks-həmlə tədbirləri zamanı Ermənistanın 12 ədəd zenit-raket kompleksi məhv edilib. Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin bir döyüş helikopteri vurulub, ekipaj üzvləri sağdır.
Çin mətbuatının mövzu ilə bağlı xəbərlərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə ölkədə hərbi vəziyyətin elan olunması barədə məlumat verilib, BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin müvafiq açıqlaması, Rusiya Xarici İşlər nazirinin Azərbaycan, Ermənistan və Türkiyə xarici siyasət idarələri rəhbərləri ilə telefon danışığına da toxunulub.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi barədə məlumat verən Çin KİV-ləri qeyd edir ki, keçmiş Sovet İttifaqı dağıldığı dövrdə müharibə başlayıb və Ermənistan Azərbaycana məxsus ərazinin bir hissəsini işğal edib. 1994-cü ildə atəşkəs barədə razılıq əldə olunsa da, təmas xəttində mütəmadi toqquşmalar qeydə alınır.

China’s influential media outlets covered the next military provocations committed by Armenia in a violation of the ceasefire regime with Azerbaijan and the retaliatory measures taken by the Azerbaijani Army.
Xinhua, a Chinese state-run news agency, People’s Daily, China Daily newspapers and other media outlets widely covered the statements made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration.
The abovementioned media outlets reported that 12 anti-aircraft missile complexes of Armenia were destroyed as a result of Azerbaijan’s counteroffensive operations. They also informed that a combat helicopter of the Azerbaijani Air Force was shot down, but the crew members were alive.
The Chinese media outlets also reported that Azerbaijani President Ilham Aliyev declared martial law in the country. They also highlighted the statement made by UN Secretary General Antonio Guterres, the phone conversation Russia’s foreign minister held with his Azerbaijani, Armenian and Turkish counterparts.
Providing information about the history of the Nagorno-Karabakh conflict, the Chinese media outlets noted that a war erupted during the collapse of the former Soviet Union and Armenia occupied a part of the territory of Azerbaijan.