Hərbçimizin qızına təbrikini vətəndaşlarımız reallaşdırdı
REAL TV cəbhə xəttindən reportaj hazırlayan zaman 39 yaşlı gizir Cavanşir Nəcəfov Mirşahin Ağayevə verdiyi müsahibəsində həmin gün kiçik qızı, 7 yaşlı Xədicənin ad günü olduğunu demişdi. Məlum reportaj efirə gedəndən sonra ön xətdə olan hərbçimizin ailəsinə göndərdiyi salam, qızını təbrik etməsi sosial şəbəkələrdə gündəmə çevrildi. Vətənpərvər gənclərimiz Cavanşir Nəcəfovun qızına sürprizlər edərək onu təbrik etməyə gedirdilər.
Hərbçi atanın qızı ilə bağlı arzusunu Şəki rayon sakinləri ilə yanaşı digər rayondan olan vətəndaşlarımız da reallaşdırırdılar. İnsanlar Xədicəyə doğum günü tortu və hədiyyələr alaraq ailəyə öz dəstəyini göstərirdi. Hər kəs sosial mediadan bu xoş təşəbbüsü alqışlayır, hərbçinin ailəsini tək qoymayan vətəndaşlarımızla bağlı paylaşımlar edirdi.

Our compatriots deliver the soldier’s birthday message to his daughter
When REAL TV was shooting their broadcast at the front line, 39-year-old warrant officer Javanshir Najafov told in his interview to Mirshahin Aghayev that it was his 7-year-old daughter Khadija’s birthday that day. As the story was broadcast, the regards and birthday message our frontline soldier had sent to his family, shortly became popular on social media. Our patriotic youth prepared surprises for Najafov’s daughter and went to congratulate her on her birthday.
Not only people of Sheki, but residents of other districts as well fulfilled a soldier father’s birthday dreams for his daughter. They baked birthday cakes for Khadija and bought her gifts to show their support for the family. Everyone on social media welcomed the kind initiative and shared about our citizens, who tried their best to boost the morale of soldiers’ families.