Özbəkistanın kun.uz portalı Ermənistanın təxribatları ilə əlaqədar özbək dilində materiallar verib.
“Dağlıq Qarabağda yeni gərginlik: Əsas məlumatlar” sərlövhəli məqalədə sentyabrın 27-də səhərdən başlayan Ermənistanın təxribatları və Azərbaycan ordusunun cavab tədbirləri görməsi nəticəsində müharibənin birinci günündəki parlaq qələbəsi haqqında geniş söhbət açılıb.
Yazıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin televiziya ilə xalqa müraciəti haqqında ətraflı məlumat verilib. Dövlət başçısı müraciətində deyib: “Son vaxtlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları müntəzəm xarakter almışdır. Heç kəsə sirr deyil ki, ilk atəşi, o cümlədən artilleriya atəşini Ermənistan açıbdır və ilk həlak olanlar da məhz Azərbaycan hərbçiləri olmuşdur”.
Materialda Ermənilərin bugünkü təxribatları və Dağlıq Qarabağın tarixi haqqında da məlumat verilir.
Portal “Türkiyə Ermənistanla münaqişədə Azərbaycana dəstək verir” sərlövhəli məqaləsində isə bildirir ki, Türkiyə Prezidentinin müşaviri İbrahim Kalın deyib: “Ankara Ermənistanın Azərbaycana olan son təxribatlarını da ittiham edir. Türkiyə Azərbaycanın yanındadır”.

Узбекский портал kun.uz предоставил материалы на узбекском языке о провокациях Армении.
В статье «Новая напряженность в Нагорном Карабахе: основные сведения» широко обсуждались провокации Армении, начавшиеся утром 27 сентября, и блестящая победа в первый день войны в результате ответных мер азербайджанской армии.
В статье представлена подробная информация об обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу по телевидению. В своем обращении глава государства сказал: ««В последнее время военные провокации Армении против Азербайджана приобрели регулярный характер… Ни для кого не секрет, что первый огонь, в том числе артиллерийский, открыла Армения, и первыми погибшими были азербайджанские военнослужащие».
В материале также представлена информация о провокациях армян и истории Нагорного Карабаха.
В статье под названием «Турция поддерживает Азербайджан в конфликте с Арменией» портал сообщает, что советник президента Турции Ибрагим Калын заявил: «Анкара также осуждает Армению в недавних провокациях против Азербайджана. Турция поддерживает Азербайджан».