Türkiyənin nüfuzlu TRT HABER telekanalı Ermənistan silahlı qüvvələrinin sentyabrın 27-də davamlı olaraq həyata keçirdiyi növbəti hərbi təxribatlar səbəbindən bölgədə yaranmış hərbi qarşıdurmanın səbəb və nəticələri ilə bağlı xüsusi proqram yayımlayıb.
Türkiyənin Azərbaycandakı sabiq səfiri Hulusi Kılıç, görkəmli alimlər Toğrul İsmayılov, Çağrı Erhan və Giray Sadık tanınmış teleaparıcı Bətul Soysal Bozdoğanın qonağı olublar.
Efir qonaqları yaranmış gərginliyi ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə təhlil ediblər. Prezident İlham Əliyevin hadisə ilə bağlı Azərbaycan xalqına müraciəti, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə telefon zəngi, Prezident Administrasiyasının və Müdafiə Nazirliyinin rəsmi məlumatları, təcavüzkar tərəfin hücumlarının səbəb və məqsədləri, düşmənin mülki əhalini atəşə tutması, dinc əhalinin vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi, dünya ictimaiyyətinin münaqişənin qızışmasına münasibəti və digər mühüm məsələlər barədə türkdilli tamaşaçılara müfəssəl məlumat verilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycanın dövlətçiliyinin böyük təhlükələrdən xilas olduğunu diqqətə çatdıran səfir Hulusi Kılıç bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyi Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son verilməsi üçün tarixi imkan yaradıb.
Xəritə üzərində tamaşaçılara yaranmış vəziyyət barədə müfəssəl məlumat verən Toğrul İsmayılov əminliklə qeyd edib ki, Azərbaycan ordusu böyük zəfər qazanmağa qadirdir.
Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını azad etməyə haqqı olduğunu beynəlxalq hüquqla əsaslandıran Çağrı Erhan diqqətə çatdırıb ki, bütün proses konvensiyalara söykənir.
Giray Sadık müqayisəli şəkildə Azərbaycanın bölgədəki üstünlüklərindən bəhs edib.
Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının xalqlarımızın mənəvi sifarişi kimi dəyərləndirən çıxışçılar tarixin ayrı-ayrı dövrlərində göstərilən təmənnasız qardaşlıq yardımlarını örnək kimi göstəriblər. Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının sarsılmazlığı məntiqi mülahizələrlə təhlil olunub.

Влиятельный турецкий телеканал TRT HABER 27 сентября выпустил в эфир специальную программу о причинах и последствиях военного конфликта в регионе в связи с очередными военными провокациями, проводимыми вооруженными силами Армении.
Гостями известной телеведущей Бетуль Сойсал Боздоган стали бывший посол Турции в Азербайджане Хулуси Кылыч, видные ученые Тогрул Исмаилов, Чагры Эрхан и Гирай Садык.
Гости программы анализировали различные аспекты возникшей напряженности. Тюркоязычным зрителям была предоставлена подробная информация об обращении Президента Ильхама Алиева к народу Азербайджана в связи с событиями, телефонном разговоре Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, официальная информация Администрации Президента и Министерства обороны АР, были названы причины и цели нападения агрессора, рассказано об обстрелах противника гражданского населения, жестоких убийствах мирных жителей, об отношении общественности к эскалации конфликта и другим важным вопросам.
Экс-посол Хулуси Кылыч, отметивший, что государственность Азербайджана была спасена от больших угроз после прихода к политической власти в 1993 году общенационального лидера Гейдара Алиева, сказал, что решительная позиция президента Ильхама Алиева создала историческую возможность положить конец оккупационной политике Армении.
Тогрул Исмаилов, подробно ознакомивший зрителей с ситуацией по карте, уверенно отметил, что Азербайджанская Армия способна одержать большую победу.
Чагри Эрхан, обосновавший право Азербайджана на освобождение своих оккупированных земель международным правом, указал, что весь процесс основан на конвенциях.
Гирай Садык в сравнительной форме рассказал о преимуществах Азербайджана в регионе.
Выступавшие, высоко оценившие азербайджано-турецкое братство, привели примеры безвозмездной братской помощи, оказанной нашей стране в разные периоды истории. В ходе беседы эксперты подчеркнули нерушимость азербайджано-турецкого братства.