Çinin nüfuzlu kütləvi informasiya vasitələri Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin təmas xəttində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, növbəti dəfə təxribat törətməsi və Azərbaycan Ordusunun cavab tədbirləri həyata keçirməsini diqqətdə saxlayıb.
Milli xəbər agentliyi Sinxua, rəsmi "Jenmin Jibao" qəzeti, nüfuzlu “China Daily” qəzeti və digər KİV-lər (Xinhuanet.com) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi- Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyinin mövzu ilə bağlı açıqlamalarına geniş yer veriblər.
Çin KİV-ləri yazır ki, Azərbaycanın əks-həmlə tədbirləri zamanı Ermənistanın 12 ədəd zenit-raket kompleksi məhv edilib. Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin bir döyüş helikopteri vurulub, ekipaj üzvləri sağdır.
Çin mətbuatının mövzu ilə bağlı xəbərlərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə ölkədə hərbi vəziyyətin elan olunması barədə məlumat verilib, BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin müvafiq açıqlaması, Rusiya Xarici İşlər nazirinin Azərbaycan, Ermənistan və Türkiyə xarici siyasət idarələri rəhbərləri ilə telefon danışığına da toxunulub.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi barədə məlumat verən Çin KİV-ləri qeyd edir ki, keçmiş Sovet İttifaqı dağıldığı dövrdə müharibə başlayıb və Ermənistan Azərbaycana məxsus ərazinin bir hissəsini işğal edib. 1994-cü ildə atəşkəs barədə razılıq əldə olunsa da, təmas xəttində mütəmadi toqquşmalar qeydə alınır.

Влиятельные СМИ Китая отметили, что вооруженные силы Республики Армения грубо нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения, спровоцировали очередную провокацию, а Азербайджанская Армия предприняла ответные меры.
Национальное информационное агентство «Xinhuanet.com», официальная газета «Жэньминь цзибао», влиятельная газета “China Daily” и другие средства массовой информации (Xinhuanet.com) широко освещали заявление помощника Президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева о грубом нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Армении и ответных мероприятия Азербайджанской Армии, начиная с утра 27 сентября, и заявления Минобороны АР.
Как сообщали китайские СМИ, 12 зенитно-ракетных комплексов Армении были уничтожены в ходе контрнаступательной операции Азербайджана. Был сбит боевой вертолет ВВС Азербайджана, члены экипажа спаслись.
Китайские СМИ сообщили об объявлении в Азербайджане указом президента Ильхама Алиева военного положения, соответствующем заявлении генсека ООН Антониу Гутерриша, телефонном разговоре министра иностранных дел России с руководителями внешнеполитических ведомств Азербайджана , Армения и Турции.
Китайские СМИ, освещающие историю нагорно-карабахского конфликта, отмечают, что война началась в период распада бывшего Советского Союза и оккупации Арменией части территории, принадлежащей Азербайджану. Хотя в 1994 году было достигнуто соглашение о прекращении огня, на линии соприкосновения фиксируются регулярные столкновения.