Türkiyənin nüfuzlu TRT HABER telekanalı Ermənistan silahlı qüvvələrinin sentyabrın 27-də davamlı olaraq həyata keçirdiyi növbəti hərbi təxribatlar səbəbindən bölgədə yaranmış hərbi qarşıdurmanın səbəb və nəticələri ilə bağlı xüsusi proqram yayımlayıb.
Türkiyənin Azərbaycandakı sabiq səfiri Hulusi Kılıç, görkəmli alimlər Toğrul İsmayılov, Çağrı Erhan və Giray Sadık tanınmış teleaparıcı Bətul Soysal Bozdoğanın qonağı olublar.
Efir qonaqları yaranmış gərginliyi ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə təhlil ediblər. Prezident İlham Əliyevin hadisə ilə bağlı Azərbaycan xalqına müraciəti, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə telefon zəngi, Prezident Administrasiyasının və Müdafiə Nazirliyinin rəsmi məlumatları, təcavüzkar tərəfin hücumlarının səbəb və məqsədləri, düşmənin mülki əhalini atəşə tutması, dinc əhalinin vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi, dünya ictimaiyyətinin münaqişənin qızışmasına münasibəti və digər mühüm məsələlər barədə türkdilli tamaşaçılara müfəssəl məlumat verilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycanın dövlətçiliyinin böyük təhlükələrdən xilas olduğunu diqqətə çatdıran səfir Hulusi Kılıç bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyi Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son verilməsi üçün tarixi imkan yaradıb.
Xəritə üzərində tamaşaçılara yaranmış vəziyyət barədə müfəssəl məlumat verən Toğrul İsmayılov əminliklə qeyd edib ki, Azərbaycan ordusu böyük zəfər qazanmağa qadirdir.
Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını azad etməyə haqqı olduğunu beynəlxalq hüquqla əsaslandıran Çağrı Erhan diqqətə çatdırıb ki, bütün proses konvensiyalara söykənir.
Giray Sadık müqayisəli şəkildə Azərbaycanın bölgədəki üstünlüklərindən bəhs edib.
Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının xalqlarımızın mənəvi sifarişi kimi dəyərləndirən çıxışçılar tarixin ayrı-ayrı dövrlərində göstərilən təmənnasız qardaşlıq yardımlarını örnək kimi göstəriblər. Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının sarsılmazlığı məntiqi mülahizələrlə təhlil olunub.

TRT Haber, an influential Turkish TV channel, aired a special program highlighting the military confrontation caused by the next military provocations committed by Armenian armed forces.
The former Turkish ambassador to Azerbaijan, Hulusi Kilic, well-known scientists Togrul Ismayilov, Cagri Erhan and Girad Sadik were the guests of the program hosted by Betul Soysal Bozdogan.
The guests analyzed the tension in different directions. The Turkish-speaking audience was thoroughly informed about President Ilham Aliyev’s appeal to the Azerbaijani people, the telephone conversations held between the presidents of Azerbaijan and Turkey, the statements made by Azerbaijan’s Presidential Administration and Defense Ministry, the causes and goals of the aggressor’s attacks, Armenia’s shelling of civilians, the world community’s reaction to the conflict escalation and other important issues.
Noting that Azerbaijan’s statehood has overcome great threats after national leader Heydar Aliyev came to power in 1993, Hulusi Kilic said President Ilham Aliyev’s decisive position created a historical opportunity to put an end to Armenia’s occupation policy.
Togrul Ismayilov expressed confidence that the Azerbaijani Army is capable of achieving a great victory.
Cagri Erhan, who justified Azerbaijan's right to liberate its occupied lands with international law, pointed out that the whole process is based on international conventions.