Avstraliyanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələri (KİV) Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi- Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin sentyabrın 27-də səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozması və Azərbaycan ordusunun cavab tədbirləri ilə bağlı bəyanatını yayıb.
Ölkənin aparıcı vibimedia.net.au, abs.net.au, sbs.com.au saytlarında və digər informasiya portallarında ingilis dilində yayımlanan materiallarda sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutması barədə məlumatlar oxuculara təqdim olunur.
Geniş oxucu auditoriyasına malik vibimedia.net.au portalında yerləşdirilmiş “Ermənistanın işğalçı siyasətini pisləyən Azərbaycan bütün dünyanın diqqətini buna yönəldir” adlı məqalədə vurğulanır ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
H.Hacıyevin bəyanatından gətirilən sitatda deyilir: “Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə zərbələrin endirilməsi, mülki insanların və obyektlərin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması beynəlxalq hüquqa əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü və güc tətbiq etmək aktıdır.
Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir”.
Avstraliya KİV-ləri, həmçinin Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin cəbhədəki vəziyyət və erməni təxribatları barədə məlumatlarını da yayıb.

Ведущие средства массовой информации (СМИ) Австралии опубликовали заявление помощника Президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева о грубом нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Армении и ответных мероприятия Азербайджанской Армии, начиная с утра 27 сентября.
В материалах, опубликованных на английском языке на ведущих сайтах страны vibimedia.net.au, abs.net.au, sbs.com.au и других информационных порталах, говорилось о том, что 27 сентября вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и атаковали позиции Азербайджанской Армии, а также густонаселенные села Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гаравенд Агдамского района, Алханлы, Шюкюрбейли Физулинского района и Джоджуг Марджанлы Джабраильского района, подвергнув их  интенсивному обстрелу из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различных калибров.
В статье под названием «Азербайджан, осуждая оккупационную политику Армении, обращает на нее внимание всего мира», размещенной на портале vibimedia.net.au, имеющем широкую аудиторию читателей, подчеркивается, что обстрелы гражданского населения и объектов армянскими вооруженными силами в прифронтовых районах осуществлялось преднамеренно и целенаправленно. Сообщается о жертвах и раненых среди мирного населения и военнослужащих. Серьезные повреждения получили многочисленные жилые дома и гражданские объекты.
Цитаты из заявления Х.Гаджиева гласят: «Обстрел гражданских лиц, живущих в густонаселенных прифронтовых зонах, и объектов вооруженными силами Армении был осуществлен преднамеренно и целенаправленно. Имеется информация о гибели и ранении гражданского населения и военнослужащих. Гражданским объектам и домам нанесен серьезный ущерб. Вооруженные силы Армении продолжают интенсивно обстреливать наши позиции и населенные пункты в прифронтовой зоне…»
«Вооруженные силы Азербайджанской Республики принимают необходимые контрнаступительные меры для предотвращения очередной военной агрессии Армении, обеспечения безопасности гражданского населения».
Австралийские СМИ также опубликовали информацию Минобороны Азербайджана о ситуации на фронте и армянских провокациях.